دفاع از خودی در کار نیست


جنگ علیه غزه

نوشته کنوت ملنتین

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

چهار هفته پس از حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه، روز دوشنبه تعداد کشته‌شدگان از مرز ۱۰ هزار نفر گذشت. از جمله بیش از ۴۱۰۰ کودک و ۲۶۴۰ زن. این آمارهای فعلی وزارت بهداشت دولت فلسطینی در آنجا است، اما توسط چندین سازمان زیرمجموعه سازمان ملل متحد، از جمله صندوق کودکان سازمان ملل متحد (UNICEF)، تأیید شده است.

این جنگ احتمالاً چندین ماه دیگر طول خواهد کشید. همانطور که دولت در اورشلیم اعلام کرده است، که به دلیل حق وتو ایالات متحده، مطمئناً نباید نگرانی در مورد اعتراض شورای امنیت سازمان ملل متحد به خود را دهد. تأمین تجهیزات زمستانی برای نیروهای اسرائیلی آغاز شده است. آنچه فصل سرد و مرطوب برای صدها هزار ساکن بی‌خانمان این منطقه که نیمی از آنها کودک و نوجوان هستند، به همراه خواهد داشت، قابل پیش‌بینی است.

در هیچ کمپین نظامی قبلی در مناطق اشغالی از سال ۱۹۶۷ نیروهای اسرائیلی به اندازه چهار هفته گذشته به این تعداد انسان را نکشته و زخمی نکرده اند. در جریان شدیدترین و طولانی‌ترین درگیری‌های قبلی، دومین انتفاضه، که از سپتامبر ۲۰۰۰ تا ژانویه ۲۰۰۵ به طول انجامید، در طرف فلسطینی بین ۲۷۰۰ تا ۳۳۵۰ نفر کشته شدند.

سیاستمداران غربی، در هماهنگی کامل با دولت اسرائیل، کشتار گسترده‌ای را که عمدتاً از هوا انجام می‌شود، به عنوان «دفاع از خود» توجیه می‌کنند. اما این از روز اول این جنگ مشخص بود که این ادعا واقعیت ندارد، زمانی که نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که «انتقام» اسرائیل از جنایات «تروریست‌های» فلسطینی که در ۷ اکتبر مرتکب شده‌اند، «برای نسل‌ها طنین‌انداز خواهد شد» و یا وزیر دفاع یوآو گالانت هم به یاری اش آمد: «جهان از «انتقام» اسرائیل را در «۵۰ سال آینده» به یاد خواهد داشت».

«واکنش‌های» اسرائیل همیشه فراتر از مرزهای دفاع مشروع بوده است. این که «حملات متقابل» اسرائیل به طرز وحشتناکی نامتناسب است، اساساً اصل اساسی آن است. نتانیاهو و دولتش از جنگ کنونی علیه مردم نوار غزه نه تنها یک بازدارندگی طولانی‌مدت را انتظار دارند که باید بر حزب‌الله شیعه در لبنان و ایران نیز تأثیر بگذارد، بلکه آنها یک شکست دائمی برای فلسطینیان را در نظر دارند که امید آنها به دستیابی به یک کشور مستقل را از بین ببرد.

اسرائیل از زمان تأسیس بیش از ۷۵ سال پیش از این دستورالعمل ریاکارانه پیروی می‌کند. نتیجه کمپین نظامی کنونی، سخت‌تر شدن مواضع فلسطینیان و بیزاری گسترده از دولت صهیونیستی توسط «جهان جنوبی» خواهد بود.