مسکو: آمریکا آفریقایی‌ها را به عنوان “منبع بالینی رایگان” استفاده می‌کند



ترجمه مجله هفته

وزارت دفاع روسیه ادعا کرده است که پنتاگون تحت پوشش “سلامت عمومی”، تحقیقات بیولوژیکی غیرقانونی انجام می دهد.

وزارت دفاع روسیه ادعا کرده است که ایالات متحده از آفریقا به عنوان یک آزمایشگاه استفاده می کند و پروژه های سلاح های بیولوژیکی “ناتمام” در اوکراین را تحت پوشش برنامه های بهداشت عمومی به قاره آفریقا منتقل کرده.
ژنرال ایگور کیریلوف، رئیس نیروهای محافظت هسته ای، شیمیایی و بیولوژیکی نیروهای مسلح روسیه، روز سه شنبه ادعا کرد که آزمایشات “غیرقانونی” در نیجریه و همچنین در تعدادی دیگر از کشورهای آفریقایی که در گزارش قبلی ذکر شده بود، ادامه دارد.
او افزود که این پروژه توسط آژانس کاهش تهدیدات دفاعی (DTRA) ایالات متحده، آژانس امنیت ملی (NSA) و وزارت امور خارجه رهبری می شود.

طبق گفته کیریلوف، واشنگتن ادعا می کند که پروژه های بیولوژیکی در نیجریه بر مبارزه با ایدز تمرکز دارند. او به آمار اخیر اشاره کرد که نشان می دهد ۶۰ درصد از نیجریایی مبتلا به این بیماری، تحت درمان ضد ویروسی قرار گرفته اند که از محصولات شرکت بیوتکنولوژی Gilead Sciences استفاده می کند که طبق گفته کیریلوف، قبلاً داروهای خود را بر روی اوکراینی ها آزمایش کرده بود.

“با این حال، اثربخشی این برنامه باعث نگرانی جدی می شود. علیرغم افزایش سالانه بودجه به میزان حدود ۱۰۰ میلیون دلار، نرخ شیوع ایدز عملاً تغییر نکرده است و مطابق با ارقام سال ۲۰۰۹ است. همچنین میزان مرگ و میر در بین افراد مبتلا به ایدز نیز نامطلوب است”، این مقام روسی گفت.

این نشان می دهد که “داروهای آمریکایی علیرغم افزایش مصرف ثابت در نیجریه، اثر درمانی قابل توجهی ندارند و شهروندان نیجریه به عنوان ‘منبع بالینی رایگان’ استثمار می شوند”، کیریلوف افزود.

وزارت دفاع روسیه ادعا کرد که یک قرارداد سه ساله بین DTRA و سازمان غیرانتفاعی آمریکایی RTI International که در آگوست ۲۰۲۲ برای نظارت بر تهدید بیماری های عفونی در بزرگترین اقتصاد آفریقا امضا شد، بخشی از “جاسوسی بیولوژیکی” گسترده تر پنتاگون است.

این وزارتخانه گفت که این امر همچنین شامل “تجزیه و تحلیل وضعیت همه گیر در مرزهای مخالفان ژئوپلیتیک و در مناطقی است که قرار است یگان های نظامی مستقر شوند”. مسکو همچنین ادعا می کند که اسنادی در اختیار دارد که تأیید می کند پنتاگون از وضعیت بیولوژیکی در “عراق و افغانستان در مرز چین، ترکیه، پاکستان و عربستان سعودی” جاسوسی کرده است.

به گفته کیریلوف، اوایل ماه گذشته، وزارت دفاع روسیه ادعا کرد که ایالات متحده فعالیت های تحقیقاتی بیولوژیکی دوگانه را به جمهوری دموکراتیک کنگو، سیرالئون، کامرون، اوگاندا و آفریقای جنوبی منتقل می کند. این اقدام پس از اینکه مسکو بارها عملیات های نظامی-بیولوژیکی غیرقانونی پنتاگون در اروپا، از جمله اوکراین را افشا کرد، صورت گرفت.