حمام خون در غزه – کارین لوکفلداسرائیل سه بیمارستان و آمبولانس را بمباران کرد – لبنان هشدار داد که ایالات متحده حق و وظیفه “دفاع از خود” برای اسرائیل را تأیید می کند.

نوشته کارین لوکفلد
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

حالی که دولت راست اسرائیل از حمایت مداوم ایالات متحده از جنگ غیرقانونی خود علیه غزه اطمینان حاصل کرده است، نیروهای اسرائیلی عصر امروز تقریباً به طور همزمان بمب‌هایی را بر روی سه بیمارستان فرو ریختند. علاوه بر این، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که به صلیب سرخ و میانجیگران بین‌المللی اطلاع داده‌ایم که آمبولانس‌هایی را به سمت جنوب به سمت گذرگاه رفح می‌فرستیم – اسرائیل این آمبولانس‌ها را با مجروحان در حال تخلیه در سه نقطه مختلف مورد حمله قرار داد، آخرین بار در محوطه بیمارستان الشفا در شهر غزه. در عصر امروز این بیمارستان شبیه یک کشتارگاه بود. ویدئوها در شبکه‌های اجتماعی ده‌ها کشته و زخمی را نشان می‌دادند و اولین گزارش‌ها تعداد قربانیان را ۶۰ نفر اعلام کردند.

هلال احمر فلسطین در توییتر از حملات هوایی به بیمارستان القدس خبر داد که در آن ۱۴۰۰۰ آواره پناه گرفته‌اند. دود و گرد و غبار در بیمارستان گسترش می یابد و خسارت نامعلومی وارد شده، ترس و وحشت بر همه جا حاکم است. همچنین یک کاروان آمبولانس از رفح و بیمارستان اندونزی در غرب غزه از هوا مورد حمله قرار گرفت.

پیش از این، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در تل آویو با مقامات دولتی اسرائیل دیدار کرد. وی در مقابل رئیس جمهور اسرائیل، اسحاق هرتزوگ، تأیید کرد که اسرائیل نه تنها حق بلکه «وظیفه» دفاع از خود» را نیز به عهده دارد. اسرائیل باید اطمینان حاصل کند که چیزی شبیه به ۷ اکتبر دوباره اتفاق نمی افتد.
به گفته بلینکن، ما در هر لحظه به گروگان – چه اسرائیلی، آمریکایی و ملیت های دیگر فکر می کنیم،. ما مصمم هستیم که همه چیز را برای بازگرداندن آنها در سلامت به خانواده هایشان انجام دهیم.

در پاسخ به اتهامات مبنی بر اینکه اسرائیل حقوق بین الملل بشردوستانه را رعایت نمی کند، هرتزوگ توضیح داد که بیش از یک میلیون اعلامیه را بر فراز نوار غزه انداخته ایم تا مردم را هشدار دهیم. با ارسال شش میلیون پیامک و بیش از چهار میلیون تماس تلفنی، از حملات قریب الوقوع، از جمله حمله به اردوگاه پناهندگان جبالیا، هشدار دادیم.
در لبنان، حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله، با انتشار یک پیام ویدئویی به مردم این کشور سخنرانی کرد. او ایالات متحده را مسئول بمباران و کشتار مداوم غیرنظامیان در غزه دانست. او گفت: «هر کس انتظار دارد که من ورود به جنگ را اعلام کنم، باید بداند که حزب‌الله از ۸ اکتبر در امتداد مرز جنوبی لبنان فعالیت می‌کند. با حملات هدفمند به زیرساخت‌های نظامی ارتش اسرائیل، ما یک سوم نیروهای مسلح اسرائیل را درگیر خود کرده‌ایم. اسرائیل مجبور شده است که سربازان، تسلیحات و تجهیزات خود را از غزه و کرانه باختری به مرز لبنان منتقل کند و در دریای مدیترانه مجدداً سازماندهی کند. ۵۷ جنگجوی حزب‌الله، حماس و جهاد اسلامی (در لبنان) کشته شده‌اند، که نشان‌دهنده شدت درگیری‌ها است.»

نصرالله گفت: «هر کس می‌خواهد ازجنگی که آمریکایی‌ها می‌خواهند، جلوگیری کند، باید بلافاصله کاری کند که تجاوز به غزه متوقف شود.» او خطاب به ایالات متحده گفت: «ناوگان‌های شما در دریای مدیترانه که ما را تهدید می‌کنند، ما را نمی‌ترسانند. ما برای یک ضربه متقابل آماده شده‌ایم.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در یک سخنرانی تلویزیونی کوتاه، هرگونه درخواست برای آتش‌بس موقت را که با آزادی گروگان‌ها همراه نباشد رد کرد، او گفت که این موضوع را به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفته است. او همچنین گفت که بنزین به غزه نخواهد رسید.