گزارش مفصل ۲۴ ساعت گذشته در باریکه غزهترجمه مجله هفته

نبرد زمینی غزه در ۲۴ ساعت گذشته: اشغالگران قادر به کسب پیشرفت‌های قابل توجهی نیستند

نیروهای اسرائیلی در ۲۴ ساعت گذشته نتوانستند پیشرفت‌های قابل توجهی را در محل به سمت مناطق پرجمعیت شهری به دست آورند و با حملات هوایی و توپخانه‌ای تقویت‌شده سعی کردند مقاومت را از مقابله با مکانیسم‌هایی که می‌خواهند در محورهای جنگی پیشروی کنند، بازدارند.

تجاوز اسرائیل به نوار غزه برای بیست و نهمین روز متوالی ادامه دارد. مناطق مختلف نوار غزه در پنج استان آن به شدت از هوا بمباران می‌شوند، علاوه بر بمباران توپخانه‌ای مداوم شهرهای شرقی، شمالی و مناطق شمال غربی نوار، با قایق‌های جنگی اسرائیلی از دریا به مناطق غربی هدف قرار می‌گیرند.

نه روز پس از آغاز ورود خود، ارتش اشغالگر همچنان بر سه محور برای پیشروی تکیه می‌کند: محور بیت حانون از شرق و غرب نوار غزه و محور غربی بیت لایه و منطقه عطار در خط ساحلی از طریق جاده «الرشید» و از آنجا به منطقه التام، خیابان النصر، محله الکرامة و در محور جنوبی محله الزیتون تا یک تقاطع «نیتزیریم»، جنوب شهر غزه، به سمت جاده دریایی «الرشید».

محورهای جنگی ۲۴ ساعت گذشته

در ۲۴ ساعت گذشته، نیروهای اشغالگر نتوانستند پیشرفت‌های قابل توجهی را در محل به سمت مناطق پرجمعیت به دست آورند، زیرا از طریق اشغال مناطق شهری باز و خالی و مناطق کشاورزی پیشروی کردند.

ارتش اشغالگر نتوانست موفقیت‌های نظامی ثبت و اعلام کند، بلکه افزایش تعداد کشته‌شدگان و زخمی‌های خود را اعلام کرد، علاوه بر این، از مستندسازی ادعایی حملات به مقاومت و حضور آن خودداری کرد، در حالی که مقاومت فلسطین موفقیت هایی را در درگیری نشان میدهد. همانطور که به تفصیل توضیح خواهیم داد، درگیری‌های خود را با نیروهایی که از چندین محور وارد می‌شوند، مستند کرد و به خودروهای و سربازان اشغالگران خسارت وارد کرد.

در ساعات اخیر، اشغالگران همچنان به حملات هوایی موازی با تلاش‌های پیشروی زمینی ادامه دادند تا مانع از رویارویی مقاومت با خودروهای زرهی و تانک‌های آنها در محورهایی که درگیری در آنها صورت می‌گیرد، شوند. به شرح زیر:

محور شمال غربی بئر اللحم – العطار

اشغالگران در این محور با پیشروی از طریق خیابان الطوام به سمت جنوب، خیابان الرشيد البحری را رسیدند و از طریق خیابان ساحلی، نیروهای پیشتاز آنها به مسجد خالدی واقع در ساحل رسید و سپس از طریق خیابان الرشيد البحری به سمت عمر بن الخطاب به ایستگاه بحلول برای تأمین سوخت پیشروی کرد.، سپس بازگشت و دوباره به مسجد خالدی عقب نشینی کرد، زیرا در برخورد با مقاومت با درگیری‌های شدید مواجه شد.

محور شمال شرقی بئر السبع

نیروهای اشغالگر در این محور در منطقه کشاورزی باز مستقر هستند. آنها به آرامی به برخی از ساختمان‌های مسکونی در حاشیه شرقی و شمالی شهر نزدیک شدند، پس از اینکه آنها خود را برای تخریب با آتش توپخانه و حملات هوایی آماده کردند. نیروهای اسرائیلی از سه محور فرعی عملیات را نظارت می‌کنند و پیشرفت‌های قابل توجهی در یک محور شمال غربی، «ارز» – صلاح الدین تل الزعتر، در شمال شرقی بئر السبع و دیگری در جنوب شرقی بئر السبع که مناطق مسکونی در آن متمرکز شده‌اند، بدست آوردند.

محور شرقی جبالیا

در این محور هیچ تغییر واضحی در پیشروی نیروهای اشغالگر وجود نداشت. آنها از منطقه گورستان شرقی در جبالیا به عنوان کانون و پایگاه عملیاتی پیشرفته استفاده کردند و همچنان توسط مبارزان مقاومت در این منطقه عقب رانده می‌شوند، زیرا هنوز موفق به کنترل مناطق اصلی جبل الریس، جبل کشف و تل الزعتر نشده‌اند.

محور شرقی، به سمت محله الزيتون، به سمت شیخ عجلین و تل الهوا

نیروهای اسرائیلی از طریق مناطق کشاورزی و باز در غرب پیشروی کردند و به خیابان ساحلی نزدیک شدند تا یک موقعیت جداکننده را بین شمال نوار غزه از مرکز و جنوب آن ایجاد کنند. مقاومت همچنان در این منطقه حضور دارد، علاوه بر تشکیلات مقاومت که در منطقه گسترده هستند. المغراقهدر شمال دره غزه، در تقابل شدید با سازوکارهای اشغالگری قرار دارد.
قابل توجه است که اشغالگران روز جمعه همزمان با تلاش های پیشروی، حملات هوایی شدیدی را به مناطق محله های النصر و کرامه در شمال غربی شهر غزه انجام دادند که با مقاومت شدیدی مواجه شد. توپخانه اشغالگران نیز در مناطق شرقی خان یونس در جنوب نوار غزه همزمان با عملیات مقاومت به حملات شدید توپخانه ای پرداختند. درگیری های خشونت آمیز با خودروهای اشغالگران نیز رخ داد. اشغالگران تلاش کردند بدون ایجاد مناطق تمرکز، پیشروی کنند.

مقاومت، پایگاه ها را هدف قرار می دهد و با تلاش های پیشروی مقابله می کند

خبرنگار المیادین در غزه گزارش داد که مقاومت از نوار غزه یک حمله موشکی بزرگ به مناطق فلسطینی اشغالی آغاز کرد. وی همچنین تأیید کرد که در شهرهای اسرائیلی اطراف نوار، آژیر خطر به طور مکرر به صدا درآمد.

منابع میدانی در غزه نیز به المیادین تأیید کردند که یک خمپاره ای که توسط مقاومت از جنوب غربی شهر غزه شلیک شد، مستقیماً یک تانک اسرائیلی را هدف قرار داد و آن را به آتش کشید.

منابع مذکور روز جمعه اعلام کردند که تانک های اسرائیلی که از محور شمال غربی نوار غزه در جاده الرشید البحری پیشروی می کردند، به دلیل درگیری های خشونت آمیز با مقاومت، صدها متر عقب نشینی کردند.

تیپ های شهدای عزالدین قسام، بازوی نظامی جنبش حماس، اعلام کردند که در واکنش به کشتار مداوم غیرنظامیان در نوار غزه توسط اسرائیل، یک دسته موشکی را به سمت منطقه تل آویو شلیک کردند.

تیپ های القسام همچنین در واکنش به جنایات اشغالگران، با یک حمله موشکی به شهرک «نتیوت» هدف قرار گرفتند و همچنین یک حمله موشکی شدید را به شهرک «صیدروت» انجام دادند.

آنها همچنین بیانیه ای کوتاه منتشر کردند که در آن تأیید کردند که با موشک های «الیاسین ۱۰۵» دو خودروی اسرائیلی و یک خودروی ترابری نظامی را در محور شمال غربی شهر غزه منهدم کردند.

مقاومت فلسطین به حملات اسرائیل در غزه پاسخ داد

جنبش حماس و جهاد اسلامی روز دوشنبه اعلام کردند که به حملات اسرائیل در غزه پاسخ دادند.

جنبش حماس اعلام کرد که نیروهایش یک سرباز اسرائیلی را در شمال بیت حانون هدف قرار دادند و یک گروه از نیروهای اسرائیلی را که در یک ساختمان در شمال بیت حانون مستقر شده بودند، با پنج خمپاره هدف قرار دادند.

جنبش حماس همچنین اعلام کرد که نیروهایش سه خودروی اسرائیلی را در محور شمال غربی غزه با خمپاره‌های یاسین ۱۰۵ هدف قرار دادند و یک تانک اسرائیلی را با چهار خمپاره از همان مدل هدف قرار دادند.

جنبش جهاد اسلامی نیز اعلام کرد که نیروهایش با موشک‌های خمپاره‌انداز به خودروهای اسرائیلی که در نزدیکی تفرجگاه نوارس در منطقه سودانیا و در نزدیکی باشگاه سوارکاری در محور شمال غربی غزه پیشروی می‌کردند، هدف قرار دادند.

جنبش جهاد اسلامی همچنین اعلام کرد که نیروهایش با چندین موشک عقاب به یک مرکز فرماندهی نیروهای اسرائیلی در جنوب شرقی محله الزيتون حمله کردند.

جنبش جهاد اسلامی در بیانیه‌ای کوتاه نظامی اعلام کرد که واحدهای ویژه‌اش در محورهای شرقی خان یونس، شمال غربی غزه و شرق جبالیا «با نیروهای اشغالگر اسرائیلی در نزدیکی» درگیر شدند و اعلام کرد که واحدهایش دو عملیات انتحاری را انجام دادند و همچنین در درگیری‌های شدید با گلوله در این محورها شرکت کرد.

جنبش جهاد اسلامی همچنین با حملات موشکی متمرکز به تجمعات نظامی در پایگاه نظامی اسرائیلی «سوفا» و همچنین به شهرک‌های «حولیت» و «نیر اسحاق» هدف قرار داد و در آن زمان نیز با حملات موشکی به مجتمع شهرک «اوشلوم» در نهمین ماه سال حمله کرد.

یک افسر عملیاتی از گردان‌های القدس اعلام کرد که «دشمن اسرائیلی تلفات سنگینی در لشکر چترباز و گردان گیواتی متحمل شده است و تعداد واقعی کشته‌شدگان در طول نبرد را اعلام نمی‌کند»، که وجود نیروهای میدانی و زمینی را تأیید می‌کند. هماهنگی عملیاتی گردان‌ها با گردان‌های عزالدین قسام و اینکه آنها به طور مشترک با دشمن در تمام محورهای پیشروی با شجاعت مقابله می‌کنند.

قابل توجه است که رسانه‌های اسرائیلی روز جمعه صدای آژیر را در مناطقی از شهرک‌های «گوش دان»، «هولون»، «بات یام»، «ریشن لتسیون» و «تل آویو» در عمق سرزمین اشغالی تأیید کردند. علاوه بر شهرک‌ها و جوامع «مشمار عیالون» و «کرمی یوسف» و «کفر بننون» و «بقعا» و همچنین در کوه‌های قدس اشغالی و شهرک «حشفیلا»، و تأیید شنیدن آژیر در شهرک‌های «بیت‌الحدی»، «نتیووت»، «یوسفیه» و «کفر سعد» در نوار غزه.

رسانه‌های اسرائیلی: اسرائیلی‌ها به رهبری نبرد اعتماد ندارند

رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند که ممکن است نام چهار عضو جدید کشته شده ارتش اسرائیل منتشر شود، که تعداد کشته‌شدگانی که با شناسایی ارتش اشغالگر اعلام شده است، از آغاز گسترش عملیات زمینی در نوار غزه به ۲۷ کشته افزایش یافته است.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های اسرائیلی، بیش از ۲۶۰ سرباز اشغالگر مجروح در نوار غزه تحت عنوان «اجازه عملیات» تخلیه شدند و ۷۱ مجروح به بیمارستان «بارزلی» در اشغال اشکنون منتقل شدند. در نوار غزه تاکنون تنها در این بیمارستان ۱۵۱۳ مجروح با شدت های مختلف درمان شده اند. با مجموعه ای از جراحات شدید و بسیار خطرناک (ناامید کننده).

روز جمعه رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که فرمانده تانک از گردان ۵۲ در نبرد در شمال نوار غزه کشته شد. رسانه‌های اسرائیلی همچنین از موشک‌های ضد تانک مقاومت فلسطین به عنوان تهدید اصلی برای نیروهای اشغالگر یاد کردند.

رسانه‌های اسرائیلی تأیید کردند که هنوز روزهای «سخت‌تر» در انتظار ارتش اسرائیل در درگیری‌های زمینی با جنگجویان گردان‌های عزالدین قسام در نوار غزه است.

چندین رسانه اسرائیلی در واکنش به ویدیوهای منتشر شده توسط گردان‌های عزالدین قسام که در آن مبارزان آنها در مناطق جنگی با نیروهای اشغالگر اسرائیلی و وسایل نقلیه آنها درگیر می‌شوند، گفتند: «با دوربین GoPro عملیات را مانند بازی Call of Duty (یک بازی الکترونیکی مشهور برای عملیات جنگی) ضبط می‌کنند.»

شبکه ۱۳ اسرائیل نتایج نظرسنجی افکار عمومی در مورد عملیات ارتش اسرائیل در نوار غزه را منتشر کرد. در این نظرسنجی مشخص شد که ۵۶ درصد از اسرائیلی‌ها به نخست‌وزیر دولت اشغالگر، بنیامین نتانیاهو، در مدیریت نبرد اعتماد ندارند.

همان شبکه تلویزیونی اسرائیلی یک نظرسنجی دیگر انجام داد که در آن ۴۴ درصد اسرائیلی‌ها نتانیاهو را مسئول شکست هفتم اکتبر می‌دانستند، در حالی که ۳۳ درصد اسرائیلی‌ها معتقد بودند که رئیس ستاد ارتش، هرزی هلاوی، مسئول آن است.

رسانه‌های اسرائیلی همچنین تأکید کردند که ۴۷ درصد اسرائیلی‌ها معتقدند که نتانیاهو باید «در پایان جنگ استعفا دهد»، در حالی که ۲۹ درصد معتقدند که «او باید فوراً استعفا دهد».