فایننشال تایمز: جنگ غزه در حال تغییر جهان است

فایننشال تایمز: جنگ غزه در حال تغییر جهان است… از ایالات متحده به اوکراین.

ترجمه مجله هفته

روزنامه فایننشال تایمز از تاثیر جنگ غزه بر ایالات متحده آمریکا و رقابت جو بایدن و دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آینده می گوید.

روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» در گزارشی از فروپاشی خوش‌بینی‌هایی که با توافق‌های صلح میان برخی کشورهای عربی و «اسرائیل» تقویت شده بود، اشاره کرد که «جنگ گسترده‌تر در خاورمیانه قابل قبول‌تر از احیای مجدد روند صلح به نظر می‌رسد. ».

این روزنامه ادامه داد که در ایالات متحده، ریاست جمهوری جو بایدن با مشکل بزرگی مواجه است، زیرا دونالد ترامپ در حال حاضر محتمل ترین نامزد در بازارهای شرط بندی برای پیروزی در ریاست جمهوری است و نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که او به راحتی در اکثر ایالت های تصمیم گیرنده در مورد انتخابات پیشتاز است.

وی خاطرنشان کرد که “جنگ غزه ایالات متحده را مجبور کرد زمان و منابع را از اوکراین منحرف کند و در برخی موارد رقابت مستقیم برای مهمات وجود دارد. اوکراین از کمبود شدید موشک رنج می برد و اکنون در حال رقابت با اسرائیل برای تدارکات کمیاب است.”

توانایی ضعیف غرب برای بسیج حمایت جهانی از اوکراین به دلیل خشم در جنوب جهانی از حمایت ایالات متحده از اسرائیل آسیب دیده است.

این روزنامه گفت که احتمال پیروزی ترامپ به دلیل درگیری در غزه بیشتر شده است، زیرا بایدن به رای دهندگان جوان، مترقی و آمریکایی های عرب نیاز دارد تا به او رای دهند. اما بسیاری از حمایت دولت او از اسرائیل عصبانی هستند. اگر مترقی ها در خانه بمانند یا به نامزدهای حاشیه ای رای دهند، انتخابات می تواند به نفع ترامپ متمایل شود.

وی افزود: با گسترش آمریکا فراتر از ظرفیت خود در خارج از کشور و بی ثبات شدن در داخل، چین ممکن است فرصتی را به دست آورد و تصویر برجسته اکنون این است که چین مصمم است ایالات متحده را به عنوان قدرت مسلط در منطقه اقیانوس آرام و شاید در تمام دنیا جابجا کند.

ایالات متحده آمریکا همچنان به حمایت از رژیم اسرائیل در تجاوزات خود به نوار غزه که ۳۰ روز است ادامه دارد، به بهانه “حق دفاع از خود” ادامه می دهد، همانطور که پرزیدنت بایدن ادعا کرد که “کاری که اسرائیل انجام می دهد. به گفته وی، این به معنای نقض قوانین بشردوستانه و بین المللی نیست.

علاوه بر حمایت نظامی از «اسرائیل»، حمایت آمریکا از طریق سفر مقامات آمریکایی به سرزمین‌های اشغالی به رهبری بایدن و سه دیدار آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، لوید آستین، وزیر دفاع و دیگران نیز صورت گرفت.