هراس از باز شدن جبهه‌های دیگرپدافند هوایی اسرائیل تعداد زیادی راکت و پهپاد از یمن را رهگیری کرد.

نوشته کنوت ملنتین

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته


پس از خنثی‌سازی حملات موشکی و پهپادی از یمن، نیروی دریایی اسرائیل روز چهارشنبه چندین کشتی جنگی را به دریای سرخ منتقل کرد. تصاویری که توسط نیروهای مسلح به همراه بیانیه مطبوعاتی منتشر شد، ناوچه‌های کلاس «سار» را در حال گشت‌زنی در نزدیکی بندر ایلات نشان می‌دهد. اسرائیل در ماه مه 2015 چهار کشتی از این نوع را که یک توسعه از کلاس «برانشوایگ» نیروی دریایی فدرال آلمان است، به شرکت تسلیحاتی آلمانی تیسن-کروپ سفارش داد. آنها بین دسامبر ۲۰۲۰ و ژوئیه ۲۰۲۱ تحویل داده شدند. ناوچه‌ها نه تنها با موشک‌ها و اژدرهای ضد کشتی، بلکه با سیستم‌های دفاع هوایی نیز مجهز هستند که می‌توانند چندین ده فروند موشک را به طور همزمان نابود کنند.

به نظر می‌رسد فرماندهی نیروهای مسلح اسرائیل روی احتمال ایجاد یک جبهه جنگی دیگر در دریای سرخ حساب می‌کند. به تازگی، سخنگوی نظامی روز سه‌شنبه شب اعلام کرد که یک فروند موشک که در ابتدا به طور دقیق مشخص نشده بود، در نزدیکی ایلات بر فراز آب‌ها رهگیری شد و قبل از آنکه به خاک اسرائیل برسد از بین رفت. در این عملیات، برای اولین بار در طول جنگ کنونی، سیستم دفاع هوایی «Arrow» مورد استفاده قرار گرفت. این سیستم مسیر پرواز گلوله را ردیابی کرد و آن را «در بهترین زمان و مکان» نابود کرد. «خطر یا ریسک برای غیرنظامیان» وجود نداشت. علاوه بر این، جنگنده‌های اسرائیلی در ساعات اولیه صبح دو هدف دیگر «دشمن» را سرنگون کردند که احتمالاً پهپاد بودند.

یک نماینده سازمان شیعه انصارالله که بخش اعظم یمن از جمله پایتخت صنعا را تحت کنترل دارد، بلافاصله پس از آن بیانیه‌ای صادر کرد که در آن از شلیک «تعداد زیادی» پهپاد و موشک به سمت اسرائیل خبر داد. این حملات تا پایان «تجاوز اسرائیلی» به غزه ادامه خواهد داشت.

طبق گزارش رسانه‌های اسرائیلی، حادثه شب سه‌شنبه، سومین حمله از طریق دریای سرخ از زمان آغاز جنگ کنونی غزه در ۷ اکتبر بود. انصارالله با ایران همکاری نزدیکی دارد و خود را بخشی از «محور مقاومت» به رهبری تهران می‌داند که شامل سازمان‌های فلسطینی حماس و جهاد اسلامی، چندین شبه‌نظامی شیعه در عراق و حزب‌الله لبنان نیز می‌شود. در غرب، این سازمان تقریباً منحصراً به‌صورت توهین‌آمیز «حوثی‌ها» نامیده می‌شود زیرا این نام خانوادگی در آنجا بسیار رایج است.

عبدالمالک الحوثی، رهبر انصارالله، در ۱۰ اکتبر اعلام کرد که سازمانش در صورت مداخله نظامی آمریکا در جنگ، با شلیک پهپاد و موشک و «گزینه‌های نظامی دیگر» پاسخ خواهد داد. پنتاگون در ۱۹ اکتبر به‌عنوان اولین مورد از این نوع، گزارش داد که ناو جنگی یو‌اس‌اس «کارنی» مستقر در شمال دریای سرخ، سه موشک بالستیک و ۱۵ پهپاد را که احتمالاً به سمت اسرائیل در حرکت بودند، سرنگون کرده است.

در هفته گذشته، نیروهای اسرائیلی انصارالله را مسئول اصابت دو موشک به ساختمان‌هایی در مصر دانستند. تا آنجا که می‌دانیم، در این حملات هیچ‌کس آسیب ندید. بر اساس اعلام اسرائیل، تاکنون هیچ‌یک از پرتابه‌های متعدد از یمن به هدف یا حتی خاک اسرائیل نرسیده است. احتمالاً این دلیلی است که اسرائیل هنوز تهدید بالقوه خود مبنی بر انجام «حملات تلافی‌جویانه» علیه نقاط شلیک در یمن را عملی نکرده است. رسانه‌های اسرائیلی روز چهارشنبه بدون ذکر منابع قابل تحقیق و بررسی ادعا کردند که مقامات در امارات متحده عربی و اردن نگران هستند که حملات به اهداف در یمن می‌تواند منجر به گسترش جنگ غزه شود.