اسرائیل میخواهد خبرنگارانی که حمله حماس را مستند کردند حذف کنددانی دانون، سیاستمدار لیکود، نماینده دائم اسرائیل در سازمان ملل و عضو کنست، اعلام کرده است که تمام روزنامه نگاران عکاسی که در ۷ اکتبر عکس یا فیلمی از حمله حماس به اسرائیل گرفته اند، در فهرست حذف (کشتن) اسرائیل قرار می گیرند، زیرا آنها به عنوان شرکت کنندگان در حمله به حساب می‌آیند.
دانون روز پنجشنبه در پستی در توییتر نوشت: “سرویس مخفی داخلی اسرائیل اعلام کرد که همه عوامل کشتار ۷ اکتبر را حذف خواهد کرد.
“عکاس خبرنگاران” که در ضبط حمله شرکت داشتند، در این لیست قرار خواهند گرفت.”

زمینه این بیانیه، گزارش رسانه ای است که حضور روزنامه نگاران عکاسی در مرز بین اسرائیل و نوار غزه در ۷ اکتبر را زیر سوال برد. این امر این سوال را مطرح کرد که آیا خبرنگاران قبل از حمله حماس از آن مطلع بودند. چندین سیاستمدار اسرائیلی این ادعاها را مطرح کرده.

خبرنگاران متهم و همچنین روزنامه ها و خبرگزاری های مربوطه این امر را شدیداً رد می کنند. برخی از روزنامه نگاران گفتند که فقط کار خود را انجام داده اند.
آژانس های آسوشیتدپرس، رویترز و CNN همکاری خود را با عکاسان آزاد که توسط اسرائیل متهم شده‌اند را به پایان رسانده اند. در همین حال، نیویورک تایمز از یکی از عکاسان آزاد خود حمایت کرد و به گفته الجزیره، اتهامات “مبهم” علیه یوسف مسعود مطرح شده است که برای آنها “سند و مدرکی” وجود ندارد.

در بیانیه ای از نیویورک تایمز آمده است: “بررسی کار او نشان می دهد که او کاری را انجام داده است که روزنامه نگاران عکاس همیشه در رویدادهای خبری بزرگ انجام می دهند، یعنی تراژدی را در حال وقوع مستند می کنند.” “ما بسیار نگران این هستیم که اتهامات و تهدیدات بی اساس علیه خبرنگاران آزاد آنها را به خطر اندازد و کار آنها را که به نفع منافع عمومی است، تضعیف کند.”