گروگانگیران واقعی کیستند؟ حماس یا رژیم نتانیاهو؟
اسرائیلی‌ها ممکن است بپرسند: گروگانگیران واقعی کیستند؟ حماس یا رژیم نتانیاهو؟

نویسنده: فینیان کانینگهام
بنیاد فرهنگ استراتژیک
ترجمه مجله هفته

نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، و کابینه جنگی او در حال پیشبرد یک تهاجم زمینی محدود به نوار غزه هستند، حتی اگر این امر به معنای فاجعه برای هزاران نفر دیگر از جان‌های بی‌گناه، از جمله بیش از ۲۰۰ گروگان اسرائیلی باشد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که دولت بایدن تلاش کرده است تا این مانور ناگهانی را به تأخیر بیندازد تا زمان بیشتری برای مذاکره برای آزادی گروگان‌ها داشته باشد. با این حال، نتانیاهو و کابینه‌اش از ایدئولوژیک بودن خود پیروی می‌کنند و باید چهره خود را حفظ کنند.

از زمان حملات ۷ اکتبر به اسرائیل توسط شبه‌نظامیان فلسطینی حماس، جهان منتظر یک تهاجم زمینی بسیار تحسین‌شده توسط نیروهای دفاعی اسرائیل به نوار غزه بوده است. در حملات حماس بیش از ۱۴۰۰ اسرائیلی کشته شدند. تخمین زده می‌شود که حدود ۲۳۰ گروگان توسط شبه‌نظامیان در نوار غزه ربوده شده‌اند و در مکان‌های مخفی نگهداری می‌شوند، احتمالاً در شبکه‌ای از تونل‌های زیرزمینی.

سه هفته حملات هوایی شدید به منطقه ساحلی فلسطین، مرگ و ویرانی بی‌سابقه‌ای در نوار غزه به بار آورده است. طبق اعلام مقامات بهداشت نوار غزه، بیش از ۸۰۰۰ نفر کشته شده‌اند که ۷۰ درصد قربانیان زنان، کودکان و سالمندان بودند.

وضعیت اضطراری گروگان‌ها برای نتانیاهو یک دوراهی ایجاد کرده است. او سعی می‌کند به اسرائیلی‌ها اطمینان دهد که “مرحله دوم” “جنگ علیه حماس” – یعنی تهاجم زمینی – هر دو هدف، پیروزی بر حماس و نجات گروگان‌ها را محقق خواهد کرد.

با این حال، رهبر اسرائیل و کابینه جنگی او به‌طور گزافه‌آمیز مردم خود را فریب می‌دهند. اگر ارتش اسرائیل عملیات زمینی خود را ادامه دهد، گروگان‌ها به احتمال زیاد خواهند مرد.

سخنگویان حماس قبلاً ادعا کرده‌اند که ۵۰ گروگان در جریان حملات هوایی بی‌امان سه هفته گذشته جان خود را از دست داده‌اند. حماس چهار نفر از گروگان‌ها را به دلایل بشردوستانه آزاد کرده است.
شدیدترین درگیری‌های پیش‌بینی‌شده در ویرانه‌های نوار غزه و هزارتو تونل‌ها نوید بازگشت امن باقیمانده گروگان‌ها را نمی‌دهد.

به همین دلیل، خانواده‌های گروگان‌ها و بسیاری از حامیان در افکار عمومی اسرائیل از نتانیاهو می‌خواهند که عملیات زمینی را لغو کند و مذاکرات را برای یک مبادله زندانی آغاز کند.
نمایندگان حماس پیشنهاد آزادی گروگان‌ها را در ازای آزادی تمام زندانیان سیاسی فلسطینی که توسط اسرائیل بازداشت شده‌اند، ارائه کرده‌اند. پیش از ۷ اکتبر، اسرائیلی‌ها تخمیناً ۵۰۰۰ فلسطینی را بازداشت کرده بودند. این رقم در سه هفته گذشته به دلیل سیاست تلافی‌جویانه سرکوبگرانه دولت اسرائیل به طور چشمگیری افزایش یافته است. صدها فلسطینی در سایر مناطق تحت اشغال کرانه باختری نیز در چارچوب اقدامات اضطراری بازداشت شده‌اند.

خانواده‌های اسرائیلی بخاطر نحوه برخورد نتانیاهو و وزرای وی با این بحران روز به روز عصبانی‌تر می‌شوند. در آخر هفته، اعتراضاتی در مقابل وزارت دفاع در تل‌آویو برگزار شد. یکی از والدین خواستار این شد: “ما می‌خواهیم آنها [گروگان‌ها] را همین امروز پیش خود داشته باشیم. ما می‌خواهیم شما، کابینه، دولت، تصور کنید که اینها فرزندان خود شما هستند”.

بسیاری از اسرائیلی‌ها به این نکته اشاره کرده‌اند که پسران نتانیاهو، یائیر و آونر، به طور غیرقابل توضیحی در طول وضعیت جنگی اعلام شده توسط کابینه به خدمت سربازی فراخوانده نشدند. یائیر، پسر بزرگ‌تر نتانیاهو (۳۲ ساله)، از ماه آوریل امسال برای تعطیلات طولانی مدت در میامی به سر می‌برد.

دیگران از رفتار ظاهراً سرد نسبت به خانواده‌ها خشمگین هستند. “آنها احساس می‌کنند که به حال خود رها شده‌اند و کسی واقعاً به آنها اهمیت نمی‌دهد”، میکی هیومویتز، یک قانونگذار سابق، گفت. “هیچ‌کس به آنها توضیح نمی‌دهد که چه خبر است”.
نماینده دیگری، اوفر کاسیف، به بنیاد فرهنگ استراتژیک گفت که دولت نتانیاهو اقدامات سرکوبگرانه خود را علیه هر شکلی از مخالفت با سیاست‌های نظامی و امنیتی خود گسترش می‌دهد.

به گفته کاسیف، در سراسر اسرائیل تجمعات عمومی گروه‌هایی که خواستار پایان خشونت و آغاز مذاکرات هستند، ممنوع شده است. او می‌گوید سرکوب علیه فلسطینی‌هایی که در سرزمین‌های اسرائیلی زندگی می‌کنند، به ویژه شدید است. با این حال، همه شهروندان، از جمله یهودیان، که علیه جنگ صحبت می‌کنند، می‌توانند به عنوان “تروریست” متهم شوند.

در بیانیه‌ای، کاسیف نماینده حزب حداش در پارلمان (کنست)، گفت: «نتانیاهو و دستیارانش از پوشش جنگ برای اعمال قانون نظامی بر شهروندان اسرائیلی، به ویژه فلسطینی‌ها، استفاده می‌کنند: اعتراضات ممنوع است و اکنون می‌تواند با گلوله‌های جنگی پاسخ داده شود، کارگران و دانشجویان تعلیق شده‌اند و مخالفان به دلیل پست‌های شبکه‌های اجتماعی تحت تعقیب قرار می‌گیرند. من به جهان التماس می‌کنم: حمایت از دولت اسرائیل به معنای حمایت از مردم اسرائیل نیست – به معنای حمایت از فاشیسم، مرگ و دیکتاتوری است. اگر می‌خواهید در این زمان دشوار به مردم اسرائیل کمک کنید، از جنبش صلح حمایت کنید، نه از جنگ‌طلبانی که جنگی علیه مردم خود به راه انداخته‌اند».

علیرغم سرکوب‌ها، مخالفت عمومی گسترده‌ای علیه نتانیاهو و دولت ائتلافی او شکل گرفته است، که شامل صهیونیست‌های افراطی مانند بزالیل سموتریچ، وزیر دارایی، و ایتامار بن‌گویر، وزیر کشور است.

در سال گذشته، نتانیاهو با اصلاحات قضایی، که از سوی افکار عمومی به عنوان تلاشی برای کسب اختیارات دیکتاتورانه تلقی شد، خشم توده‌ها را برانگیخت. نتانیاهو با طولانی کردن دوران حاکمیت سیاسی خود، از محاکمه در چندین پرونده فساد اجتناب کرده است. او این کار را با بستن پیمان با افراطی‌هایی که از دیرباز خواستار نابودی باقیمانده سرزمین‌های فلسطینی در نوار غزه و کرانه باختری بوده‌اند، تا پروژه صهیونیستی ایجاد «اسرائیل» (اسرائیل بزرگ) را محقق سازند، انجام داده است.

وقتی در ۷ اکتبر جنایات حماس رخ داد، بسیاری از اسرائیلی‌ها در ابتدا از نتانیاهو و کابینه جنگ او حمایت کردند.

با این حال، علیرغم فضای سرکوبگر در اسرائیل، اکنون بسیاری از مردم از نتانیاهو و رژیم او سوال می‌پرسند. چگونه چنین شکست امنیتی در ۷ اکتبر امکان‌پذیر بود؟ نتانیاهو، با شخصیت حیله‌گر و مکار خود، سعی کرده است تیم نظامی خود را به عنوان سپر بلا قرار دهد، تنها برای اینکه این تیم به او ضربه بزند.

درجبران شکست خود، نتانیاهو و کابینه متعصب او با تمام توان وارد نوار غزه می‌شوند تا قدرت خود را نشان دهند، صرف نظر از رنج بی‌گناهان و جنایات جنگی فزاینده. سرنوشت گروگان‌های اسرائیلی نیز به طرز آشکار نادیده گرفته می‌شود.

بی‌توجهی کیفری نتانیاهو و رژیم او مجازات خواهد شد. بیش از نیمی از گروگان‌های بازداشت شده توسط حماس، خارجی هستند، از جمله شهروندان آمریکایی و بریتانیایی.

مرگ و ویرانی در نوار غزه می‌تواند بلافاصله متوقف شود اگر اسرائیل به درخواست فوری آتش‌بس سازمان ملل پاسخ دهد. اما به طرز شیطانی، فلسطینی‌ها، اسرائیلی‌ها و کل منطقه توسط رژیم روان‌پریش به رهبری بنیامین نتانیاهو به گروگان گرفته شده‌اند.