مناقشه ارضی بین ونزوئلا و گویان: کاراکاس اعلامیه “جنگ افروزانه” را محکوم کردترجمه مجله هفته

ونزوئلا و گویان مدت‌هاست که بر سر منطقه گویانا ایسکوئیبا که سرشار از منابع زیرزمینی است، اختلاف دارند. اخیراً تنش‌ها بین کاراکاس و جورج‌تاون دوباره تشدید شده است. دولت ونزوئلا اکنون نحوه برخورد کشور همسایه را محکوم می‌کند.

پس از آنکه رئیس‌جمهور گویان، محمد ایرفان علی، روز جمعه در یک مراسم اعلام کرد که «هر سانتی‌متر مربع» منطقه گویانا ایسکوئیبا که همچنین توسط ونزوئلا ادعا می‌شود، متعلق به گویان است، کاراکاس این سخنان «جنگ‌طلبانه» را به شدت محکوم کرد. در بیانیه‌ای در این‌باره، وزیر خارجه ونزوئلا، ایوان گیل، به ایالات متحده متهم کرد که نفت روی آتش می‌ریزد. بر اساس این بیانیه، ایرفان علی دستورالعمل فرماندهی جنوبی ایالات متحده (SOUTHCOM) به دولت جورج‌تاون را برای تشدید اقدامات خود دنبال می‌کند.

«رئیس‌جمهور علی رفتاری از خود نشان داده است که با تعهدات پذیرفته‌شده از توافقنامه ژنو در سال ۱۹۶۶ مغایرت دارد که مسیر حل اختلافات مرزی بین گویان و ونزوئلا را تعیین می‌کند.»

وزیر خارجه ونزوئلا علاوه بر این، اتهامات سنگینی را علیه اکسون‌موبیل مطرح می‌کند. این شرکت نفتی آمریکایی کل رهبری گویان را خریداری کرده است. او منابع متعلق به ونزوئلا را می‌دزدد و طرح‌هایی را برای تهدید و حمله به مردم ونزوئلا طراحی می‌کند.

در این راستا، گیل از کشور همسایه می‌خواهد که از «راه حل جنگ طلبانه» دست بردارد، گفت‌وگوی دیپلماتیک را آغاز کند و اقدامات غیرقانونی و مغایر با توافقنامه ژنو خود را کنار بگذارد.

اختلاف مرزی بین دو کشور آمریکای جنوبی در روزهای اخیر تشدید شده است، پس از اینکه ونزوئلا اعلام کرد که یک همه‌پرسی در مورد اقدامات انجام‌شده و اقدامات احتمالی برای دفاع از حاکمیت خود بر منطقه ایسکیبو برگزار خواهد کرد. از سوی دیگر، دولت در جورج‌تاون اخیراً به هشت شرکت نفتی خارجی مجوز داده است تا در قلمرو مورد ادعای همسایه خود حفاری کنند. ونزوئلا این اقدام را “غیرقانونی” و “کاملاً بی‌اعتبار” توصیف کرد.

در این اختلاف مرزی چند دهه‌ای، بحث بر سر قلمرو‌ای است که در غرب رودخانه ایسکیبو امتداد دارد و منطقه دریایی مربوطه در اقیانوس اطلس را شامل می‌شود. این منطقه توسط گویان بر اساس حکمیت سال ۱۸۹۹ اداره می‌شود. از سوی دیگر، ونزوئلا تأکید می‌کند که بریتانیا این منطقه را از طریق تقلب در ۳ اکتبر ۱۸۹۹ از ما سلب کرده است – دهه‌ها قبل از اینکه گویان به یک کشور مستقل تبدیل شود. به گفته کاراکاس، جورج‌تاون باید مصادره قلمرو‌ای ونزوئلا توسط بریتانیا را که در سال ۱۹۶۲ توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد، بپذیرد و خود نیز از قرارداد ۱۹۶۶ در ژنو برای حل اختلاف پیروی کند.