کره شمالی به آزمایش موشک بالستیک ایالات متحده واکنش نشان دادترجمه مجله هفته

کره شمالی آزمایش موشک بالستیک قاره پیمای (ICBM) ناکام ایالات متحده را محکوم کرد و هشدار داد که در پاسخ به اقدامات “تحریک آمیز” و “بی پروا” پنتاگون در شبه جزیره کره، پاسخی “قاطعانه” خواهد داد.

در بیانیه ای که روز جمعه توسط خبرگزاری مرکزی کره (KCNA) منتشر شد، پیونگ یانگ به آزمایش موشک ناکام واشنگتن در اوایل هفته گذشته واکنش نشان داد که به گفته نیروی هوایی ایالات متحده، به دلیل “ناهنجاری” نامشخص در حین پرواز مجبور به انفجار شد.

در این بیانیه آمده است: «اقدامات نظامی اخیر و مداوم ایالات متحده علیه DPRK اقدامات خصمانه و تحریک آمیز و بی پروا هستند که تنش های نظامی در شبه جزیره کره را تشدید می کنند.» کره شمالی آماده پاسخی «فوری، قاطع و قطعی» است.

کره شمالی از استقرار اخیر بمب افکن های B-52 با قابلیت حمل سلاح هسته ای در کره جنوبی انتقاد کرد و اقدامات تقویت هسته ای واشنگتن را “تلاش خطرناک برای دستیابی به سلطه نظامی” توصیف کرد.

آزمایش موشک بالستیک قاره پیمای Minuteman-III روز چهارشنبه توسط سخنگوی پنتاگون، بریگادیر ژنرال پات رایدر، اعلام شد که گفت این پرتاب “قابلیت اطمینان و مضاعف سیستم بازدارندگی استراتژیک ما را نشان خواهد داد و در عین حال پیامی بصری از امنیت را به متحدان ما ارسال خواهد کرد.”

اگرچه آزمایش در نهایت ناموفق بود، ارتش گفت که “داده های مهمی” ارائه کرد و نیروی هوایی “از هر پرتابی درس می گیرد.” مقامات تاکید کردند که چنین آزمایش هایی “قابلیت اطمینان و دقت مداوم” Minuteman III که اولین نمونه آن در سال 1970 وارد خدمت شد، را تضمین می کند.

اوایل امسال، رئیس جمهور جو بایدن اعلام کرد که پنتاگون “دیدن منظم” ابزارهای نظامی استراتژیک در شبه جزیره کره را بهبود خواهد بخشید،
کره شمالی به آزمایش موشک بالستیک ایالات متحده واکنش نشان داد

اندکی پس از آن، پنتاگون برای اولین بار از سال ۱۹۸۱ یک زیردریایی با موشک بالستیک هسته ای را به کره جنوبی اعزام کرد، جمهوری دموکراتیک خلق کره بلافاصله این عمل تحریک آمیز را محکوم کرد.

پیونگ یانگ در سپتامبر گذشته یک دکترین هسته ای جدید را به قانون تبدیل کرد که در آن اعلام کرد دستیابی به بمب “برگشت ناپذیر” است و حمله هسته ای را در صورت ارزیابی “قریب الوقوع” حمله خصمانه مجاز می کند.

در بیانیه روز جمعه، جمهوری دموکراتیک خلق کره اعلام کرد که “تهدید هسته ای” ایالات متحده در حال نزدیک شدن به “خط خطر جدید” است و افزود که توسعه زرادخانه هسته ای آنها “مصداق بکارگیری سلاح‌های هسته‌ای برای دفاع از خود است” .

از زمان روی کار آمدن بایدن در سال ۲۰۲۱ کره شمالی به تدریج آزمایش های موشکی خود را گسترش داده است و آنها را به عنوان پاسخ مشروعی به افزایش تمرینات نظامی ایالات متحده و کره جنوبی در منطقه می بیند. واشنگتن، سئول و سایر متحدان بارها آزمایش های موشکی را تحریک آمیز و نقض حقوق بین الملل خوانده اند و تاکید می کنند که رزمایش های جنگی آنها ماهیت صرفاً دفاعی دارد.