سند پاکسازی قومییک سند منتشر شده از وزارت اطلاعات اسرائیل، پیشنهاد می کند که نوار غزه را از ساکنان فلسطینی آن پاکسازی کامل کند. سند پیشنهاد می کند که 2.3 میلیون نفر از ساکنان نوار غزه را به شبه جزیره سینا مصر تبعید کند.

نوشته: دیو دکامپ
ترجمه مجله هفته

سند، که توسط روزنامه اسرائیلی هاآرتص منتشر شد، توسط یک منبع ناشناس در وزارت اطلاعات به این روزنامه داده شد. سند پیشنهاد می کند که این پاکسازی به عنوان “راه حل نهایی” برای مسئله فلسطین باشد.

سند پیشنهاد می کند که این پاکسازی به صورت تدریجی انجام شود، با شروع از اخراج گروه های کوچک از مردم. سند همچنین پیشنهاد می کند که اسرائیل به مصر کمک کند تا زیرساخت های لازم برای پذیرش جمعیت جدید را ایجاد کند.

این سند با محکومیت گسترده ای از سوی رهبران فلسطینی و بین المللی مواجه شده است.

یک سند منتشر شده از وزارت اطلاعات اسرائیل پیشنهاد پاکسازی قومی حدود ۲.۳ میلیون فلسطینی ساکن نوار غزه را به عنوان یک راه حل احتمالی برای جنگ اسرائیل علیه حماس ارائه می دهد.

این سند که در تاریخ ۱۳ اکتبر به تاریخ گذاری شده است، توسط وب سایت عبری زبان سیشا مکوویت منتشر شد و دولت اسرائیل صحت آن را تأیید کرد. به گفته تایمز اسرائیل، مقامات دولتی اسرائیل این سند را کم اهمیت جلوه می دهند و می گویند که این تنها “مطالعات اولیه” است و در حال حاضر بر تلاش های جنگی تمرکز دارند.

طرح پیشنهادی شامل بیرون راندن فلسطینیان از نوار غزه به شبه جزیره سینای مصر است. آنها در ابتدا در اردوگاه های چادر زندگی می زنند تا زمانی که ساختارهای دائمی ساخته شوند. طرح همچنین شامل یک منطقه حائل “بی اثر” چند کیلومتری در داخل مصر است تا فلسطینیان نتوانند در نزدیکی مرز زندگی کنند.

در این سند دو طرح احتمالی دیگر نیز پیشنهاد شده است، از جمله تحویل نوار غزه به تشکیلات خودگردان فلسطینی پس از شکست حماس. پیشنهاد دیگر این است که اسرائیل یک رژیم عربی جدید در غزه را حمایت کند. با این حال، در این سند آمده است که این دو پیشنهاد برای جلوگیری از حملات آینده کافی نخواهند بود و گزینه ترجیحی پاکسازی غزه از فلسطینیان است.
بر اساس نویسندگان سند، اداره نوار غزه توسط تشکیلات خودگردان فلسطینی “خطرناک ترین گزینه” از میان سه گزینه است، زیرا ممکن است منجر به تأسیس یک دولت فلسطینی شود.

اگرچه مقامات دولتی اسرائیلی این سند را کم اهمیت جلوه می دهند و وجود آن به این معنا نیست که اسرائیل این سیاست را اجرا خواهد کرد، اما برخی از قسمت های پیشنهاد قبلاً در حال اجرا هستند. در سند آمده است که مرحله اول این طرح تخلیه نوار غزه شمالی است که اسرائیل دستور داده است و تمرکز حملات هوایی بر شمال قبل از تهاجم زمینی است.

بزرگترین مانع برای اسرائیل برای پاکسازی نوار غزه از فلسطینیان، مقاومت مصر و همچنین فشار عربی و بین المللی است. در سند آمده است که بخشی از این طرح این است که ایالات متحده “فشار بر مصر، ترکیه، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی (UAE) وارد کند تا یا با منابع یا با پذیرش آوارگان در این ابتکار عمل کنند”.

تاکنون، ایالات متحده با ایده اخراج فلسطینیان از نوار غزه مخالفت کرده است. رئیس جمهور بایدن روز یکشنبه با رئیس جمهور مصر عبدالفتاح السیسی صحبت کرد و به گفته کاخ سفید، دو رهبر در مورد اهمیت “اطمینان از اینکه فلسطینیان در غزه به مصر یا کشور دیگری تبعید نشوند” بحث کردند.

با این حال، نشانه هایی وجود دارد مبنی بر اینکه ایالات متحده خود را برای احتمال هجوم پناهندگان فلسطینی از نوار غزه آماده می کند. در نامه ای به کنگره که در آن ۱۰۵ میلیارد دلار برای جنگ غزه، اوکراین، تایوان و سایر بخش ها درخواست شده است، کاخ سفید توضیح داد که بخشی از این منابع برای “نیازهای بالقوه ساکنان غزه که به کشورهای همسایه فرار می کنند” مورد نیاز خواهد بود.