عنوان: “حملات کنترل شده” علیه حضور آمریکاحملات شبه‌نظامیان وابسته به ایران به پایگاه‌های نظامی: خسارت‌ها نسبتاً اندک‌اند، واشنگتن محتاطانه عمل می‌کند.

نویسنده: کنوت ملنتین
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

با آغاز جنگ جدید غزه، گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران در عراق و سوریه حملات خود را به پایگاه‌های نظامی آمریکا به‌طور قابل توجهی افزایش داده‌اند. این موضوع بر اساس بیانیه‌های نمایندگان پنتاگون به رسانه‌های منتخب منتشر شده است که اغلب نام اطلاعات‌دهندگان در آن‌ها ذکر نشده است. وب‌سایت مجله ماهانه آمریکایی Air & Space Forces در روز دوشنبه اعلام کرد که از ۱۷ اکتبر، ۲۳ حمله با موشک، پهپاد انتحاری و توپخانه انجام شده است. از این تعداد، ۱۴ مورد در عراق و ۹ مورد در سوریه رخ داده است.

حملات ۱۷ و ۱۸ اکتبر به پایگاه التنف در سوریه و پایگاه هوایی عین الاسد در عراق، جدی‌ترین حملات بوده‌اند. ۲۱ نظامی آمریکایی در این حملات به‌طور جزئی مجروح شدند، اما همه آن‌ها اکنون به خدمت بازگشته‌اند. این جراحات عمدتاً به‌دلیل ضربه مغزی و آسیب به پرده گوش ناشی از انفجارها بوده است. علاوه بر این، یک «پیمانکار»، یعنی کارمند یک شرکت خصوصی که برای ارتش آمریکا کار می‌کند، در جریان یک حمله بر اثر حمله قلبی جان خود را از دست داد.

با موج کنونی حملات، یک دوره تقریباً شش ماهه که در آن حملات کمی صورت گرفته بود، پایان یافت. در این مدت، مذاکرات مخفیانه دشوار و غیرمستقیم بین دولت‌های واشنگتن و تهران در جریان بود که در مرکز آن مبادله زندانی و آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران از فروش نفت در کره جنوبی و عراق قرار داشت.

در پاسخ به افزایش حملات و به عنوان هشداری به رهبری ایران، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، حمله هوایی با جنگنده به دو پایگاه شبه نظامی در سوریه را در شب پنجشنبه هفته گذشته دستور داد. اسپرینا سین، سخنگوی پنتاگون، روز دوشنبه اعلام کرد که هر دو مرکز تخریب شده اند. وب سایت Air & Space Forces نیز روز دوشنبه به نقل از یک “مقام” وزارت دفاع ایالات متحده که نامش فاش نشد، گزارش داد که این حملات دقیق بوده و احتمالاً هیچ کس کشته نشده است. به نظر می رسد که این حملات به گونه ای برنامه ریزی شده اند که خطر تلفات دشمن را تا حد امکان کاهش دهند.

پیشرفت فعلی درگیری های نظامی نشان می دهد که دولت های تهران و واشنگتن به یک اندازه در تلاش هستند تا از تشدید درگیری ها جلوگیری کنند. اگرچه تعداد حملاتی که توسط سازمان های مسلح وابسته به ایران انجام شده است، غیرعادی بالا است و حتی پس از ضربه متقابل در هفته گذشته نیز افزایش یافته است. اما دامنه آسیب های شخصی از طرف آمریکایی به وضوح نشان می دهد که شبه نظامیان در عراق و سوریه یا اصلاً تسلیحات موثری که تولید ایران است در اختیار ندارند یا دستور واضحی دارند که از آنها در این مرحله استفاده نکنند. همچنین اعلام رسمی دولت بایدن مبنی بر اینکه هیچ مدرک قانع کننده ای وجود ندارد که نشان دهد عملیات حماس به دستور تهران انجام شده است، به نظر می رسد منافع ایالات متحده را برای جلوگیری از گسترش جنگ به سایر نقاط منطقه بیان می کند.