جنگ طولانینیروهای مسلح اسرائیل تجهیزات زمستانی دریافت می کنند. “انقراض” حماس باید با “دعیت زدایی” دنبال شود.

نوشته کنوت ملنتین

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

یک ماه پس از آغاز جنگ جدید غزه، نیروهای دفاعی اسرائیل (ارتش اسرائیل ) در حال آماده شدن برای ادامه درگیری ها در زمستان هستند. طبق بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر شد، ارتش اسرائیل شروع به توزیع تجهیزات مناسب بین نیروهای خود کرده است. ۱۲۹ هزار کت زمستانی و ۳۶۹ هزار کیسه خواب گرم یکبار مصرف کوچک به سربازان توزیع شده است. رسانه های اسرائیلی خاطرنشان می کنند که ارتش اسرائیل تجربه ای در جنگ زمستانی ندارند. در ابتدا انتظار می رفت که درگیری ها در حدود ۷ دسامبر پایان یابد، اما سپس آغاز عملیات زمینی تا ۲۵ اکتبر به تأخیر افتاد. رهبری نظامی اکنون برای نوار غزه با مدت زمان جنگ چند ماهه، یعنی تا سال آینده، محاسبه می کند.

این امر شرایط زندگی ساکنان منطقه ای که توسط ارتش اسرائیل محاصره شده است و تعداد آنها بین دو تا ۲.۳ میلیون نفر تخمین زده می شود را بدتر خواهد کرد. در نتیجه، احتمالاً فشار بین المللی بر مصر برای باز کردن مرز خود و پذیرش حداقل موقت صدها هزار پناهجوی فلسطینی افزایش خواهد یافت.
اگرچه مقامات رسمی در حال حاضر عمدتاً فقط از “حذف” حماس و “خروج” آن از نوار غزه صحبت می کنند، اما باید به یاد داشته باشیم که نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، بارها اعلام کرده است که قصد دارد این سازمان را به طور کلی “محو” کند. او در یک سخنرانی تلویزیونی در ۱۱ اکتبر گفت: “هر عضو حماس یک آدم مرده است.”

هنوز مشخص نیست که پس از آن چه بر سر این منطقه اشغالی نظامی خواهد آمد. یک سند از وزارت اطلاعات اسرائیل، پیش بینی می کند که کل جمعیت غزه را تخلیه و در شمال شبه جزیره سینا اسکان دهد. مصر این طرح را به شدت رد کرده است. گزارش های رسانه های اسرائیلی حاکی از آن است که نتانیاهو از کشورهای اتحادیه اروپا می خواهد که بر دولت قاهره فشار وارد کنند.

سایر مدل هایی که گفته می شود در واشنگتن مورد حمایت قرار می گیرند، شامل تحویل نوار غزه به تشکیلات خودگردان فلسطینی در رام الله (پس از “احیای” آن) یا شکلی از مدیریت بین المللی است.

روز دوشنبه، رسانه های اسرائیلی به نقل از “مقامات” نامعلومی گزارش دادند که دولت به هر حال می خواهد کنترل نظامی خود را بر نوار غزه حفظ کند و در آنجا ابتدا باید یک “روند نازی زدایی” در میان مردم انجام شود. این امر همچنین در مورد تشکیلات خودگردان و کرانه باختری اشغالی اسرائیل از سال ۱۹۶۷ صدق می کند.

از آغاز جنگ در اوایل اکتبر، دست کم ۱۵۰ فلسطینی در کرانه باختری کشته شده اند، که اکثر آنها توسط سربازان ارتش اسرائیل و در موارد انگشت شماری توسط صهیونیست های مسلح کشته شده اند که تحت حکومت ائتلاف راستگرا و راست افراطی که از دسامبر سال گذشته حاکم است، عملاً از مصونیت برخوردارند. تفتیش های خشونت آمیز خانه ها و دستگیری های دسته جمعی در سرزمین های اشغالی امری عادی است.
سخنگوی ارتش اسرائیل روز دوشنبه بازداشت آهد تمیمی را اعلام کرد. این فعال فلسطینی ۲۲ ساله، در دوران کودکی و نوجوانی بارها در صدر اخبار بین‌المللی قرار گرفته بود، زیرا سربازان اشغالگر اسرائیلی را مورد حماه افظی قرار داده و در یک مورد که قصد داشتند برادرش را بازداشت کنند، به آنها نیز سیلی زده بود. او در این ارتباط در سال ۲۰۱۷ به هشت ماه زندان محکوم شد.

اکنون به او اتهام انتشار پستی در شبکه‌های اجتماعی وارد شده است که در آن آمده است: «بیایید، در همه شهرهای کرانه باختری از هبرون تا جنین منتظر شما هستیم. شما را خواهیم کشت و خواهید گفت که آنچه هیتلر با شما کرد، یک شوخی بود.»

مادر تمیمی روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که دخترش مسئول این پست نیست. او توضیح داد که «ده‌ها» وب‌سایت بدون مجوز از نام و عکس این زن جوان سو استفاده می‌کنند.