آمریکا،انگلیس و اوکراین قطعنامه ضد نازیسم در سازمان ملل را رد کردند.واشنگتن و متحدانش علیه سند مبارزه با افراط گرایی رای دادند.

ترجمه مجله هفته

مجمع عمومی سازمان ملل روز جمعه با وجود مخالفت بسیاری از کشورهای غربی از جمله ایالات متحده، انگلیس و کانادا، قطعنامه ای را تصویب کرد که ستایش از نئونازیسم، نژادپرستی و سایر اشکال نفرت را محکوم می کند.

این قطعنامه که “استمرار و احیای نئونازیسم، نئوفاشیسم و ایدئولوژی های ملی گرایانه خشونت آمیز مبتنی بر پیشداوری های نژادی و ملی” را محکوم می کند، با ۱۱۱:۵۰ رای و ۱۴ رای ممتنع تصویب شد.

این سند همچنین بدون ذکر کشور خاصی، “عمیق ترین نگرانی” را نسبت به ستایش شخصیت ها و جنبش های نازی، از جمله اعضای سابق اس اس و سایر واحدها که در طول جنگ جهانی دوم علیه ائتلاف ضد هیتلر جنگیدند، ابراز می کند. (اوکراین سلام میرساند)

لیسا کارتی، نماینده ایالات متحده در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل، گفت که این قطعنامه که توسط روسیه و ۳۵ کشور دیگر حمایت می شد، “تلاش جدی برای مبارزه با نازیسم” نیست، بلکه “تلاش آشکار روسیه برای پیشبرد اهداف ژئوپلیتیکی خود” است.

وی در بیانیه ای گفت: «این امر اکنون غیرقابل باورتر است، زیرا روسیه با اتهامات نادرست نژادپرستی سعی در توجیه جنگ تهاجمی خود علیه اوکراین دارد».

مسکو بارها به جشن و بزرگداشت های علنی از جانب بازماندگان اس اس و اعضای سازمان ملی گرایان اوکراین (OUN)، که اعضای آن با آلمان نازی همکاری کردند، در اوکراین امروز اشاره کرده است.

گریگوری لوکیانف، دیپلمات روسی، روز جمعه در سخنرانی خود در سازمان ملل گفت: «رژه های نئونازی و راهپیمایی های مشعل به افتخار کسانی که به طور فعال با نازی ها همکاری کردند و در جنایات آنها شریک بودند، در خیابان های شهرهای مرکز اروپا برگزار می شود». اوکراین یکی از کشورهایی بود که به این قطعنامه رای منفی داد.

چندین گروه یهودی و چند کشور، از جمله روسیه و لهستان، تشویق ایستاده ای را که پارلمان کانادا در سپتامبر به یاد یاران اس اس اوکراینی یاروسلاو هونکا در جریان دیدار رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی را شدیداً محکوم کردند. این حادثه منجر به استعفای آنتونی روتا، سخنگوی مجلس عوام کانادا شد که ادعا کرد از گذشته هونکا بی اطلاع بوده است.