امدادگران اجازه خروج دارندجنگ علیه غزه: مصر به خروج دو تابعیتی ها کمک می کند
نوشته یورگ تیجن
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

مصر اعلام کرد که در تخلیه افراد دارای تابعیت خارجی یا دوگانه از غزه کمک خواهد کرد. معاون وزیر امور خارجه مصر، اسمعیل خیرت، روز پنجشنبه از «حدود ۷۰۰۰» نفر سخن گفت، همانطور که خبرگزاری فرانسه گزارش داد. روز چهارشنبه، گذرگاه مرزی رفح بین نوار ساحلی و مصر برای اولین بار از ۷ اکتبر برای تردد افراد باز شد. بیش از ۴۰۰ نفر توانستند غزه را ترک کنند. پیش از این، تنها چند کاروان کمکی رفح را عبور کرده بودند. انتظار می رفت که روز پنجشنبه خروج ۵۰۰ نفر دیگر انجام شود.

در میان تخلیه شدگان، کارکنان پزشکی نیز حضور داشتند. به عنوان مثال، سازمان امدادی «پزشکان بدون مرز» در وب سایت خود اعلام کرد که کارکنان بین المللی خود که قبلاً نمی توانستند از کشور خارج شوند، روز چهارشنبه «با موفقیت» مرز را عبور کرده اند. همچنین تعدادی از بیماران شدیداً مجروح به مصر منتقل شدند. با این حال، هنوز بیش از ۲۰ هزار مجروح در غزه وجود دارند که به دلیل محاصره اسرائیل نمی توانند درمان شوند. به گفته مقامات محلی روز پنجشنبه، ۱۶ از مجموع ۳۵ بیمارستان در این منطقه جنگی فاقد دیزل برای ژنراتورهای برق خود هستند.

اسرائیل واردات سوخت را متوقف کرده است. قدرت اشغالگر نگران است که حماس از آن برای مثال برای بهره برداری از سیستم تونل زیرزمینی در غزه استفاده کند. در شب پنجشنبه، نوار ساحلی همچنان مورد حمله قرار گرفت. مبارزان فلسطینی سعی کردند نیروهای زمینی اسرائیل را دفع کنند و موشک هایی به سمت اسرائیل شلیک کردند. به گفته منابع محلی، در حملات اسرائیل به اردوگاه پناهندگان جبالیا در غزه در روز دوشنبه و سه شنبه دست کم ۱۹۵ فلسطینی کشته شدند. حدود ۱۲۰ نفر زیر آوار مفقود هستند. بر اساس گزارش های رسمی، از ۷ اکتبر تاکنون حداقل ۹۱۵۹ فلسطینی کشته و بیش از ۲۴۰۰۰ نفر زخمی شده اند. ۱.۴ میلیون نفر در داخل غزه آواره شده اند.