زالوشنی شکست ضدحمله اوکراین را می پذیرد.” مهمات کافی نیست: زالوشنی شکست ضدحمله اوکراین را می پذیرد”

نویسنده: داوید نارمانیا
ترجمه: مجله هفته

فرمانده کل ارتش اوکراین، والری زالوشنی، به صراحت اعتراف کرد که ضدحمله کشورش شکست خورد. او تأکید می کند که اوکراین در یک جنگ فرسایشی طولانی مدت علیه روسیه شانسی ندارد.

والری زالوشنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین، به نظر می رسد که مصمم است در یک نقش جدید ایفا کند،نویسنده مقاله شود
زالوشنی به تفصیل دلایل شکست ضدحمله ارتش اوکراین را که غرب به آن امید زیادی داشت، تحلیل می کند. نسخه کامل مقاله قطعاً ارزش بررسی دقیق توسط متخصصان روسی را دارد – هر گونه اطلاعاتی در مورد دشمن باید با توجه لازم مورد توجه قرار گیرد. با این حال، ارزش آن را نیز نباید بیش از حد تخمین زد – اما خودتان قضاوت کنید.

مهمترین نتیجه گیری زالوشنی این است که درگیری وارد مرحله جنگ های موضعی می شود، شبیه به جنگ های خندق در جنگ جهانی اول. به نظر او، کی یف اکنون باید:

برتری هوایی را به دست آورد؛
اثربخشی جنگ الکترونیک را افزایش دهد؛
با میدان های مین مقابله کند؛
مشکل تشکیل و آموزش نیروهای ذخیره مورد نیاز را حل کند.
در مجموع، یادآور تاکتیک فوتبال حیاط خلوت است. البته، برگه استراتژی ده صفحه ای فرمانده کل ارتش اوکراین همچنین حاوی برخی استدلال های منطقی، به ویژه در مورد دفاع با باتری های ضدهوایی و استفاده از پهپادها است. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که هدف این مقاله به هیچ وجه توضیح تاکتیک های نیروهای مسلح اوکراین برای خوانندگان غربی نیست.

چرا زالوشنی قلم به دست گرفت، از مصاحبه او با اکونومیست مشخص می شود. فرمانده کل ارتش اوکراین شکایت می کند: بر اساس برآوردهای غربی، کی یف باید موفق می شد! “اگر به کتاب های درسی ناتو و محاسباتی که انجام دادیم نگاه کنید، چهار ماه باید کافی بود تا به کریمه برسیم، آنجا بجنگیم، از کریمه برگردیم – و این کار را چند بار انجام دهیم.”
این تاکتیک – فقط در مقیاس کوچک – احتمالاً در ویدئوی مشهوری که به نمادی از شکست ضد حمله تبدیل شده است، دیده شده است. این ویدئو در ژوئن منتشر شد، زمانی که یک ستون تجهیزات نظامی اوکراینی زیر آتش توپخانه روسیه از میان یک میدان مین عبور کرد. از آن زمان، تاکنون ستاد کل اوکراین، اما هیچ راه حل جدید رادیکالی را نشان نداده است.

زالوشنی، اما استدلال می کند که این در مورد سربازان و افسران اوکراینی نیست. این در مورد یک جنگ موضعی و غربی است که در مورد تحویل تجهیزات نظامی بسیار کند عمل کرد. به طور خلاصه: دیروز به هواپیما نیاز داشتیم، اما غرب آن را فقط فردا تحویل می دهد. فدراسیون روسیه اما به سرعت خود را با آنچه غرب تحویل می دهد، مانند گلوله های Excalibur، سازگار می کند.

قابل توجه است که فرمانده کل اوکراین اظهاراتی شبیه به زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، نمی کند: “آیا شما لئوپارد دارید؟ پس به من بدهید!” برعکس: زالوشنی در مورد حامیان رژیم اوکراینی بسیار محتاط تر است. او تأکید می کند: “آنها ملزم به دادن چیزی به ما نیستند و ما از آنچه داریم سپاسگزاریم. من فقط واقعیت ها را بیان می کنم.”

به گفته فرمانده کل اوکراین، برای کسب مزیت در جنگ موضعی، اوکراین به یک پیشرفت فناوری نیاز دارد که با اختراع باروت قابل مقایسه باشد. در غیر این صورت، درگیری به یک جنگ فرسایشی تبدیل خواهد شد که روسیه قطعاً پیروز خواهد شد.

در اینجا دو نکته باید مورد توجه قرار گیرد:

اول، تحلیل ده صفحه ای زالوشنی تنها چند روز پس از مقاله انتقادی مجله آمریکایی تایم در مورد زلنسکی منتشر شد که در آن او به عنوان یک رهبر – به عبارت ملایم – ناکارآمد توصیف می شود که کاملاً غیرواقعی است و از مردم غیرممکن را طلب میکند. در این زمینه، زالوشنی در نظر بر مخاطب غربی که در کانون تلاش های “ادبی” ژنرال اوکراینی قرار دارد، تأثیر بسیار متعادلی گذارد. بنابراین، جای تعجب نیست که حامیان اوکراینی در انتخابات آینده اوکراین، اگر برگزار شود، روی او شرط بندی کنند.

دوم، زالوشنی البته درست می گوید: نیروهای مسلح اوکراین در یک جنگ طولانی مدت شانس ندارند. اوکراین محکوم به نابودی است و تنها اعتراف به شکست می تواند آن را نجات دهد. اگر مقاله او را در یک جمله خلاصه کنیم، باید اینگونه باشد: “ما به یک سلاح جادویی نیاز داریم.” آه، این چقدر اوکراینی است!

اما حتی مهمات جدید هم موجب پیروزی کی یف نخواهد شد.