طرح صلح اتحادیه اروپا برای غزه “نمایشی” است.ترجمه مجله هفته

پولیتیکو روز پنجشنبه نوشت، بروکسل “هیچ تأثیری” بر وضعیت غزه ندارد زیرا خصومت ها بین اسرائیل و حماس ادامه دارد، ایده یک کنفرانس صلح بین المللی برای درگیری خاورمیانه که هفته گذشته توسط رهبران اتحادیه اروپا مطرح شد، توسط شکاف های درون بلوک و بی اهمیتی آن تضعیف می شود.

قرار بود این نشست ظرف شش ماه برگزار شود، اما طبق گزارش، یک هفته پس از پیشنهاد، پیشرفت کمی در سازماندهی آن صورت گرفته است. پاسخی به سوالات مهمی مانند اینکه چه کسی قرار است میزبان نشست باشد و چه کسی دعوت خواهد شد، وجود ندارد.

یک منبع پولیتیکو گفت که رهبران اروپایی صرفاً در حال “خودنمایی” و اجرای نمایشی برای مخاطبان داخلی هستند زیرا آنها گزینه های عملی کمی برای تأثیرگذاری بر جنگ بین اسرائیل و حماس یا فاجعه انسانی در حال گسترش در غزه دارند.

یک مقام اتحادیه اروپا در مورد ایده اجلاس گفت: “این یک بحث داخلی معمولی اتحادیه اروپا است که هیچ ارتباطی با واقعیت های موجود ندارد.” برخلاف ایالات متحده یا کشورهای عربی، اروپایی ها نفوذ واقعی در این وضعیت ندارند. “این یک کلاسیک از تکبر اتحادیه اروپا برای باور اینکه ما می توانیم در اینجا نقشی ایفا کنیم.”

اروین فان فن، دانشمند ارشد در موسسه کلینگلدیل، یک اندیشکده هلندی، گفت، “اتحادیه اروپا به عنوان یک کل قادر به برگزاری چنین کنفرانسی نخواهد بود، نه تنها به دلیل اختلافات داخلی، بلکه به دلیل فقدان اعتبار آن”.
به نقل از پولیتیکو، “ایالات متحده به دلیل حمایت بی چون و چرا از اسرائیل هیچ اعتباری ندارد”، وی افزود،

اختلاف نظر در اتحادیه اروپا در مورد بحران خاورمیانه در یک شورش داخلی علیه رئیس کمیسیون اروپا اورزولا فون درلاین آشکار شد. در نامه ای که توسط صدها مقام اروپایی امضا شده و توسط رسانه ها نقل شده است، او متهم به “دادن آزادی عمل به شتاب و مشروعیت یک جنایت جنگی در نوار غزه” شده است.

به گفته گزارش ها، رهبران اتحادیه اروپا در طول یک نشست در قاهره دو هفته پیش نیز توسط کشورهای غیر اروپایی مورد انتقاد قرار گرفتند. به گفته فاننشال تایمز، به آنها به دلیل دوگانه و ریاکاری متهم شد زیرا بر روی بحران جدید به روشی متفاوت از درگیری اوکراین واکنش نشان دادند.

دولت اسرائیل متعهد شده است که گروه فلسطینی جهادی حماس را از بین ببرد، پس از اینکه این گروه در ماه گذشته حملات مرگباری از نوار غزه انجام داد که منجر به کشته شدن صدها غیرنظامی و اسارت تعداد زیادی گروگان شد. منتقدان گفتند که واکنش غرب از غیرنظامیان ساکن نوار غزه، که یک کشتار جمعی است، یک سهم گزاف می طلبد.

“غزه به گورستانی برای هزاران کودک تبدیل شده است. برای همه، این جهنم روی زمین است”، یک سخنگوی صندوق کودکان سازمان ملل متحد (UNICEF) روز سه شنبه در مورد وضعیت گفت.

تا روز چهارشنبه، مقامات فلسطینی تعداد کشته شدگان در نوار غزه را بیش از ۹۰۰۰ نفر اعلام کردند. ۱۳۱ نفر دیگر نیز در کرانه باختری کشته شده‌اند. تعداد کشته شدگان اسرائیلی بیش از ۱۴۰۰ نفر است.