بایدن برای “توقف سه روزه” به اسرائیل فشار می آوردترجمه مجله هفته

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خواسته است حملات علیه حماس را برای سه روز متوقف کند و گفته است که چنین توقفی در جنگ در غزه می تواند مذاکره کنندگان را قادر سازد تا گروگان های بیشتری را آزاد کنند.

بر اساس پیشنهادی که بین آمریکا، اسرائیل و قطر مورد بحث قرار گرفته است، حماس طی یک وقفه سه روزه ۱۰ تا ۱۵ گروگان را آزاد خواهد کرد و هویت اسرای باقیمانده خود را تایید خواهد کرد. این گروه شبه نظامی همچنین لیستی از این گروگان ها را به نقل از یک مقام ناشناس امریکایی ارائه خواهد کرد.

بایدن و نتانیاهو روز دوشنبه در تماس تلفنی خود درباره این پیشنهاد بحث کردند. مقامات امریکایی در حالی که به مخالفت با آتش بس عمومی در جنگ با حماس ادامه می دهند، در روزهای اخیر بارها پیشنهاد کرده اند که می توان از وقفه های تاکتیکی برای آزادی گروگان ها، دریافت کمک های بشردوستانه بیشتر به غزه و فعال کردن غیرنظامیان فلسطینی بیشتر برای تخلیه منطقه ای که تهاجم اسرائیل در آن متمرکز شده است، استفاده کرد.

نتانیاهو به شدت احتمال آتش بس را رد کرده و گفته است که درخواست برای چنین توقفی در جنگ “درخواست اسرائیل برای تسلیم شدن به حماس” است. او خواستار آزادی حدود ۲۴۰ گروگان حماس قبل از هرگونه آتش بس شده است.

با این حال، او روز دوشنبه به ABC News گفت که مکث های کوتاه برای تسهیل حمل و نقل کمک و آزادی گروگان ها امکان پذیر خواهد بود. او گفت: “تا انجا که به مکث های کوچک تاکتیکی – یک ساعت در اینجا، یک ساعت آنجا – ما قبلا آنها را داشته ایم.” من فکر می کنم ما شرایط را بررسی خواهیم کرد تا کالاها، کمک‌های بشردوستانه، وارد شوند، یا گروگان های ما، گروگان های فردی، ترک کنند.

شبه نظامیان حماس در جریان حملات غافلگیرانه ۷ اکتبر علیه جنوب اسرائیل حدود ۱۴۰۰ نفر را کشتند و این گروه ادعا می کند که گروگان های کافی برای آزادی تمام فلسطینی هایی که در زندان های اسرائیل نگهداری می شوند، گرفته است.

چهار نفر از گروگان ها از جمله دو آمریکایی آزاد شدند و نیروهای اسرائیلی ادعا کردند یک سرباز را که توسط حماس دستگیر شده بود نجات دادند که بعدا معلوم شد چنین چیزی نبوده و ماجرا ساختگی بود. این گروه روز سه شنبه در بیانیه ای ادعا کرد که اماده آزادی ۱۲ تبعه خارجی است، اما به دلیل حملات هوایی و زمینی اسرائیل نتوانست این کار را انجام دهد.

اکسیوس به نقل از مقامات ناشناس آمریکایی و اسرائیلی گفت که نتانیاهو به بایدن گفت که به حماس اعتماد ندارد و معتقد نیست که این گروه اماده توافق گروگانگیری است. او همچنین پیشنهاد کرد که اسرائیل ممکن است حمایت بین المللی خود را برای تهاجم خود در طی یک وقفه سه روزه از دست بدهد. نتانیاهو خاطرنشان کرد که حماس به سربازان اسرائیلی حمله کرد و یکی از آنها را در جریان یک وقفه بشردوستانه در جنگ ۲۰۱۴ با اورشلیم غربی دستگیر کرد.

نتانیاهو به ABC گفت که آتش بس مانع از تلاش برای آزادی گروگان های بیشتر می شود. او گفت: «تنها چیزی که روی این جنایتکاران در حماس موثر است، فشار نظامی است که ما اعمال می کنیم.»