اخراج به صحرای خشک و بی آب و علفجنگ در غزه: دولت اسرائیل می خواهد ساکنان غزه را به مصر منتقل کند.

نوشته یاکوب ریمان
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

آینده حدود ۲.۴ میلیون نفری که در غزه زندگی می‌کنند، چه خواهد شد؟ اگر دولت اسرائیل قصد داشته باشد آنها در جریان جنگ فعلی به مصر منتقل کند. اما این خواسته در قاهره با مخالفت زیادی روبرو است و به هر حال یک جنایت جنگی خواهد بود.

هفته گذشته، وب‌سایت اسرائیلی Calcalist از یک سند وزارت اطلاعات اسرائیل گزارش داد. در این سند، طرحی ارائه شده است که بر اساس آن کل جمعیت غزه باید «به شبه جزیره سینا تخلیه شود». دولت اسرائیل اصالت این سند را تأیید کرده است، اما نخست‌وزیر نتانیاهو آن را کم‌اهمیت جلوه داده است: او گفته است که این تنها یک «سند مفهومی» است.

طبق این سند ده صفحه‌ای با تاریخ ۱۳ اکتبر، پس از انتقال اجباری، ابتدا اردوگاه‌های موقت چادری و سپس شهرهای دائمی در شمال سینا ساخته خواهند شد. در نهایت، «منطقه بی‌طرف چند کیلومتری» در سمت مصری مرز تعیین خواهد شد که از «بازگشت جمعیت به فعالیت‌ها/محل‌های زندگی در نزدیکی مرز با اسرائیل» جلوگیری می‌کند. این اقدام با یک کمپین رسانه‌ای همراه خواهد بود تا برای آوارگان «روشن شود که امیدی به بازگشت به مناطقی که اسرائیل به زودی اشغال خواهد کرد، وجود ندارد».

برای ایجاد انگیزه برای قاهره برای پذیرش میلیون‌ها آواره، ظاهراً دولت نتانیاهو پیشنهاد کرده است که از بانک جهانی بخواهد «بخش قابل توجهی از بدهی‌های مصر» را ببخشد، همانطور که وب‌سایت Ynet روز سه‌شنبه گزارش داد. این بدهی‌ها در سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۲ میلیارد دلار بود. علاوه بر این، نتانیاهو تلاش کرده است کشورهای عضو اتحادیه اروپا را متقاعد کند که به نوبه خود فشار بر رئیس‌جمهور عبدالفتاح السیسی برای پذیرش فلسطینی‌های آواره وارد کنند، همانطور که Financial Times اوایل هفته گزارش داد. اما کشورهای کلیدی مانند فرانسه، آلمان و بریتانیا این پیشنهاد را «غیرواقعی» خوانده و رد کرده‌اند.

عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر، چندین بار به صراحت این طرح‌ها را رد کرده است. او در ۱۸ اکتبر در کنفرانس مطبوعاتی با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، در قاهره گفت که ساکنان غزه می‌توانند حداقل به طور موقت به بیابان نقف اسرائیل به جای سینا منتقل شوند. طبق گزارش دفتر روابط عمومی دولت مصر، یک فرمانده ارشد روز سه‌شنبه در یک مراسم عمومی در الاریش در شمال سینا اطمینان داد که اگر لازم باشد، ارتش مصر با خشونت از انتقال جلوگیری خواهد کرد.

طرح‌های وزارت اطلاعات اسرائیل تنها طرح‌های این‌چنینی نیستند. ده روز پس از آغاز جنگ در ۷ اکتبر، موسسه فکری میسگاو، که توسط میری بن شابات، مشاور امنیت ملی سابق دولت اسرائیل، اداره می‌شود، یک بیانیه دیگر در حمایت از چیزی جز پاکسازی قومی غزه منتشر کرد. در این بیانیه آمده است: «در حال حاضر، یک فرصت منحصر به فرد و نادر وجود دارد تا با هماهنگی با دولت مصر، کل نوار غزه را تخلیه کنیم.» موسسه میسگاو با سیاست و سرویس‌های مخفی اسرائیل ارتباط نزدیک دارد و روابط خوبی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، دارد.

در این سند پیشنهاد شده است که مردم غزه به خانه‌های خالی در دو حومه اطراف قاهره منتقل شوند. در این سند آمده است که هزینه یک آپارتمان سه خوابه ۹۵ متری برای یک خانواده متوسط از ۵٫۱۴ نفر از غزه حدود ۱۹۰۰۰ دلار است. بنابراین، هزینه کل انتقال کامل حدود ۵ تا ۸ میلیارد دلار خواهد بود که توسط اسرائیل پرداخت می‌شود. از یک سو، «این مبلغ پول برای اقتصاد قوی اسرائیل ناچیز است»، از سوی دیگر، «یک تزریق مالی دلگرم‌کننده برای اقتصاد مصر» است. این طرح انتقال را «یک راه‌حل نوآورانه، ارزان و عملی» در برابر «این مشکل جدی» می‌داند. همچنین بر ضرورت اقدام سریع تاکید شده است زیرا «مشخص نیست که چنین فرصتی دوباره چه زمانی، اگر اصلاً، رخ خواهد داد».