آتش بس در برابر آزادی گروگان ها؟غزه: پرواز به سمت جنوب، جنگ شدید در شمال. قطر میانجی گر ربوده شدگان است

نوشته اینا سمبدنر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

روز پنجشنبه، برای پنجمین روز متوالی، اسرائیل یک گذرگاه چهار ساعته را باز کرد و از ساکنان شمال نوار غزه خواست به جنوب بروند. به گفته سازمان ملل، روز چهارشنبه ۵۰ هزار نفر عمدتاً پیاده از منطقه خارج شدند. ارتش اسرائیل به آنها دستور داد که وسایل نقلیه خود را رها کنند. با این حال، درگیری ها و گلوله باران جاده اصلی باز شده که با اجساد پوشیده شده بود ادامه یافت و جان تخلیه شدگان را به خطر انداخت.

علاوه بر این، بسیاری از آوارگان از مجموع ۲.۳ میلیون نفر جمعیت، قبلاً در مدارس، بیمارستان ها و سایر مراکز در جنوب محصور شده اند. و مناطق جنوبی نیز به طور منظم مورد حمله قرار می گیرند. مقامات فلسطینی اعلام کردند که تا روز پنجشنبه ۱۰۸۱۲ نفر از ساکنان نوار غزه کشته شده اند که حدود ۴۰ درصد آنها کودکان هستند. در همین حال، بسیاری از روستاهای شمال به طور گسترده ای ویران شده اند. ویدیوهایی که توسط حماس منتشر شده است، درگیری ها را بین ویرانه ها نشان می دهد، موشک های ضد تانک به تانک های اسرائیلی شلیک می شود. گردان های القسام اعلام کردند که ده ها تانک، بولدوزر و سایر وسایل نقلیه را منهدم کرده اند. گفته می شود که تعداد سربازان اسرائیلی کشته شده بیشتر از ۳۳ نفری است که از سوی ارتش اعلام شده است.

در دوحه، رؤسای سازمان سیا و موساد با نخست‌وزیر قطر دیدار کردند تا دربارهٔ یک توافق احتمالی برای آزادی گروگان‌ها و آتش‌بس مذاکره کنند. جزئیات این مذاکرات اعلام نشده است. پیش از این، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، آزادی گروگان‌ها را به عنوان شرط آتش‌بس اعلام کرده بود. مشخص نیست که آیا او منظورش همهٔ ۲۳۹ نفری است که در ۷ اکتبر ربوده شدند.
در کنفرانسی در پاریس که نمایندگان کشورهای عربی، قدرت‌های غربی، اعضای گروه ۲۰ و سازمان‌های غیردولتی در آن شرکت داشتند، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در آغاز سخنرانی خود خواستار یک آتش‌بس بشردوستانه شد. محمد اشتیه، نخست‌وزیر فلسطین، پرسید که چند فلسطینی باید کشته شوند تا جنگ پایان یابد. او گفت: «آیا کشتن ۱۰ هزار نفر در ۳۰ روز کافی نیست؟»