ان بی سی: غرب در حال بررسی امتیاز دادن اوکراین به روسیه است.ترجمه مجله هفته

به گزارش NBC News، مقامات غربی در حال گفتگوهای محرمانه با کی‌یف در مورد مذاکرات احتمالی صلح با روسیه هستند. هدف این گفتگوها این است که مشخص شود اوکراین چه امتیازاتی را می‌تواند برای پایان دادن به درگیری ارائه دهد.

چندین مقام آمریکایی که در مورد این موضوع اطلاع دارند، گفتگوها را “حساس” توصیف کردند. این گفتگوها در جریان نشست بیش از ۵۰ کشور حامی کی‌یف در ماه گذشته انجام شد.

به گفته این گزارش، این گفتگوها به دلیل نگرانی فزاینده مقامات غربی از اینکه درگیری بین کی‌یف و مسکو به بن‌بست رسیده است، آغاز شده است. کشورهای غربی همچنین نگران هستند که اوکراین در حال اتمام منابع خود است و خود آنها نیز قادر به ارائه کمک مداوم به کی‌یف نخواهند بود.

دو منبع NBC گفتند که رئیس‌جمهور ایالات متحده، جو بایدن، به‌ویژه بر مشکلات نیروی انسانی اوکراین تمرکز کرده است. یک مقام گفت: “غرب می‌تواند به کی‌یف سلاح بدهد، اما اگر آنها نیروهایی نداشته باشند که بتوانند از آن استفاده کنند، فایده‌ای ندارد.”

یک مشکل بزرگ دیگر، درگیری بین حماس و اسرائیل است که توجه را از خصومت‌ها در اوکراین منحرف می‌کند و می‌تواند ارائه بسته‌های کمکی جدید را دشوار کند.

در مورد وضعیت میدان نبرد، برخی مقامات آمریکایی این درگیری را “جنگ سانتی‌متری” توصیف کرده‌اند، که نشان می‌دهد نتیجه درگیری به این بستگی دارد که هر طرف تا چه مدت بتواند ارتشی توانمند را حفظ کند. منابع NBC همچنین هشدار دادند که اوکراین ممکن است فقط چند ماه فرصت داشته باشد “قبل از اینکه مذاکرات صلح فوری آغاز شود.”

در همین حال، برخی مقامات غربی گزارش دادند که ناتو ممکن است به عنوان انگیزه‌ای برای مذاکرات با روسیه، به اوکراین برخی تضمین‌های امنیتی ارائه دهد که الحاق رسمی این کشور به بلوک را رد کند.

رئیس‌جمهور ایالات متحده، جو بایدن، به‌طور علنی اعلام کرده است که واشنگتن مذاکرات در مورد درگیری اوکراین را آغاز نخواهد کرد، مگر اینکه کی‌یف این کار را بخواهد. با این حال، اگرچه مسکو هرگز مذاکرات با کی‌یف را رد نکرده است، اما رئیس‌جمهور اوکراین، ولادیمیر زلنسکی، سال گذشته یک فرمان اجرایی امضا کرد که هرگونه ارتباط با روسیه را ممنوع می‌کند، پس از اینکه چهار منطقه سابق اوکراین با اکثریت قاطع به الحاق به این کشور رای دادند.

افزایش نگرانی‌ها در مورد کاهش پتانسیل نظامی اوکراین در بحبوحه ضد حمله کی‌یف که در ماه ژوئن آغاز شد، اما پیشرفت قابل توجهی نداشته است. وزیر دفاع روسیه، سرگئی شویگو، اوایل این هفته گفت که “رژیم کی‌یف در حال شکست” است و نیروهای آن خسارات سنگینی متحمل شده‌اند. او پیشتر برآورد کرده بود که تلفات اوکراین بیش از ۹۰ هزار سرباز است.