گزارش مفصل درگیری‌های دیشب تا امروز غزهترجمه مجله هفته

خلاصه نبرد زمینی در غزه: تانک‌های اسرائیلی در حال سوختن هستند و رهبران آنها در حال عزاداری برای سربازان نخبه خود هستند

اشغالگران طی ۲۴ ساعت گذشته نتوانستند هیچ پیشرفت زمینی جدی در منطقه داشته باشند و نتوانستند هیچ موفقیت نظامی روشنی اعلام کنند. آنها با حملات شدید توپخانه سعی کردند مانع از مواجهه نیروهای فلسطینی با تانک‌های خود شوند، اما فرماندهان آنها امشب «دردمند» از تلفات نیروهای خود غزه را ترک کردند.

خلاصه میدان نبرد زمینی در غزه: نقشه استقرار نیروها که تا ساعات اولیه صبح امروز جمعه به‌روزرسانی شده است

مقاومت همچنان با تلاش‌های ارتش اسرائیل برای ورود زمینی به نوار غزه مواجه است. در پایان چهارمین روز پس از آنکه رهبری آن اعلام کرد که عملیات زمینی خود را در نوار غزه گسترش می‌دهد، صحنه نبرد آنطور که رهبران اسرائیل نتانیاهو و گانتز که خود رهبری حمله سال ۲۰۱۴ را بر عهده داشتند، پیش نرفت. در آن زمان، نیروهای اسرائیلی از همان محور جنوبی کنونی وارد نوار غزه شدند و به ساحل نوار غزه رسیدند. هزینه عملیات ۷۰ کشته و صدها زخمی بود، قبل از اینکه بدون دستیابی به هیچ یک از اهداف خود عقب نشینی کند.

اطلاعات مربوط به نیروهای اسرائیلی درگیر در نبرد

حمله زمینی به نوار غزه در حال حاضر توسط لشکر ۱۶۲ زرهی انجام می‌شود که شامل لشکرهای زرهی، پیاده‌نظام ویژه و معمولی، چندین گردان توپخانه، همچنین یک گردان سیگنال و یک گروه شناسایی و اطلاعاتی است که به شناسایی اهداف در زمین اختصاص دارد. واحدهای نیروهای ویژه دریایی، نیروهای ذخیره از لشکر پیاده‌نظام ذخیره، هارل و سایر نیروهای ذخیره نیز در عملیات‌هایی که به نیروهای اصلی اختصاص داده شده‌اند، شرکت می‌کنند.

لشکر ۱۶۲ زرهی دارای حدود ۲۰ هزار سرباز اسرائیلی است. البته همه نیروهای نظامی در عملیات میدانی شرکت نخواهند کرد، زیرا میدان بسیار تنگ است و هرگونه تراکم اضافی نیروها حرکت آنها را دشوار و باعث می‌شود که آنها بیشتر در معرض تلفات اضافی از حملات توپخانه و خمپاره قرار بگیرند.

در خط مقدم، لشکر پیاده‌نظام «گیواتی» هشتاد و چهار که تاکنون بیشترین تلفات را متحمل شده است، لشکر زرهی ۴۰۱، لشکر پیاده‌نظام «نحال» ۹۳۳ و لشکر زرهی «رام» ۳۷ قرار دارند. دو مورد آخر هنوز در حال مبارزه هستند. همچنین در خط مقدم هنگ توپخانه ۲۱۵، گردان توپخانه (توپ‌های M۱۰۹)، ۴۰۲ گردان توپخانه (توپ‌های M۱۰۹) و گردان ذخیره توپخانه (توپ‌های M۱۰۹) قرار دارند.

این لشکر به عنوان یکی از مهم‌ترین لشکرهای ارتش اسرائیل محسوب می‌شود. این لشکر عمدتاً در جنگ ۱۹۷۳ و جنگ علیه حزب‌الله در لبنان در سال ۲۰۰۶ شرکت داشت. این لشکر تلاش کرد تا از محور شمال به بنت جبیل پیشروی کند و دفاعیات مقاومت را نفوذ کند تا در آخرین روزهای جنگ به لیطانی برسد. اخیراً به آن ماموریت‌هایی در شمال واگذار شد.

لشکر ۴۰۱ زرهی، پیش از این در جنگ غزه در سال ۲۰۰۹ شرکت کرده بود و در همان روز به همان منطقه‌ای نفوذ کرد که اکنون از سمت «تقاطع نیتزریم» به سمت ساحل نوار غزه پیشروی می‌کند.

در مقابل، واحدهای فرماندهی دریایی شیاطین ۱۳ با پشتیبانی از کشتی‌های جنگی و نبردناوهای اشغالگر، ماموریت‌هایی را در سواحل و خط ساحلی انجام می‌دهند.

تحولات میدانی در ۲۴ ساعت گذشته

اسرائیل در پیشروی خود همچنان به سه محور متکی است: محور بیت حانون از شرق و غرب، محور غرب بیت لاهیا و منطقه عطاتر در خط ساحلی از طریق جاده الرشید و از آنجا به التوان غزه.

در ۲۴ ساعت گذشته، ارتش اشغالگر نتوانسته است در محل پیشرفت‌های جدی زمینی به دست آورد و همچنین نتوانسته است هیچ موفقیت نظامی اعلام کند، به جز ادعای اینکه «یک مقر فلسطینی را کشف کرده و در آنجا ده‌ها شبه نظامی فلسطینی را حذف کرده است». این موضوع نه تنها بعید است، زیرا شبه نظامیان به گروه‌های بسیار کوچک و جغرافیایی پراکنده متکی است و در طول جنگ در مراکز متمرکز نمی‌شود، بلکه تاکنون هیچ مدرک قابل مشاهده‌ای در این مورد وجود ندارد.

در ساعات اخیر، ارتش اسرائیل تلاش کرده است تا موازی با پیشروی زمینی، به حملات هوایی متوسل شود تا از مقابله مقاومت با تانک‌های خود جلوگیری کند، که می‌تواند به عنوان تلاشی برای اجرای استراتژی دست به دست گرفتن در نظر گرفته شود. این امر به فرمانده میدانی این امکان را می‌دهد تا بلافاصله پس از بمباران شدید در منطقه، حملات هوایی را دستور دهد. جهت نیروهای خود یا مقدمه‌ای برای نفوذ به یک منطقه.نقشه موقعیت نیروهای در میدان اصلی نبرد در شمال نوار غزه (تا روز جمعه)

بخش‌های آبی رنگ در اشغال نیروهای اسرائیلی هستند این بخش‌ها معمولاً غیرمسکونی و کشاورزی هستند

نیروهای فلسطینی به تجمعات نظامی و سربازان اسرائیلی در غزه حمله می کند

این امر به ویژه در شرق بیت حانون، محور غربی خیابان النصر و محله برج های کرامه و همچنین در شرق جبالیا مشهود بود، جایی که اسرائیلی‌ها این مناطق را همزمان با تلاش های هجومی به شدت بمباران کردند.

با این حال، بمباران های خشونت آمیز توسط هواپیماها و توپخانه ها در برابر مقاومت موثر زره پوش و زره پوش اشغالگران، راه حل جادویی برای بحران اسرائیلی‌ها نیست. مناطق مسکونی ویران شده مانع از پیشروی سریع نیروهای زرهی شده و امکان پنهان شدن آنها را بین ساختمان ها از بین می برد، که آنها را در معرض دید بیشتری قرار می دهد. با تخریب ساختمان ها، تونل های شبه نظامیان فلسطینی نیز، اگر در زیر آنها وجود داشته باشند، در برابر راکت ها و موشک های اسرائیلی‌ها مقاوم تر شده و به فلسطینی‌ها قابلیت پوشش و مانور بالایی می دهد.

شبه نظامیان فلسطینی به اسرائیلی‌ها تلفات سنگین وارد کرد

از سوی دیگر، شبه نظامیان فلسطینی توانست با حملات، گلوله های ضد زره و بمب های دستی به حملات زمینی در شرق و غرب مرزهای شمالی نوار غزه و در محور مرکزی غزه، جایی که نیروهای اسرائیلی به دنبال پیشروی به سمت خط ساحلی هستند، مقابله کند.

طبق آمار رسمی اسراییلی‌ها که بر روی یک محاصره شدید و ممنوعیت انتشار اطلاعات در مورد نبرد و تضعیف روحیه سربازان و یهودیان خود تمرکز دارند، نیروهای فلسطین تاکنون ۱۸ نفر را کشته است، که بیشتر آنها از تیپ غیاتی بودند، از جمله یک عضو از تیپ چترباز و یک فرمانده گروه پیاده نظام از تیپ “هارل”.

امروز نیروهای فلسطینی به تا هشت تانک اسرائیل در شمال غربی و شمال شرقی غزه و همچنین در جنوب شرقی شهر، در نزدیکی جوهر الدیک حمله کرد. دو نفربر زرهی و دو گروه پیاده نظام نیز مورد حمله قرار گرفتند، یکی از آنها در نزدیکی یک تانک در مناطق جنگی نزدیک الطوام و دیگری شمال بیت حانون، با یک گلوله ضد زره “خالی”، که نشان می دهد اشغالگران در ساعات آینده تلفات بیشتری را اعلام خواهند کرد.

وجود این راکت در دستان شبه نظامیان فلسطینی، که بدون توجه به زره محافظ افراد و استحکامات، علیه افراد بسیار موثر است، و همچنین در دسترس بودن آن در میدان نبرد و توانایی استفاده از آن در صورت لزوم، نشان می دهد که فلسطینی‌ها بر اساس یک طرح دقیق و موثر کار می کنند. ، به طور سنجیده و در چارچوب توزیع ماموریت های دقیق و استفاده دقیق از سلاح ها.

نیروهای فلسطینی پس از نفوذ از طریق تونل‌ها در پشت خطوط دشمن، فیلم‌هایی از درگیری‌ها انجام دادند. صحنه‌ها نشان می‌داد که حداقل دو نیروی فلسطینی نفوذ موفقی انجام دادند، موشک‌های «الیاسین ۱۰۵» دوقلو و ضد زره شلیک کردند و تانک‌های اسرائیل را به طور دقیق هدف قرار دادند. در یکی از کلیپ‌های ویدئویی، نحوه کاشت دستگاه از فاصله صفر در یک تانک نیز نشان داده شد، سپس آن را با یک نارنجک دوقلو هدف قرار داد و از طریق تونلی در نزدیکی نقطه نفوذ از محل دور شد.

«حماس خود را به خوبی برای جنگ با نیروهایشان آماده کرده است»

به گفته رسانه‌های اسرائیلی، امروز افسران اسرائیلی که در غزه می‌جنگند، این مطلب را بیان کردند و گفتند که «حماس خود را به خوبی برای جنگ با نیروهایشان آماده کرده است» و مطمئناً انتظار داشتند که ارتش اسرائیل پس از ۷ اکتبر به نوار غزه وارد شود.

بر اساس اظهارات افسران مختلف تیپ‌ها، در دو روز گذشته چندین درگیری با شبه نظامیان فلسطینی رخ داده است که وضعیت نیروهای فلسطین را «در این مرحله هنوز بسیار دور از نقطه شکست» توصیف می‌کنند.

رسانه‌های اسرائیلی تأیید کردند که فلسطینی‌ها «در بیشتر مکان‌ها موفق می‌شود روش مبارزه منظمی را حفظ کند که عمدتاً بر جنگ‌های تونلی استوار است و اعضای آن از شکاف‌هایی در قلب میدان ظاهر می‌شوند تا سعی کنند کمین‌هایی ایجاد کنند یا به آنها هدف بگیرند. نیروها، به ویژه با آتش علیه زره.»

علیرغم آتش‌بار شدید توپخانه که تا امروز ادامه دارد، اسرائیلی‌ها تاکنون موفق نشده‌اند از سمت غرب و شرق شهر به محله زیتون در جنوب شرقی شهر غزه و به بیت حانون در شمال شرقی نوار غزه نفوذ کنند. مقاومت همچنین پیشروی نیروهای اشغالگر در شمال بیت لاهیا را دفع کرد، جایی که ارتش اسرائیل عملیات دور زدن را از طریق خط ساحلی انجام دادند و جایی که خودروهای زرهی آنها منطقه التوام در آخرین حومه‌های غربی شهر غزه را رسیدند. نیروهای اسرائیلی توسط موشک‌های ضد زره مورد حمله قرار گرفتند.
شرق جبالیا، نیروهای اسرائیل مورد حمله نیروهای فلسطینی قرار گرفتند که منجر به دفع حمله آنها شد که قصد داشتند به سمت غرب پیشروی کند تا با نیروهای وارد شده از غرب مقابله کند و نیمی از شمال را از جنوب جدا کند. به گفته تعدادی از کارشناسان نظامی که این جنگ را دنبال می کنند به نظر می رسد عقب نشینی از شهر غزه، تاکنون یک رویا دست نیافتنی است.
می توان گفت که حتی اگر اسرائیل با خودروهای زرهی خود در محور جنوبی به سمت دریا پیشروی می کردند و به ساحل می رسید تا نوار غزه شمالی را از جنوب جدا کنند و تنها منطقه کشاورزی بدون مناطق شهری نصیبشان می‌شود، این یک مشکل در منطقه برای آنها خواهد بود زیرا در منطقه باز بهتر مورد هدف فلسطینی‌ها قرار میگیرند.
شکی نیست که شب با پنهان شدن نیروهای فلسطینی عملیات اضافی علیه نیروهای اسرائیلی را به همراه خواهد داشت، که رهبری سیاسی و نظامی آنها خیلی زود شروع به شکایت در اینباره کرده است، تنها می‌دانند که هر کسی وارد نبرد می‌شود بهای سنگینی برای آن پرداخت خواهد کرد.»