جایی برای فرار نیستنبرد شدید در شمال غزه و بمباران کل منطقه. ارتش اسرائیل مردم را به سمت جنوب فشار می‌دهد، G7 خواهان «وقفه‌های بشردوستانه» است.

نوشته اینا سمبدنر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

هزاران شهروند فلسطینی ناامید روز چهارشنبه در یک کاروان از شمال نوار غزه به سمت جنوب حرکت کردند تا از حملات هوایی و درگیری‌های شدید زمینی اسرائیل فرار کنند.

اسرائیل به ساکنان یک بازه زمانی چهار ساعته داده و از آنها خواسته بود که شمال محاصره شده توسط نیروهای زرهی را ترک کنند، زیرا در غیر این صورت در خطر قرار گرفتن بین جبهه‌ها قرار می‌گرفتند.

اما به گزارش رویترز، بخش‌های مرکزی و جنوبی این منطقه محصور نیز مجدداً توسط اسرائیل مورد حمله قرار گرفتند، در حالی که «جنگ انتقام» علیه حماس بنیادگرای اسلامی وارد ماه دوم خود می شد.

هزاران نفر همچنان در شمال محاصره شده باقی مانده اند، از جمله در بیمارستان الشفا در غزه، که هزاران بیمار و آواره را در خود جای داده است. «وضعیت هر روز بدتر می شود.» آبی وجود ندارد، «آنها نانوایی‌ها را غارت کرده‌اند، ما نان نداریم»، مادری که در آنجا پناه گرفته بود به رویترز توضیح داد.

بر اساس گزارش سازمان «دفاع از کودکان بین‌المللی – فلسطین»، در طول جنگ بمب‌باران علیه غزه، به طور متوسط روزانه ۱۸۰ کودک کشته شده‌اند.
تعداد تخمینی بیش از ۵۵۰۰ کودکی که در ۳۰ روز گذشته کشته شده‌اند، از تعداد کل کودکان فلسطینی که از سال ۱۹۶۷ در کرانه باختری و نوار غزه کشته شده‌اند، فراتر می‌رود.

دبیرکل سازمان ملل گفت، «سالانه تعداد کودکان کشته شده در تمام درگیری‌هایی که ما مشاهده می‌کنیم، حداکثر به صدها نفر می‌رسد»، آنتونیو گوترش. وی انتقاد کرد: «در عرض چند روز هزاران کودک در نوار غزه کشته شدند، که این بدان معناست که شیوه اجرای عملیات نظامی نیز به وضوح نادرست است.»

در مجموع، وزارت بهداشت روز چهارشنبه تعداد کشته شدگان را حداقل ۱۰۵۶۹ نفر اعلام کرد.
شهر غزه اکنون توسط نیروهای نظامی اسرائیل محاصره شده است. به گفته ارتش، نیروهای اسرائیلی تا مرکز شهر پرجمعیت غزه پیشروی کرده اند. سخنگوی ارتش، دانیل هاگاری، گفت که مهندسان نظامی مواد منفجره را برای تخریب شبکه تونلی که در زیر نوار غزه گسترش یافته است، استفاده می کنند. در بیانیه ای اعلام شد که ارتش تاکنون ۱۳۰ تونل را تخریب کرده است. از سوی فلسطین، گفته شد که تانک های اسرائیلی با مقاومت شدیدی روبرو شده اند. اسرائیل اعلام کرده است که از آغاز عملیات زمینی تاکنون ۳۳ سرباز آن کشته شده اند.

کشورهای عضو گروه هفت (G7) در برابر وضعیت اضطراری جمعیت غیرنظامی فلسطینی، تنها توانستند به «وقفه های بشردوستانه و کریدورهایی» دست یابند. اینها برای تسهیل تحویل کمک های بشردوستانه و آزادی گروگان ها ضروری هستند، طبق بیانیه پایانی وزیران خارجه G7 پس از نشست دو روزه آنها در توکیو در روز چهارشنبه. «همه طرف ها» به دسترسی امدادگران بشردوستانه و اجازه دسترسی جمعیت غیرنظامی به غذا، آب و دارو فراخوانده شدند. آنها همچنین «به صراحت حملات تروریستی حماس» در ۷ اکتبر و حملات موشکی مداوم به اسرائیل را محکوم کردند و «حق اسرائیل برای دفاع از خود و مردم خود مطابق با حقوق بین الملل» را تأکید کردند. وزیران خارجه همچنین «آزادی فوری تمام گروگان هایی» که در غزه نگهداری می شوند را بدون پیش شرط خواستار شدند.