آمریکا با حماس در غزه مخالف است اما از تروریست ها در سوریه حمایت می کنداستفن صهیونی

بنیاد فرهنگ استراتژیک

ترجمه مجله هفته

جهان به غزه نگاه می‌کند و تفاوت‌های بین غزه و ادلب شگفت‌انگیز است.

در تاریخ ۷ اکتبر، اسرائیل توسط حماس، یک گروه مقاومت مسلح فلسطینی در نوار غزه، مورد حمله قرار گرفت. این گروه ۱۴۰۵ نفر را کشت و بیش از ۲۰۰ نفر را در اسرائیل ربود.

حماس یک شاخه از اخوان‌المسلمین، یک سازمان تروریستی جهانی است که در بسیاری از کشورها ممنوع است، اما نه در ایالات متحده، بریتانیا یا آلمان.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا، دونالد ترامپ، گفته بود که اخوان‌المسلمین باید در ایالات متحده به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه‌بندی شود و سناتور تد کروز، جمهوری‌خواه تگزاس، دو طرح قانونی را به سنا ارائه کرد، اما دموکرات‌ها تحت فشار رئیس‌جمهور جو بایدن از آن‌ها حمایت نکردند. چرا ایالات متحده باید در افغانستان و عراق با تروریست‌ها مبارزه کند و در عین حال یک شبکه تروریستی جهانی را حمایت کند؟

پاسخ این است که ایالات متحده از گروه‌های تروریستی استفاده می‌کند، زمانی که این در جهت منافع آنها است. کارشناسان نظامی توضیح می‌دهند که برای یک جنگ به جنگجویان نیاز دارید و اگر دستور کنگره را برای اعزام نیروهای آمریکایی به یک میدان نبرد دریافت نکنید، از ابزارهایی که در محل دارید استفاده می‌کنید.

ایالات متحده از جنگجویان اخوان‌المسلمین در سوریه استفاده کرده است و با بازوی سیاسی اخوان‌المسلمین در مصر همکاری کرده است تا انتخاباتی را که محمد مرسی را به قدرت رساند، دستکاری کند. این دلیلی است که ایالات متحده هرگز اخوان‌المسلمین را در ایالات متحده ممنوع نخواهد کرد، زیرا آن‌ها مفید هستند.

با این حال، در غزه، اخوان‌المسلمین برای منافع آمریکا و اسرائیل مفید نیستند، بنابراین باید ریشه‌کن شوند.

تغییر رژیم در سوریه

باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده، یک طرح برای تغییر رژیم در سوریه طراحی و تدوین کرد. این طرح در مارس ۲۰۱۱ اجرا شد، زمانی که مردان مسلح که خود را معترضان مسالمت‌آمیز معرفی می‌کردند، در درعا با ارتش عربی سوریه (SAA) درگیر شدند. مسجد العمری در درعا به عنوان انبار اسلحه توسط شبه‌نظامیانی که سلاح‌ها را از پایگاه نظامی ایالات متحده در اردن قاچاق کرده بودند، استفاده می‌شد. ارتش ایالات متحده سلاح‌های اضافی را که در جریان حمله ایالات متحده و ناتو به لیبی مصادره شده بود، ضبط کرد و توسط وزیر امور خارجه هیلاری کلینتون به تروریست‌ها در سوریه اختصاص داده شد.

اوباما با جنبش اخوان المسلمین همدلی داشت و با آن ارتباط داشت، اگرچه عضو آن نبود. نزدیکترین همکار وزیر امور خارجه اوباما، هیلاری کلینتون، هوما عابدین بود که از خانواده‌ای با ارتباطات عالی با جنبش اخوان المسلمین بود.

اوباما می‌دانست که نمی‌تواند حمایتی برای ورود نیروهای آمریکایی به سوریه برای سرنگونی دولت اسد به دست آورد، بنابراین به متحدان خود در ایالات متحده، جنبش اخوان المسلمین، روی آورد که از اعضای و هواداران جنبش اخوان المسلمین در سوریه و ترکیه ارتش آزاد سوریه (FSA) را سازماندهی کردند. پس از اینکه این نیرو از فرماندهانی تشکیل شد که از ارتش عربی سوریه فرار کرده بودند، دولت اوباما با حمایت از ارتش آزاد سوریه با سلاح، پول نقد برای چک‌های حقوقی، تدارکات و آموزش از طریق برنامه مخفیانه سیا “Timber Sycamore” آغاز کرد که سرانجام در سال ۲۰۱۷ توسط رئیس‌جمهور دونالد ترامپ متوقف شد.

سناتور جان مک‌کین

سناتور جان مک‌کین، جمهوری‌خواه از آریزونا و بازنشسته جنگ ویتنام، به بزرگترین حامی ارتش آزاد سوریه تبدیل شد و در کنگره به موفقیت دست یافت تا گروه مسلح به سلاح‌های اضافی، از جمله موشک‌های ضد تانک TOW، مجهز شود.

مک‌کین به قدری به ارتش آزاد سوریه علاقه‌مند بود که یک سفر غیرقانونی به ادلب سوریه انجام داد تا با ژنرال سلیم ادریس، فرمانده ارتش آزاد سوریه، دیدار کند و با فرماندهان آن دیدار کند. مک‌کین پس از انتشار عکس‌های سفر خود در اینترنت مورد انتقاد قرار گرفت، زیرا یکی از مردانی که با آنها ژست می‌گرفت، توسط قربانیان آدم‌ربایی به عنوان آدم‌ربای آنها شناسایی شد، زمانی که ارتش آزاد سوریه یک اتوبوس بزرگ از مسافران را در یک سفر مذهبی به گروگان گرفت.

سفر غیرقانونی مک‌کین به سوریه با خشم مک‌کین از مهاجران مکزیکی که به طور غیرقانونی از مرز به آمریکا می‌آیند، در تضاد است. مک‌کین به طور غیرقانونی و بدون ویزا به سوریه وارد شد، درست مانند مهاجران مکزیکی.

یک شهروند مسیحی سوری-آمریکایی در حالی که به مک‌کین در یک سخنرانی عمومی اعتراض می‌کرد، فیلمبرداری شد و به او گفت که ارتش آزاد سوریه مسیحیان را در سوریه می‌کشد و آزادی‌خواهانی نیستند که او آنها را توصیف می‌کرد.
در سال ۲۰۱۴، ارتش آزاد سوریه به ارامنه مسیحی در کسب، سوریه، در مرز ترکیه حمله کرد و آنها را کشت. این روستای زیبا هرگز به وضعیت قبلی خود باز نگشت و تقریباً به یک شهر ارواح تنزل یافت.

ارتش آزاد سوریه

مشاوران نظامی ایالات متحده هشدار داده بودند که سلاح‌هایی که ایالات متحده به ارتش آزاد سوریه (FSA) در سوریه تحویل می‌دهد، ممکن است به دست القاعده بیفتد. و دقیقاً همین اتفاق افتاد. ارتش آزاد سوریه به عنوان یک نیروی رزمی بسیار ضعیف و بی‌اثر در برابر ارتش سوریه (SAA) که از همه مردان بالای ۱۸ سال در سوریه که در دانشگاه ثبت‌نام نکرده‌اند تشکیل شده است، ظاهر شد.

ارتش آزاد سوریه نبرد پس از نبرد را باخت، تا اینکه از برادران مسلح خود، القاعده، که بلافاصله از ترکیه به کشور سرازیر شدند، درخواست کمک کرد. ترکیه یک نقطه عبور برای تروریست‌های بین‌المللی در مسیر جهاد در سوریه بود.

هدف اوباما این بود که بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در دمشق را با یک سیاستمدار مطیع از اخوان‌المسلمین جایگزین کند، همانطور که اوباما در مصر با انتخاباتی که توسط ایالات متحده دستکاری شده بود، موفق به انجام این کار شد که محمد مرسی، عضو اخوان‌المسلمین را به قدرت رساند.

اوباما زمانی که ارتش آزاد سوریه او به القاعده تبدیل شد، با یک تناقض روبرو شد. چگونه می توانست از کنگره بخواهد از آنها همچنان حمایت کنند؟ او این تناقض اینگونه حل کرد که تروریست های اسلامی را همچنان ارتش آزاد سوریه نامید اگرچه این گروه دیگر وجود نداشت، بدین ترتیب مخالفان در کنگره را دور زد.

ادلب تحت سلطه اخوان‌المسلمین

آخرین منطقه تحت کنترل شورشیان در سوریه ادلب است، یک استان کوچک بین لاذقیه و حلب که تنها منابع آن درختان زیتون و کشاورزی است. با این حال، این استان به لحاظ استراتژیکی در مرز ترکیه واقع شده است و ترکیه همچنان تروریست‌های ادلب را حمایت و دفاع می‌کند. ترکیه توسط رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور حزب عدالت و توسعه (AKP)، اداره می‌شود که با اخوان‌المسلمین متحد است.

ادلب توسط حیات تحریر الشام کنترل می‌شود که تحت فرماندهی محمد الجولانی، یک سوری است که در عراق با القاعده علیه ایالات متحده جنگیده و متحد مصطفی بغدادی، رهبر داعش است. قرار بود الجزلانی عراق را ترک کند، به سوریه برود و یک شاخه داعش را در آنجا تأسیس کند. در عوض، الجولانی در سوریه گروه تروریستی خود، جبهه النصره را تأسیس کرد که به شعبه القاعده در سوریه تبدیل شد. تاکتیک‌های فوق‌العاده خشن آنها در سوریه علیه غیرنظامیان باعث شد که آنها در فهرست گروه‌های تروریستی ممنوعه قرار گیرند، که ایالات متحده را با یک تناقض مواجه کرد: چگونه می‌توانستند همچنان یک گروه تروریستی را تأمین مالی و حمایت کنند؟
دولت اوباما به سادگی نام گروه را به حیات تحریر الشام تغییر نام داد. از طریق این تغییر نام ساده، پول، دفاع و حمایت از تروریست‌ها همچنان از واشنگتن دی سی از طریق متحدان خود، ترکیه، جریان می‌یابد.
هر کامیون کمک‌رسانی که از ترکیه به ادلب می‌رود، توسط تروریست‌ها تخلیه، ذخیره و توزیع می‌شود. تروریست ها در ادلب یک مرکز خرید بزرگ و مدرن به نام الحمرا ساخته است که در آن کمک‌های بشردوستانه اضافی سازمان ملل و سایر سازمان‌های امدادی بین‌المللی فروخته می‌شود.

اگر از این موضوع شکایت کنید که الجولانی و حیات تحریر الشام از حضور زنان و دختران در برنامه‌های آموزشی ارائه شده توسط سازمان‌های امدادی بین‌المللی خودداری می‌کنند، از فهرست دریافت‌کنندگان کمک حذف می‌شوید و مجبور می‌شوید اقلام اساسی مورد نیاز خود را با دلار آمریکا خریداری کنید.

الجولانی، زمانی به شهرت رسید که لباس جنگی خود را کنار گذاشت و کت و شلوار ابریشمی ایتالیایی با کراوات پوشید. این اتفاق در مصاحبه با رسانه‌های آمریکایی رده بالایی رخ داد که در آن واشنگتن تلاش می‌کرد حمایت از الجولانی را برای مخاطب غربی خوشایند جلوه دهد، در حالی که او ۳ میلیون غیرنظامی را در ادلب به عنوان سپر انسانی نگه می‌دارد.

جهان به غزه نگاه می‌کند و تفاوت‌های بین غزه و ادلب بسیار چشمگیر است. در غزه، ایالات متحده یک ناو هواپیمابر و کشتی‌های جنگی در ساحل دارد تا نیروهای دفاعی اسرائیل را حمایت کند و در ادلب، دولت بایدن تروریست‌هایی را که ۳ میلیون غیرنظامی را گروگان گرفته‌اند، حمایت می‌کند.

دیدگاه‌های نویسندگان فردی لزوماً دیدگاه بنیاد فرهنگ استراتژیک را منعکس نمی‌کند.