آیا ادعای آپارتاید، نسل کشی و پاکسازی قومی توسط اسرائیل موجه است؟جیم فیتزجرالد

ترجمه مجله هفته

دهه‌هاست که دست اسرائیل از سوی کشورهای غربی آزاد گذاشته شده است تا هر چه میخواهد را علیه مردم فلسطینی انجام دهد که اگر این رفتار توسط سایر کشورها انجام میشد، به شدت از سوی آنان محکوم می‌شد. اما صداقت فکری ما را ملزم می‌کند که اعمال اسرائیل را با همان معیارهایی که اعمال سایر کشورها را قضاوت می‌کنیم، ارزیابی کنیم، حتی اگر نتیجه‌گیری‌های ما چالش‌برانگیز باشد.

طبق استانداردهای بین‌المللی، دولتی که یک جمعیت قومی کاملا را از جامعه جدا می‌کند و آن‌ها را در یک “زندان باز” گسترده زندانی می‌کند، یک تعریف شفاف دارد و آن یک دولت آپارتاید است. و این دقیقاً کاری است که اسرائیل با مردم فلسطینی در نوار غزه انجام داده است. اسرائیل بیش از دو میلیون نفر از یک گروه قومی را زندانی کرده است و همزمان کنترل هوا، زمین، دریا و همه چیزهایی را که وارد و خارج از نوار غزه می‌شود، در اختیار دارد.

سه سازمان حقوق بشر پیشرو، گزارش‌های جامعی منتشر کرده‌اند که به‌طور واضح نشان می‌دهد که اسرائیل در واقع یک دولت آپارتاید است: دیده‌بان حقوق بشر، عفو بین‌الملل و بت‌سلم. بت‌سلم یک سازمان حقوق بشر اسرائیلی است.

در این گزارش‌ها، اصطلاح “آپارتاید” به‌طور فنی استفاده می‌شود تا این‌طور القا شود که اسرائیل بالفعل یک دولت آپارتاید از نظر حقوقی است و رفتار آن با مردم فلسطین به‌عنوان یک “جنایت علیه بشریت” محسوب می‌شود.

علاوه بر اتهام آپارتاید، برخی اقدامات اسرائیل در غزه را نسل‌کشی می‌دانند. در واقع، نماینده رشیدا طالیب از میشیگان، اولین زن فلسطینی-آمریکایی در کنگره ایالات متحده، در اول نوامبر به سختی از خطر رای عدم اعتماد مجلس نمایندگان جان سالم به در برد زیرا اسرائیل را به نسل‌کشی متهم کرده بود.

در مارس امسال، مایکل بارنت، استاد مطالعات بین‌المللی و علوم سیاسی در دانشگاه جورج واشنگتن، این سؤال را مطرح کرد: “آیا اسرائیل در آستانه نسل‌کشی است؟”

بارنت تأکید کرد که “وضعیت فعلی هشداردهنده است”. کنترل اسرائیل بر سایر مناطق قبلاً یک لیست طولانی از جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی احتمالی را به وجود آورده است، اما فضای کنونی اوضاع را وخیم‌تر کرده است و می‌تواند پیش‌درآمد جنایات علیه بشریت و حتی نسل‌کشی باشد.”

گزارش سازمان ملل متحد در مورد جنایات علیه بشریت، هشت عامل خطر برای نسل‌کشی را فهرست می‌کند و به گفته بارنت، “اسرائیل همه این معیارها را برآورده می‌کند”. به یاد داشته باشید که بارنت در مارس ۲۰۲۳ این مطالب را می‌نویسد. باید پرسید که او اکنون چه می‌گوید.

کنوانسیون نسل‌کشی، جنایت نسل‌کشی را “قصدی برای از بین بردن، به طور کامل یا جزئی، گروهی ملی، قومی، نژادی یا مذهبی” تعریف می‌کند.

اخیراً، گروهی از ۱۰۷۶ یهودی و ۴۱۲ غیریهودی کانادایی نامه‌ای را امضا کردند که در آن از دولت خود می‌خواهند “فوراً اقدام کند تا محاصره و گرسنگی غزه را پایان دهد، بمباران غیرنظامیان را متوقف کند، وضعیت انسانی فاجعه‌بار را حل کند، آتش‌بس فوری را مذاکره کند و بازگشت همه گروگان‌های اسرائیلی را تضمین کند.”

نویسندگان این متن در زبان که انتخاب و بکار بسته اند محافظه کاری کرده و محتاط هستند، اما ادعا می کنند که این لحظه در تاریخ “لحظه ای از مرگ و زندگی” است و آنها اقدامات اسرائیل در غزه را “نسل کشی در حال ظهور” می نامند.

از ۷ اکتبر، اسرائیل یک کمپین خاکستری را آغاز کرده است که در آن بیش از ۹۰۰۰ غیرنظامی فلسطینی کشته شده اند، نیمی از آنها زنان و کودکان. بسیاری در جهان می گویند که اسرائیل حق دفاع از خود را دارد. این ادعا البته توسط هیچ کس مورد تردید قرار نمی گیرد.

سوال این نیست که آیا اسرائیل حق دفاع از خود را دارد یا خیر. سوال این است که اسرائیل چگونه باید این حق را اعمال کند. دشوار است تصور کنیم که کشتار بی رحمانه زنان و کودکان بی دفاع بخشی از حق اسرائیل برای دفاع از خود باشد یا بتوان آنرا اصلا چنین تعبیر کرد.

طبق نوشته میدل ایست آی موشه فیگلین، نماینده سابق راست افراطی، گفت که تنها راه حل بحران کنونی “ویرانی کامل نوار غزه است … ویرانی مانند درسدن و هیروشیما، بدون تسلیحات هسته ای”.

دیستل اتباریان، عضو حزب حاکم لیکود، اخیراً در فیس بوک پستی منتشر کرد که اسرائیل باید تمام انرژی خود را صرف یک کار کند: “حذف کامل نوار غزه از روی کره زمین”. “غزه”، به گفته این وزیر سابق، “باید نابود شود”.

حتی اگر اسرائیل در غزه هنوز نسل کشی نمی کند، اما از یک دیسکورس نسل کشی استفاده می کند و واقعیت در محل به تبلیغات رسانه ای خطرناک نزدیک می شود.

علاوه بر این، شواهد بیشتری وجود دارد مبنی بر اینکه اسرائیل در حال برنامه ریزی برای اخراج اجباری همه فلسطینیان از نوار غزه دارد.
ویکی‌لیکس گزارش می‌دهد که «وزارت اطلاعات اسرائیل تنها یک هفته پس از حملات ۷ اکتبر، یک سند محرمانه ده صفحه‌ای منتشر کرده است که در آن طرح اخراج جمعیت فلسطینی نوار غزه به سینای شمالی مصر ترسیم شده است».

ویکی‌لیکس این سند را در وب‌سایت خود منتشر کرد و اعلام کرد که این سند توسط یک مقام وزارت اطلاعات تأیید شده است، طبق وب‌سایت عبری مکومیت که این سند را منتشر کرد.

طبق گزارش ویکی‌لیکس، این سند یک طرح چهار مرحله‌ای برای پاکسازی قومی نوار غزه را ترسیم می‌کند.
در مرحله اول، جمعیت غیرنظامی فلسطینی موظف می‌شوند قبل از آغاز عملیات زمینی، نوار غزه شمالی را تخلیه کنند.
در مرحله دوم، عملیات زمینی از شمال آغاز می‌شود و به سمت جنوب نوار غزه پیشروی می‌کند.
در مرحله سوم، مسیرهایی که به مرز مصر در رفح منتهی می‌شوند، برای ایجاد یک کریدور برای اخراج آزاد نگه داشته می‌شوند.
در مرحله چهارم، اردوگاه‌های چادری در سینای شمالی برای اسکان فلسطینیان در مصر ایجاد می‌شوند.

علاوه بر این، جان سواتز از «انترسپت» گزارش می‌دهد که مؤسسه MISGIVE، یک اندیشکده اسرائیلی، یک مقاله منتشر کرده است که در آن آمده است که به دلیل حمله ۷ اکتبر، «در حال حاضر یک فرصت منحصر به فرد و نادر برای تخلیه کل نوار غزه وجود دارد».

طبق گزارش سواتز، بر اساس این طرح، اسرائیل نوار غزه را پاکسازی قومی می‌کند و به مصر پول می‌پردازد تا همه پناهندگان را بپذیرد. همچنین شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه ایالات متحده در حال تلاش برای متقاعد کردن مصر است تا با ارائه لغو بدهی در صورت پذیرش پناهندگان، این کار را انجام دهد.

این گزارش‌ها در صورت صحت، نشان‌دهنده یک اقدام وحشیانه و غیرقانونی از سوی اسرائیل است. اخراج اجباری جمعیت فلسطینی نوار غزه نقض آشکار قوانین بین‌المللی است و می‌تواند به یک بحران انسانی بزرگ منجر شود.

این اقدام همچنین می‌تواند به تشدید تنش‌ها در منطقه منجر شود و شانس دستیابی به صلح بین اسرائیل و فلسطین را کاهش دهد.
رئیس جمهور مصر، سیسی، تاکنون در برابر تلاش های اسرائیل و ایالات متحده برای متقاعد کردن او برای پذیرش پناهندگان فلسطینی مقاومت کرده است. او گفته است: “مصر هرگونه تلاش برای حل مسئله فلسطین با ابزار نظامی یا از طریق اخراج اجباری فلسطینیان از کشورشان را رد می کند.”

اگر سیسی به چنین پیشنهادی موافقت کند، این امر قطعاً باعث اعتراضات گسترده در سراسر مصر و منطقه خواهد شد.

با این حال، به نظر می رسد که اسرائیل قصد دارد به نوعی غزه را پاکسازی کند.

بر اساس اظهارات فوق، می توانیم اولین اتهام را تأیید کنیم. اسرائیل یک کشور آپارتاید است. در مورد اتهام دوم می گوییم که اسرائیل در “لبه نسل کشی” قرار دارد. و در مورد اتهام سوم می توان گفت که اسرائیل طرحی برای پاکسازی قومی غزه دارد.

2 Comments

  1. دقیقا،‌بر اساس معاهدات بین المللی یک نیروی اشغالگر حق دفاع از خود ندارد، مردم تحت اشغال اجازه دفاع از خود دارند.

  2. مضحک ترین بخش متن انجاست که می گوید: „سوال این نیست که ایا اسراییل حق دفاع از خود را دارد یا نه موضوع چگونگی اعمال چنین حقیست. “
    در حالی که دولت متجاوز و اشغالگر اسراییل اساسا مشمول مفهوم حق دفاع از خود نمی باشد. این مقاومت است که به شکل مشروع حق مبارزه در تمام اشکال آن را با نیروی اشغالگر دارد.
    لطفا متن هایی را ترجمه کنید که دچار این گرفتاری ها نیست.

Comments are closed.