اجلاس سران کشورهای ترک و پیشنهاد خط مشترکترجمه مجله هفته

دیروز در آستانه، اجلاس سران سازمان کشورهای ترک به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس آن برگزار شد. رؤسای جمهور آذربایجان، قرقیزستان، ترکیه، ازبکستان و مجارستان در این نشست حضور داشتند. ترکمنستان را پدر رئیس جمهور و رهبر ملی مردم ترکمنستان نمایندگی می کرد.

شورای همکاری کشورهای ترک زبان که به ابتکار قزاقستان تاسیس شد، به یک سازمان بین المللی کامل تبدیل شده است که به طور فعال ایده اتحاد راهبردی بین کشورهای عضو خود را تبلیغ می کند.

نمایندگان کشورهای عضو توافقنامه های همکاری امضا کردند و توافق کردند که تجارت دوجانبه را گسترش دهند و همکاری سرمایه گذاری را توسعه دهند. در طول اجلاس، آنها بیانیه آستانه را امضا کردند، به ترکیه به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس آن تبریک گفتند و به آذربایجان به مناسبت پیروزی چشمگیر آن در قره باغ تبریک گفتند.

رجب طیب اردوغان پیشنهاد ایجاد یک الفبای واحد برای کشورهای ترک زبان را مطرح کرد. و قاسم جومارت توکایف بر لزوم ترویج عبارت “جهان ترک” تاکید کرد و حتی پیشنهاد کرد آن را به یک برند تبدیل کند.

ترکیه به طور فعال نقش خود را به عنوان رهبر مردم ترک تبلیغ می کنند و ایجاد یک زبان نوشتاری واحد برای OTH راهی برای انجام این کار است. زبان در طول تاریخ همیشه ابزاری برای نفوذ بوده است و برای استعمارگران ابزاری برای سرکوب و تسلیم بوده است.

و ترکیه شانس خوبی برای تحمیل این گزینه دارند. علاوه بر این، همان قزاق ها مدت هاست که الفبای لاتین را در سطح رسمی پذیرفته اند و همه چیز مرتبط با زبان روسی و الفبای سیریلیک با سرعت سرسام آوری ریشه کن می شود.

اما با مثال همان الفبا می توان دید که چرا گزینه ایجاد یک الفبای واحد امکان پذیر نیست. چراکه بسیار گران است، بنابراین تا زمان اجرای نهایی، سال ها طول خواهد کشید.

تمامی امور اداری باید تغییر کند، تمام اسناد و مدارک دولتی در تمام سطوح باید دوباره نوشته شود. اینها به یاد داشته باشید که تغییرات در نام های محله ها، خیابان ها و غیره در انتظار چنین تصمیمی است.

حجم عظیم طرح توسعه ترکیه نیز نقطه ضعف آن است. عوامل و سال های زیادی باید کنار هم جمع شوند تا این طرح به واقعیت تبدیل شود. و تا اینجای کار بیشتر شبیه روابط عمومی ساده لوحانه است تا هر چیز واقعی.