انصارالله یمن پهپاد آمریکایی را سرنگون کرد



ترجمه مجله هفته

یک هواپیمای بدون سرنشین نظامی ایالات متحده روز چهارشنبه در حالی که بر فراز سواحل یمن پرواز می کرد، سرنگون شد، مقامات ناشناس به چندین رسانه گفتند که این حمله توسط شبه نظامیان انصارالله صورت گرفته است. این گروه مسلح پیش از این وعده حملات پهپادی و راکتی علیه اسرائیل را در بحبوحه ادامه جنگ در غزه داده بود.

مقامات گفتند که هواپیمای بدون سرنشین MQ-9 Reaper در حریم هوایی بین المللی سرنگون شد و اشاره کردند که فرماندهی مرکزی ایالات متحده اکنون در حال تحقیق در مورد این حادثه است.

یک مقام پنتاگون به ABC News گفت: “ما می توانیم تایید کنیم که یک هواپیمای بدون سرنشین نظامی آمریکایی MQ-9 با خلبان از راه دور توسط نیروهای انصارالله در سواحل یمن سرنگون شد.”

این گروه همچنین فیلمی را به اشتراک گذاشت که به ادعای آنها این حمله را نشان می دهد، جایی که یک موشک دفاع هوایی دیده می شود که به یک هواپیما برخورد می کند و شعله ور می شود.

پیشتر در روز چهارشنبه، سخنگوی انصارالله گروهی که از سال ۲۰۱۴ عملا حکومت خود را بر بخشی از یمن حفظ کرده است، گفت که این پهپاد «در حالی که عملیات خصمانه، نظارت و جاسوسی در آبهای سرزمینی یمن همراه با حمایت نظامی آمریکا از نهاد اسرائیلی انجام می داد” مورد اصابت قرار گرفت.
این اقدامات خصمانه نیروهای مسلح یمن را از ادامه عملیات نظامی علیه اسرائیل در همبستگی با سرکوب ملت فلسطین باز نخواهد داشت.»

اواخر ماه گذشته، مقامات انصارالله تایید کردند که چندین حمله هواپیماهای بدون سرنشین و موشکی به اسرائیل را به عنوان نشان دادن حمایت از فلسطینی ها در غزه انجام داده اند و متعهد به حملات بیشتر شدند.

ارتش آمریکا پیش از این گفته بود که پرتابه هایی را که بر فراز دریای سرخ به سمت اسرائیل می رفتند سرنگون کرده است و بنا به گزارش ها یک ناوشکن نیروی دریایی آمریکا در ماه اکتبر موشک های کروز و هواپیماهای بدون سرنشین را که توسط نیروهای حوثی پرتاب شده بود، رهگیری کرد.
مقامات آمریکایی همچنین یک سری پروازهای پهپادهای تجسسی غیرمسلح» بر فراز غزه از زمان حمله مرگبار حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر را تایید کرده‌اند، اما تاکید کرده‌اند که این عملیات برای یافتن گروگانهایی که توسط این گروه شبه نظامی فلسطینی گرفته شده‌اند، انجام شده است.