تونس تلاش برای برقراری روابط با اسرائیل را “خیانت ملی” رده‌بندی میکند.


ترجمه مجله هفته

رئیس جمهور تونس اعلام کرد که حمایت از فلسطینی ها وظیفه اوست

پارلمان تونس روز پنجشنبه به بررسی طرحی پرداخت که هرگونه تلاش برای عادی سازی روابط با اسرائیل را به عنوان خیانت ملی طبقه بندی می کند.

این طرح “عادی سازی” را به عنوان “به رسمیت شناختن موجودیت صهیونیستی یا برقراری روابط مستقیم یا غیرمستقیم” با آن تعریف می کند و آن را به عنوان جنایتی در دسته “خیانت ملی” طبقه بندی می کند.

هرگونه تعامل با اسرائیلی ها، از جمله در “رویدادها، تظاهرات، جلسات، نمایشگاه ها و مسابقات” و در هر زمینه ای، چه “سیاسی، اقتصادی، علمی، فرهنگی، هنری یا ورزشی” در مناطق تحت کنترل یا اشغال شده توسط اسرائیل ممنوع می شود.

در صورت تصویب این قانون، ورزشکاران تونسی که قصد دارند در بازی های المپیک ۲۰۲۴ پاریس شرکت کنند و حاضر به مسابقه با نمایندگان اسرائیل نشوند، باید با ممنوعیت ۱۰ ساله توسط کمیته بین المللی المپیک روبرو شوند و اگر با اسرائیلی ها مسابقه دهند باید روی پیگرد قانونی در کشور خود حساب کنند.

کسانی که به تلاش برای “عادی سازی” محکوم می شوند، به ۶ تا ۱۰ سال زندان و جریمه ای تا ۱۰۰ هزار دینار تونسی (۳۱۵۵۳ دلار) محکوم می شوند، در حالی که مجرمان مکرر ممکن است به حبس ابد محکوم شوند.

رئیس مجلس، ابراهیم بودربالا، در افتتاح جلسه گفت: “رئیس جمهور، پارلمان و افکار عمومی در این مورد کاملاً متحد هستند. ما به این باوریم که فلسطین باید از رودخانه تا دریا آزاد شود… و اینکه یک دولت فلسطینی با قدس شریف به عنوان پایتخت تأسیس شود.”

رئیس جمهور قیس سعید ماه گذشته گفت که “وظیفه تونس است که از مردم فلسطین حمایت کند” و هر کسی که روابط با اسرائیل را عادی سازی کند را “خائن” خواند.

اقدامات تونس در زمانی صورت می گیرد که نیروهای اسرائیلی در چارچوب عملیات زمینی علیه حماس، گروه شبه نظامی که مسئول حمله ۷ اکتبر است که منجر به کشته شدن ۱۴۰۰ اسرائیلی شد، نوار غزه را به دو نیم تقسیم کردند. مقامات محلی فلسطینی روز پنجشنبه تخمین زدند که تعداد کشته شدگان در نوار غزه به ۹۰۰۰ نفر رسیده است.

تونس هرگز اسرائیل را به رسمیت نشناخته است. این دو کشور در اواخر دهه ۱۹۹۰ “دفاتر نمایندگی” را با هم مبادله کردند، اما تونس در سال ۲۰۰۰ در بحبوحه قیام فلسطینی به نام انتفاضه دوم، این روابط را قطع کرد

1 Comment

Comments are closed.