موشک بالستیک یمنی و مذاکرات عادی‌سازی ریاضرسانه‌های اسرائیلی: عربستان سعودی یک موشک بالستیک را که از سوی یمنی‌ها به سمت «اسرائیل» شلیک شده بود، رهگیری کرد.

ترجمه مجله هفته

رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند که عربستان سعودی شب گذشته یک موشک بالستیک را که از سوی یمن به سمت سرزمین‌های اشغالی فلسطین شلیک شده بود، رهگیری کرد. این امر نشان می‌دهد که مذاکرات عادی‌سازی روابط با ریاض «در سطح بالا» از سر گرفته شده است.

گِی بکهور، پژوهشگر اسرائیلی، گزارش داد که این تماس‌ها در دو روز گذشته از سر گرفته شده است، پس از آنکه عربستان سعودی اعلام کرد که مذاکرات عادی‌سازی روابط با «اسرائیل» «به طور موقت» متوقف شده است، و آن هم «در سطح بالا».

قابل توجه است که خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از دو منبع آگاه گفته بود: «عربستان سعودی طرح‌های حمایت‌شده از سوی آمریکا برای عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل را متوقف کرده است.»

صنعا چندین عملیات نظامی را علیه اشغالگران اسرائیلی انجام داد و طی آن چندین موشک بالستیک و کروز و پهپاد را به سمت اهداف نظامی مهم و استراتژیک اسرائیل در شهرک «ایلات» و صحرای نیگف در جنوب فلسطین اشغالی شلیک کرد.

چند روز پیش، جنبش «انصار الله» یمن وعده داد که حملات موشکی و پهپادی باکیفیت‌تر خود را ادامه خواهد داد و تأکید کرد که این حملات تا زمانی که «تجاوز اسرائیل به نوار غزه» که از ۷ اکتبر گذشته ادامه دارد، ادامه خواهد داشت.

در پی افزایش حملات از سوی یمن به سرزمین‌های اشغالی و تهدیدهای مداوم یمنی‌ها، شرکت هواپیمایی اسرائیلی «العال» چند روز پیش پروازهای هواپیماهای خود را در حریم هوایی عربستان سعودی متوقف کرد.

رسانه‌های اسرائیلی نیز گزارش دادند که این توقف پروازها در پی وضعیت امنیتی پرتنش در اسرائیل صورت گرفته است که از زمان آغاز «سیل اخیر الاقصی» ادامه دارد.