مقام سابق آمریکایی: «اسرائیل» باید از جنگ لبنان درس بگیردیک مقام سابق آمریکایی: «اسرائیل» باید از جنگ لبنان درس بگیرد… اهداف افراطی یک پیروزی برای مخالفان است.

ترجمه مجله هفته

یکی از مقامات سابق وزارت دفاع آمریکا معتقد است که اسرائیل «اهداف افراطی را تعیین می کند» و معتقد است که در غزه برای رسیدن به این اهداف ناکام خواهد ماند، همانطور که قبلاً در لبنان در سال ۲۰۰۶ شکست خورد.

اندرو اگزوم که پیش از این به عنوان معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاست خاورمیانه خدمت می کرد، در مقاله ای تأیید کرد که اسرائیل در دستیابی به اهداف خود در غزه شکست خواهند خورد، همانطور که در جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ علیه حزب الله نتوانست به اهداف خود دست یابد. در مجله «آتلانتیک» آمریکایی.

اگزوم گفت که متقاعد نشده است که راهبردی که اشغال غزه دنبال می کند «معقول» است، و ابراز نگرانی کرد که «اسرائیل اهداف غیر قابل دسترسی را انتخاب کرده است، همانطور که قبلا در سال ۲۰۰۶ انجام داد» و خاطرنشان کرد که باید «از تجربه خود در این زمینه بیاموزد». لبنان.”

به گفته وی، اسرائیل “مایل به برداشتن گام های اغراق آمیز و دهان پرکن است، اغلب برای مصرف داخلی، و سپس شکست در دستیابی به آنها” که این باعث پیروزی مقاومت و فلسطینی ‌ها می شود.

اگزوم می‌گوید: «در اوایل زندگی‌ام، برای تحصیلات تکمیلی در لبنان رفته بودم، و سپس به آنجا بازگشتم تا بهتر بفهمم چگونه حزب‌الله به تواناترین دشمن اسرائیل تبدیل شده است.

او درباره تلاش خود برای درک چگونگی پیشرفت حزب‌الله برای تبدیل شدن به بهترین دشمن برای مقابله با «اسرائیل» صحبت کرد و خاطرنشان کرد که تحقیقات او «اشتباهات و ضعف‌های اسرائیل را آشکار می‌کند، همان‌قدر که نقاط قوت حزب‌الله را آشکار می‌کند».

در این زمینه، نگارنده به سه هدف تعیین شده توسط ایهود اولمرت، نخست وزیر سابق اسرائیل در سال ۲۰۰۶ اشاره کرده است که عبارتند از: نابودی حزب الله، بازگرداندن اجساد دو اسیر اسرائیلی و پایان دادن به حملات موشکی به «اسرائیل».

با این حال، اشغال هیچ یک از این اهداف را محقق نکرد. علیرغم ویرانی‌هایی که لبنان متحمل آن شد، اکثر ناظران شک نداشتند که چه کسی در جنگ پیروز شد، یعنی حزب‌الله، اسرائیل «هر چیزی را که می‌توانست برای یک ماه برای نابودی حزب الله استفاده کند را بر سر لبنانی ها ریخت ولی حزب الله ثابت قدم ماند».

امروز حزب الله در لبنان و حماس چیزی جز نابودی «اسرائیل» نمی‌خواهند، اما به گفته این مقام سابق آمریکایی، عجله ندارند.

به گفته وی، حزب الله و حماس معتقدند که “زمان به نفع آنهاست” و اختلافات داخلی اسرائیل “به احتمال زیاد بیشتر کار را از جانب آنها انجام می دهد.”

اگزوم به سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله که در سوم این ماه ایراد کرد که اولین سخنرانی وی از زمان آغاز حماسه «طوفان الاقصی» است، پرداخت.

در این زمینه، نویسنده خاطرنشان کرد که «نصرالله مطمئن بود که اسرائیل نمی‌تواند حماس را نابود کند»، با توجه به اینکه حماس «به محض اینکه اسرائیل ادعا کرد که می‌خواهد آن را نابود کند، خود بخود برنده شد».

او معتقد است که «کشورهای کمی به جنگ منطقه‌ای علاقه دارند» و افزود که اگر در موقعیت اسرائیل قرار می‌گرفت، «وسوسه‌ای قوی برای تمرکز تلاش‌ها به سمت شرق» احساس می‌کرد.

اگزوم با توجه به اینکه اسرائیل باید راهی برای تغییر محاسبات راهبردی ایران پیدا کند، در غیر این صورت حماس و حزب‌الله قوی‌تر خواهند شد، او تخمین زد که آغاز جنگی در مقیاس بزرگ با ایران «غیرقابل بحث» است.