کرانه باختری جبهه پنهاناسرائیل هزاران فلسطینی را در کرانه باختری اشغالی بازداشت کرد. سوء استفاده سیستماتیک از زندانیان.

نوشته گریت هوکمن
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

ارتش اسرائیل صبح روز سه‌شنبه، خانه صالح العاری، عضو ۵۷ ساله حماس را در نزدیکی رام‌الله منفجر کرد. العاری معاون رئیس دفتر سیاسی حماس و فرمانده نظامی این گروه در کرانه باختری است. با این حال، او در خانه نبود – گفته می‌شود که او در تبعید لبنان زندگی می‌کند. سربازان روی ویرانه‌ها پرچمی با نوشته «حماس برابر داعش» نصب کردند. داعش یک اختصار عربی تحقیرآمیز برای سازمان تروریستی «دولت اسلامی» است.

العاری تنها چند روز پیش، در روز چهارشنبه، در بیروت با حسن نصرالله و سید جعفر نخاله، رهبران حزب‌الله و «جهاد اسلامی» دیدار کرده بود. در آن زمان، ارتش اسرائیل خانه او در کرانه باختری را مصادره کرده بود. بر روی زمین پرچمی با نوشته «خانه صالح العاری – امروز مقر اداره امنیت داخلی اسرائیل (شین بت)» نصب شده بود. العاری در مارس ۲۰۱۰ در جریان یک مبادله گسترده زندانیان با اسیر اسرائیلی گیلاد شالیت از زندان اسرائیل آزاد شد.

بسیاری در این روزها دوباره نگران سرنوشت بیش از ۲۰۰ گروگان اسرائیلی و خارجی هستند که در اختیار حماس قرار دارند. با این حال، کمتر شناخته شده است که کرانه باختری از ۷ اکتبر شاهد یک موج دستگیری بی‌سابقه بوده است: کمیسیون مسئول زندانیان در رام‌الله در فیس‌بوک اعلام کرد که از آن زمان تاکنون بیش از ۱۷۴۰ فلسطینی توسط نیروهای اشغالگر دستگیر شده‌اند. در روز دوشنبه و شب سه‌شنبه نیز دست‌کم ۶۰ نفر دیگر بازداشت شدند.
قبل از ۷ اکتبر، حدود ۵۲۰۰ فلسطینی در بازداشت اسرائیل بودند. از این تعداد، ۱۳۰۰ نفر بدون اتهام در بازداشت اداری به سر می‌برند و ۲۳ نفر از آن‌ها بیش از ۳۰ سال است که زندانی هستند. تا ۱۹ اکتبر، تعداد زندانیان به بیش از ۱۰۰۰۰ نفر افزایش یافته است. این تعداد شامل حدود ۴۰۰۰ فلسطینی نیز می‌شود که در زمان حمله حماس در اسرائیل کار می‌کردند. گفته می‌شود که آن‌ها در پایگاه‌های نظامی زندانی شده اند.

کمیسیون زندانیان روز دوشنبه اعلام کرد که بازداشت‌ها در کرانه باختری با «شکنجه‌های سیستماتیک علیه بازداشت شدگان و خانواده‌های آن‌ها» همراه بوده است. علاوه بر این، سربازان اشغالگر تهدید کرده‌اند که خانه‌های خانواده‌های آسیب دیده را تخریب کنند.

سازمان‌های مختلف فعال در زمینه حمایت از زندانیان روز شنبه در بیانیه‌ای مشترک به خبرگزاری واوا اعلام کردند که نگهبانان در زندان‌ها همچنان زندانیان را شکنجه می‌کنند. برق در سلول‌ها قطع شده است، تمام دستگاه‌های برقی مصادره شده اند. جیره آب کم است. کافه تریاهای زندان نیز بسته شده اند. در سلول‌ها فقط دو بار در روز غذا داده می‌شود که از مواد خام تشکیل شده است. جیره‌ها کم هستند. گفته می‌شود که تمام مواد غذایی دیگر که زندانیان تا حدی خود خریداری کرده بودند، از سلول‌ها خارج شده است. نمک و شکر دیگر توزیع نمی‌شوند. نگهبانان گفته می‌شود از سگ، نارنجک کور کننده، گاز اشک‌آور و باتوم استفاده می‌کنند. درمان پزشکی حتی در صورت آسیب نیز فقط در موارد اضطراری انجام می‌شود. سلول‌ها با بیش از ده زندانی پر شده اند. تعداد زیادی از زندانیان اکنون در حبس انفرادی یا انفرادی به سر می‌برند یا در حملات جمعی به زندان‌های دیگر منتقل می‌شوند.
جبهه خلق برای آزادی فلسطین (PFLP)، یک سازمان فلسطینی چپگرا و مارکسیستی، در بیانیه‌ای در روز یکشنبه، ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۳، از سکوت نهادهای حقوق بشری، بشردوستانه و بین‌المللی انتقاد کرد. این سازمان خواستار آن شد که این نهادها به تعهدات بشردوستانه خود و فرامین وجدانشان عمل کنند و اشغالگران اسرائیلی را به رعایت قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی که برای این منظور وضع شده‌اند، ملزم کنند.

جبهه خلق برای آزادی فلسطین توسط اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۲ به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود. با این حال، در آلمان ممنوع نشده است، زیرا طبق ارزیابی سرویس فدرال اطلاعات داخلی آلمان، این سازمان در این کشور “فعالیت تروریستی ندارد”.