ارتش اسرائیل شهر غزه را محاصره کرد


جنگ در خاورمیانه: نوار ساحلی به دو بخش تقسیم شده است.  سازمان های عالی رتبه سازمان ملل خواستار آتش بس هستند.

نوشته یورگ تیدین

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته


اسرائیل در روز دوشنبه حملات خود به غزه را با شدت بیشتری ادامه داد. به گفته وزارت بهداشت غزه، تنها در شب دوشنبه بیش از ۲۰۰ نفر در غزه و مناطق دیگر در شمال نوار غزه کشته شدند. ارتش اسرائیل نیز در همان روز اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور طی ۲۴ ساعت بیش از ۴۵۰ حمله انجام داده است. گروه‌های فلسطینی نیز حملات خود به سرزمین‌های اسرائیلی را ادامه دادند.

در همین حال، نیروهای زمینی اسرائیل به پیشروی خود در غزه ادامه دادند و این نوار ساحلی را به دو نیم تقسیم کردند. یک سخنگوی ارتش اسرائیل در روز یکشنبه اعلام کرد که غزه کاملاً محاصره شده است. این امر به گفته او یک “هدف مهم” در این جنگ است. در روز دوشنبه، غیرنظامیان در شمال غزه مجدداً به ترک این منطقه و رفتن به جنوب دعوت شدند. در شب دوشنبه، نیروی هوایی اردن کمک‌های بشردوستانه و دارو را بر فراز یک بیمارستان صحرایی اردنی در غزه پرتاب کرد. این اقدام با هماهنگی اسرائیل انجام شد.
یکشنبه، وزیر امور خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن، در لارناکا با رئیس جمهور قبرس، نیکوس کریستودولیدس، درباره ابتکاری برای ایجاد یک کریدور دریایی برای ارسال کمک های بشردوستانه به غزه صحبت کرد. همانطور که خبرگزاری Axios یکشنبه گزارش داد، امکان تخلیه از طریق قبرس نیز در این دیدار مورد بحث قرار گرفت. همان روز، ارتش ایالات متحده اعلام کرد که یک زیردریایی هسته ای به آب های منطقه بحران رسیده است. همچنین یکشنبه، مدیر سیا، ویلیام برنز، وارد اسرائیل شد.
طبق اعلام وزارت بهداشت غزه، شمار کشته شدگان فلسطینی ها از ۷ اکتبر تا دوشنبه به بیش از ۱۰۱۶۵ نفر افزایش یافته است. از این تعداد بیش از ۴۰۰۰ نفر کودک هستند. در همین بازه زمانی، ۱۴۰۰ اسرائیلی کشته شدند. یکشنبه، کمیته دائم بین نهادی سازمان های عالی ملل در ژنو خواستار آتش بس فوری شد. در این بیانیه درباره جنگ جاری آمده است: «دیگر بس است. این جنگ باید بلافاصله متوقف شود.»