همدستی با اسرائیل در جنایت علیه بشریتجنگ در غزه: آمریکا آتش بس را رد کرد. انتقال تجهیزات نظامی سنگین به خاورمیانه. حمایت می تواند به معنای همدستی باشد.

نوشته یاکوب ریمان
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

پیش‌زمینه: حضور نظامی آمریکا در سوریه و عراق

صرف نظر از جنگ جاری در غزه، نیروهای نظامی آمریکا سال‌هاست که در سوریه و عراق مستقر شده‌اند. تعداد آنها در سوریه ۹۰۰ نفر و در عراق ۲۵۰۰ نفر است. علاوه بر این، یک تعداد نامعلوم از کارکنان شرکت‌های امنیتی خصوصی نظامی، که احتمالاً در عراق فعال هستند، به آنها اضافه می‌شود.
واشنگتن فعلا بدنبال پایان خشونت در خاورمیانه نیست. جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی، روز دوشنبه (به وقت محلی) در پاسخ به سوالی در مورد موضع ایالات متحده در مورد خواسته های جهانی برای آتش بس در غزه، گفت: «ما معتقدیم که آتش بس در حال حاضر پاسخ درستی نیست». زیرا «حماس تنها کسی است که از آن بهره مند می شود». به نظر می رسد کربی به این فکر نمی رسد که بیش از دو میلیون غیرنظامی که در نوار ساحلی محصور شده اند نیز می توانند از آتش بس «سود ببرند». زیرا: «جنگ در جریان است». و این جنگ همیشه «خونین» است، همانطور که این مشاور در یک کنفرانس خبری هفته گذشته گفت. «این زشت است و زشت خواهد ماند.»

در مورد جنگ و صلح، قوه مقننه نیز به طور محکم در کنار دولت جو بایدن ایستاده است. تنها ۱۸ نماینده، که حدود ۱۰ درصد دموکرات ها در مجلس نمایندگان ایالات متحده هستند، از قطعنامه «آتش بس فوری» که توسط بخش هایی از جناح چپ حزب مطرح شده است و خواستار پایان خشونت و کمک های بشردوستانه به غزه است، حمایت می کنند. این موضوع در مجله یهودی آمریکایی چپگرای «جوئیش کارنتس» آمده است. بدیهی است که هیچ جمهوریخواهی از قطعنامه ای که توسط کوری بوش از جناح چپ حزب مطرح شده است، حمایت نمی کند. بوش، مبدع قطعنامه، گفت که ایالات متحده «مسئولیت منحصر به فردی» دارد که از تمام «ابزارهای دیپلماتیک» برای جلوگیری از کشتار جمعی و نجات جان استفاده کند.
از زمان حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر، که بیش از ۱۴۰۰ نفر را کشت، واشنگتن بارها حمایت بی‌قید و شرط خود را از حملات تلافی‌جویانه اسرائیل تکرار کرده است. کاخ سفید بلافاصله به رنگ پرچم ملی اسرائیل روشن شد و تنها سه روز پس از آغاز جنگ، اولین محموله‌های تسلیحاتی از ایالات متحده راهی اقیانوس اطلس شدند. خبرگزاری آسوشیتدپرس روز ۱۰ اکتبر گزارش داد که پنتاگون «ذخایر خود را بررسی خواهد کرد» تا مشخص کند که کدام تسلیحات را می‌توان در رقابت با متحد خود در اوکراین به اسرائیل تحویل داد.

همچنین بلافاصله تضمین داده شد که هر دو جنگ می‌توانند به‌طور موازی ادامه یابند و طرف اسرائیلی از حمایت محروم نخواهد شد. سخنگوی پنتاگون، جان کربی، گفت: «دولت ایالات متحده اطمینان حاصل خواهد کرد که نیازهای آنها را به بهترین شکل و در اسرع وقت برآورده می‌کنیم». او افزود که ایالات متحده «از نظر اقتصادی توانا و پویا است و می‌تواند هر دو را حمایت کند». اگر برای این کار لازم باشد بودجه‌های جدیدی از کنگره درخواست شود، «قطعاً این کار را خواهیم کرد».

گفته شد، عمل شد. یک هفته بعد، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، در یک سخنرانی تلویزیونی به مردم، برای یک بسته نظامی جدید به ارزش ۱۰۵ میلیارد دلار تبلیغ کرد. از این مبلغ، ۶۱ میلیارد دلار برای اوکراین و ۱۴ میلیارد دلار برای اسرائیل در نظر گرفته شده است (این بسته همچنین شامل ۱۴ میلیارد دلار برای مبارزه با پناهجویان در مرز مکزیک و ایالات متحده و هفت میلیارد دلار برای حمایت از متحدان در تنش با چین است).

ساعاتی پس از حمله حماس، پنتاگون یک گروه نبرد هواپیمابر را به دریای مدیترانه شرقی اعزام کرد. این گروه شامل کشتی‌های جنگی، جنگنده‌ها، هلیکوپترها و ۵۰۰۰ سرباز بود. یک هفته بعد، لوئید آستین، وزیر دفاع، یک هواپیمابر دوم را در برابر سواحل اسرائیل اعزام کرد. همچنین در پایگاه‌های ایالات متحده در سراسر خاورمیانه، جنگنده‌ها و نیروهای اضافی مستقر شدند. این اعزام‌ها برای بازدارندگی گروه‌های محلی که با ایران متحد هستند، به‌ویژه حزب‌الله لبنان، که به‌عنوان سنگین‌ترین بازیگر غیردولتی مسلح در جهان شناخته می‌شود، انجام شد.

در عراق و سوریه، گروه‌های طرفدار ایران به طور فزاینده‌ای به مواضع ایالات متحده حمله می‌کنند. واشنگتن نگران است که عملیات زمینی گسترده اسرائیل در غزه ممکن است منجر به حملات شدیدتری به تاسیسات ایالات متحده در خاورمیانه شود. طبق گزارش وال استریت ژورنال، اسرائیل حتی به درخواست رهبری ایالات متحده برای به تعویق انداختن عملیات موافقت کرده است تا ایالات متحده فرصت داشته باشد تا سیستم‌های دفاع موشکی و نیروهای بیشتری را در سوریه، عراق، عربستان سعودی، اردن و کویت مستقر کند.

در همین حال، طبق گزارش واشنگتن پست هفته گذشته، در پنتاگون طرح‌هایی برای تخلیه سریع حدود ۶۰۰ هزار نفر با پاسپورت آمریکایی از اسرائیل و ۸۶ هزار نفر دیگر از لبنان در شرایط به اصطلاح «سناریوی بدترین حالت» در حال تهیه است. از یک مقام آمریکایی در این گزارش نقل شده است که «دولت بسیار، بسیار، بسیار نگران است که اوضاع از کنترل خارج شود». گفته می‌شود که چندین هواپیمای ترابری آمریکایی از قبل در شهر بندری خانیا در یونان وارد شده‌اند.

حمایت ایالات متحده از اسرائیل تا حد مشارکت نظامی مستقیم نیز گسترش یافته است. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک گروهان نیروهای ویژه ایالات متحده در محل حضور دارد و «اکنون اسرائیل را با اطلاعات اطلاعاتی و برنامه‌ریزی پشتیبانی می‌کند». طبق گزارش وب سایت نظامی عرب میلیتاری، «هواپیماهای جاسوسی آمریکایی» بر فراز نوار غزه در جنوب مشغول گشت‌زنی هستند.

یک گروه از حقوقدانان مرکز حقوق اساسی در گزارشی که ۱۱ روز پس از آغاز جنگ منتشر شد، هشدار دادند که دولت ایالات متحده ممکن است با ادامه حمایت خود از ارتش اسرائیل، بر اساس قوانین بین‌المللی، در «نسل‌کشی علیه ملت فلسطین» اسرائیل مشارکت داشته باشد. به گفته این گروه، حمایت ایالات متحده می‌تواند «به حد همدستی در این جنایت بر اساس قوانین بین‌المللی برسد».