ابلاغ هشدار آمریکا به ایران توسط عراق.جنگ در خاورمیانه: تبادل ضربات بین ایالات متحده آمریکا و متحدان ایران در سوریه و عراق.
اسرائیل قصد حمله به لبنان را دارد.

نوشته کنوت ملنتین
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

گسترش جنگ غزه اسرائیل به سایر نقاط خاورمیانه به آرامی اما به طور مداوم در حال انجام است.

دو جنگنده F-15 نیروی هوایی ایالات متحده در ساعات اولیه صبح روز پنجشنبه (به وقت محلی) یک شیء در شرق سوریه را هدف قرار دادند که طبق بیانیه پنتاگون، یک انبار تسلیحات بود که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (سپاه) و گروه‌های وابسته به آن استفاده می‌شد.

این «حمله دفاع از خود» پاسخی به «مجموعه‌ای از حملات علیه پرسنل آمریکایی در عراق و سوریه» است، همانطور که در بیانیه امضا شده توسط وزیر دفاع لوید آستین آمده است. ایالات متحده «کاملاً آماده است اقدامات لازم بعدی را انجام دهد».

بر اساس گزارش‌های تایید نشده از سوریه، در این حمله هوایی چندین عضو سپاه کشته یا زخمی شدند. رسانه‌های ایرانی در ابتدا در مورد این حادثه گزارشی منتشر نکردند.

این دومین اقدام نظامی مشابه ایالات متحده پس از «حملات انتقام‌جویانه» قبلی علیه پایگاه‌های ادعایی سپاه در شرق سوریه نزدیک مرز با عراق در ۲۶ اکتبر بود.

از ۱۷ اکتبر، شبه‌نظامیان عراقی که بخشی از «محور مقاومت» تحت رهبری ایران هستند، ۴۰ پایگاه نیروهای آمریکایی را با موشک و پرتابه‌های بدون سرنشین (پهپاد) هدف قرار داده‌اند – ۱۸ مورد در سوریه و ۲۲ مورد در عراق.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید، در این باره روز دوشنبه گفت که هیچ یک از این حملات «مؤثر» نبوده‌اند و بسیاری از آنها توسط پدافند هوایی «خنثی» شده‌اند.

بر اساس اعلام پنتاگون، ۴۶ سرباز آمریکایی دچار جراحات جزئی شدند، که عمدتاً به دلیل انفجار گلوله‌ها دچار ضربه مغزی شده بودند.

وزیر امور خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن، روز یکشنبه در بغداد با نخست وزیر عراق، محمد شیاع السودانی، دیدار کرد تا در مورد درگیری بین اسرائیل و حماس، وضعیت انسانی در نوار غزه و جلوگیری از گسترش درگیری بحث کند. به گفته وزارت امور خارجه ایالات متحده، این دیدار یکجانبه و غیرقابل تأیید است. بلینکن به محمد شیاع السودانی فشار آورد تا «مسئولان حملات مداوم به نیروهای نظامی ایالات متحده در عراق را به پای میز محاکمه کشاند». روز دوشنبه، السوداتی به طور غیرمنتظره برای گفتگو با همتای ایرانی خود، ابراهیم رئیسی، به تهران پرواز کرد – احتمالاً برای ابلاغ هشداری دولت ایالات متحده به ایران.

سازمان انصارالله که با ایران نیز متحد است و بخش بزرگی از یمن از جمله پایتخت صنعا را اداره می کند، روز چهارشنبه از سرنگونی یک پهپاد آمریکایی از نوع MQ-9 خبر داد که در جریان یک «عملیات جاسوسی خصمانه» برای «حمایت نظامی» از اسرائیل در حریم هوایی بر فراز خاک یمن قرار داشت. سخنگوی پنتاگون سرنگونی این پهپاد بدون سرنشین را که دارای دهانه ۲۰ متری است و می تواند با طیف وسیعی از موشک های سنگین نیز مجهز شود، تأیید کرد. اما آنها ادعا کردند که پهپاد در آبهای بین المللی قرار داشت.

از یک ماه پیش، از آغاز جنگ جدید غزه، در مرز شمالی اسرائیل با لبنان، بین نیروهای اسرائیلی و حزب‌الله شیعه، که یک حزب با نمایندگانی در پارلمان لبنان است و یک شاخه شبه‌نظامی مسلح نیز در اختیار دارد، تقریباً هر روز درگیری‌هایی رخ می‌دهد. در حالی که تلفات اسرائیلی اندک است، طبق محاسبه خبرگزاری فرانسوی، تا روز چهارشنبه حداقل ۸۱ نفر از جمله ۶۰ عضو حزب‌الله در طرف لبنانی کشته شده‌اند.

دولت اسرائیل ظاهراً قصد دارد در زمان مناسب برای خود، با لبنان نیز وارد جنگ شود. روزنامه قدس پست روز ۳۱ اکتبر به نقل از زاخی هانگبی، مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو، گفت که اسرائیل باید «تهدید حزب‌الله را از بین ببرد»، اما می‌خواهد این کار را تا «روز بعد حماس»، یعنی تا پیروزی نظامی در نوار غزه، به تأخیر بیندازد.