هشدار آمریکا به اسرائیل درباره اشغال مجدد غزه



کاخ سفید پس از ان که نخست وزیر اسرائیل اشاره کرد که نیروهای کشورش پس از درگیری با حماس مسئولیت امنیتی کلی در منطقه خواهند داشت، نسبت به اشغال مجدد غزه هشدار داده است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی، روز سه شنبه در مصاحبه ای با سی ان ان در پاسخ به سوالی درباره برنامه های بلند مدت غزه، از اسرائیل خواست تا در مورد استقرار نظامی طولانی مدت تجدید نظر کند.

کربی بدون توضیح بیشتر گفت، «رئیس جمهور هنوز بر این باور است که اشغال مجدد غزه توسط نیروهای اسرائیلی خوب نیست. این برای اسرائیل خوب نیست. برای مردم اسرائیل خوب نیست،».

یکی از گفتگوهایی که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه در منطقه داشته است این است که «غزه پس از جنگ چه شکل سیاسی را بخود میگیرد؟ حکومت در غزه چگونه است؟ چون هر چیزی که هست نمی تواند آن چیزی باشد که در ۶ اکتبر بود نمی تواند دوباره حماس باشد.»

این هشدار یک روز پس از ان صادر می شود که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به ABC News گفت که کشورش باید “مسئولیت امنیتی” در غزه را برای “مدت نامحدود” پس از جنگ فعلی با حماس بپذیرد.

اگرچه نخست وزیر جزئیات مربوط به برنامه های منطقه محاصره شده را به اشتراک نمی گذارند، اما به نظر می رسد اظهارات او در تضاد با اظهارات وزیر دفاع یواو گالانت است که قبلا تاکید کرده بود که نیروهای اسرائیلی نباید مسئول “زندگی روزمره در نوار غزه” باشند.

مارک رجو، مشاور نتانیاهو بعدا به سی ان ان گفت که اسرائیل “از هیچ نوع اشغال مداوم نوار غزه صحبت نمی کند.” در حالی که او توضیح داد که “حضور امنیتی” اسرائیل در منطقه وجود خواهد داشت، او گفت: “این بدان معنا نیست که اسرائیل برای اداره غزه حاضر خواهد بود.”

کاخ سفید تمام قد از اقدام نظامی و جنایات اسرائیل در غزه حمایت کرده است، اما نسبت به اشغال جدید این منطقه ابراز تردید کرده است و رئیس جمهور جو بایدن گفته است که این تصمیم یک اشتباه بزرگ خواهد بود. کربی در پاسخ به این سوال که چه کسی باید منطقه را اداره کند، گفت: مقامات و مسئولان هنوز “همه پاسخ ها به این سوالات را ندارند.”

اسرائیل برای اولین بار غزه را در طول جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ با مصر، اردن و سوریه اشغال کرد و تنها نزدیک به ۴۰ سال بعد سربازان و شهرک نشینان خود را خارج کرد. این گروه در سالهای پس از آن محاصره شدیدی را بر فراز غزه حفظ کرده است و از زمان به دست گرفتن کنترل غزه در سال ۲۰۰۶، بمبارانهای دورهای علیه حماس را آغاز کرده است.