بازدید زلنسکی از اسرائیل به دلیل نشت اطلاعات به خطر افتاد

یک درخواست رسمی قبلی برای بازدید رسمی توسط نخست وزیر بنیامین نتانیاهو رد شده است

یک بازدید برنامه ریزی شده از رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی از اسرائیل در پایان ماه ممکن است لغو شود، زیرا شبکه خبری اسرائیلی Channel ۱۲ از بازدید اطلاع پیدا کرد،  یک دیپلمات اوکراینی که خواست نامش منتشر نشود ای را به روزنامه تایمز اسرائیل در روز یکشنبه گفت.

«او می‌خواست سفر را زمانی که به خاک اسرائیل قدم گذاشت، عمومی کند»، این مقام این را به خبرگزاری گفت و افزود که زلنسکی «بسیار ناامید» است.

رئیس جمهور اوکراین قرار بود در هفته آینده از اسرائیل بازدید کند، Channel ۱۲ روز جمعه گزارش داد و ادعا کرد که برنامه ها قبلاً در «مرحله پیشرفته‌ای» قرار داشتند.

این بازدید قرار بود «نوعی جبهه واحد از اسرائیل، اوکراین، اروپا و ایالات متحده علیه محور روسیه-ایران» باشد. این امر بایستی با یک عکس که زلنسکی با نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو و رئیس جمهور اسرائیل اسحاق هرتزوگ ثبت میشد و به پایان می رسید تا «پیامی از جهان روشن که مورد حمله قرار گرفته و در برابر جهان تاریک که حمله می کند می ایستد».

تلاش قبلی زلنسکی برای بازدید از اسرائیل در ماه گذشته، که گزارش شده است در روزهای پس از حمله حماس در ۷ اکتبر انجام شد، ظاهراً رد شد،  نتانیاهو  به درخواست رسمی از کی‌یف پاسخ داد «اکنون زمان مناسبی نیست».

در حالی که منابع دولتی اوکراین به رسانه ها گفتند که این سفر برای «تقویت حمایت بین المللی از ضد حمله اسرائیل علیه حماس در نوار غزه» انجام خواهد شد، زلنسکی در به دست آوردن توجه بین المللی – و کمک های مالی – که کشورش قبل از اعلام جنگ اسرائیل از آن برخوردار بو، با مشکل مواجه شد، علیرغم تلاش هایش برای ارتباط دادن روسیه با حمله حماس.

زلنسکی قبلاً اسرائیل را به دلیل حمایت ضعیفی که به گفته او از اوکراین در مبارزه با روسیه ارائه می دهد، مورد انتقاد قرار داده بود و به نتانیاهو شکایت کرده بود که کی یف از متحد خود «انتظارهای بیشتری دارد» – از جمله سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین و سایر فناوری های پیشرفته که اسرائیل مایل به ارائه آن نبود.

در حالی که پنتاگون در ماه گذشته به خبرنگاران اطمینان داد که ایالات متحده تسلیحات، تجهیزات و مهمات کافی برای هر دو اوکراین و اسرائیل دارد، یکی از مهم ترین برنامه ها برای تأمین مالی تحویل سلاح به کی یف در هفته گذشته به پایان رسید و لابی کنندگان اوکراینی در واشنگتن ظاهر شدند تا سعی کنند تا ادامه پرداخت پول را تضمین کنند. کنگره ایالات متحده، که بار دیگر با یک تعطیلی دولت مواجه است، در تلاش است تا بر یک بسته مالی برای تأمین مالی خود، چه رسد به اوکراین و اسرائیل، به توافق برسد.

هفته گذشته مجله تایم گزارش داد که زلنسکی احساس میکند از سوی متحدان غربی به او «خیانت» شده و ادعا کرد که مشاوران رئیس جمهور او را «دیوانه» خوانده اند زیرا او معتقد است که تسلیحات و پول بیشتر – علاوه بر ۷۵ میلیارد دلاری که کی یف تنها از ایالات متحده از سال ۲۰۲۲ دریافت کرده است – میتواند روسیه را شکست دهد.