دشمن شوراها

سیاستمدار جناح چپ حزب کارگر: جرمی کوربین، اینجا به عنوان سخنران در راهپیمایی همبستگی فلسطینیان در لندن.نوشته نیکو پوپ

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

زیر پوشش رادیکالیسم پنهان شده، «چپ» لیبرال به موجود جان‌سخت اجتماعی خاصی تبدیل شده است.با وجود اینکه دیگر زمینه سیاسی چپ‌گرای تأثیرگذاری وجود ندارد که او از نظر فکری از آن تغذیه کند، او را در دانشگاه‌ها، در حوزه فرهنگ و در احزاب سیاسی می‌بینیم. او کارگر طبقه فوقانی است که ادعا می‌کند با همه کثافت بورژوایی هیچ ارتباطی ندارد، در حالی که زندگی راحت و مرفه او نشان می‌دهد که در واقع با آن پیوند دارد، آپارتمان زیر شیروانی لوکس اقساطش به زودی تمام میشود و مجموعه مقالات هم بزودی منتشر خواهد شد.

با این حال، این ژست نمی‌تواند از مواجهه نادر با درگیری‌های واقعی، که در آن دولت مشخص می‌کند که چه مسیری باید طی شود، جان سالم به در ببرد. این موضوع هم‌اکنون در برلین قابل بررسی است. از این چهارشنبه، زیر عنوان جسورانه «اروپا را به شوراها بسپارید!»، یک «جلسه بزرگ بحث و گفتگو در مورد مسائل فوری در حال حاضر» در آنجا برگزار خواهد شد. برگزارکننده بنیاد رزا لوکزامبورگ است و محل برگزاری این رویداد، «فولکس بوهنه» یا «تماشاخانه مردمی» است. به‌ویژه، شخصیت‌هایی از جهان سیاسی-ایدئولوژیک حزب چپ دعوت شده‌اند. حتماً کسی فکر کرده که شیرهای پارلمانی همین یک چیز را کم دارند : مصادره مفهوم شوراها توسط شیرهای پارلمانی ورشکسته در “شورای اجتماعی در تماشاخانه مردمی”.
و سپس ناگهان جنگ جدید در خاورمیانه آغاز شد. بدشانسی اینجا بود که فردی مانند جرمی کوربین نیز دعوت شده بود، کسی که هرگز نمی‌پذیرد که تلفات انسانی که حماس در ۷ اکتبر در اسرائیل بر جای گذاشت، دلیلی برای کوه اجساد انسانی است که دولت اسرائیل در غزه به بار آورده است.
روز سه‌شنبه، روزنامه آلمان نوین «ارگان حزب چپ آلمان» گزارش داد که دعوت برای سخنرانی از کوربین را به دلیل «مواضع حامی فلسطینی» او پس گرفته است. این اقدام به ابتکار تماشاخانه مردمی انجام شد، اما بنیادی که به نام (رزا لوکزامبورگ) بنیانگذار حزب کمونیست آلمان نامگذاری شده است، بدون هیچ اعتراضی آن را اجرا کرده است. شاید کیر‌استارمر رهبر فعلی حزب کارگر در کوتاه‌مدت در دسترس بنیاد باشد. رهبر حزب کارگر می‌تواند پس از برقراری «شورای اجتماعی» به سرعت به ساختمان حزب «چپ» بنام کارل لیبکنشت تشریف فرما شود – برای بحث در مورد چگونگی تغییر یک حزب چپ به سمت یک حزب لیبرال بدون آنکه آن را از بین برده و متلاشی کند. این سوال «داغی» است.