بولیوی روابط خود با اسرائیل قطع کرد. اعراب؟نه!


کلمبیا و شیلی نیز سفرای خود را خارج می کنند


نوسته فولکر هرمزدورف

بولیوی اولین کشور آمریکای لاتین شد که روابط دیپلماتیک خود را با اسرائیل قطع کرد

بولیوی روز سه‌شنبه (به وقت محلی) به عنوان اولین کشور آمریکای لاتین روابط دیپلماتیک خود را با اسرائیل قطع کرد. معاون وزیر امور خارجه بولیوی، فردی مامانی، در کنفرانس خبری گفت که این اقدام در «اعتراض و محکومیت عملیات نظامی تهاجمی و نامتناسب اسرائیل در نوار غزه و تهدید صلح و امنیت بین‌المللی» صورت گرفته است. مامانی افزود که این اقدام بولیوی با منشور سازمان ملل متحد که «همه اشکال رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز را که در اعلامیه جهانی حقوق بشر ذکر شده است» رد می‌کند. وی همچنین به درخواست کشورش برای آتش‌بس و پایان محاصره اسرائیل بر نوار غزه اشاره کرد.

کلمبیا و شیلی سفرای خود را از اسرائیل فراخواندند

در همان روز، رئیس‌جمهور کلمبیا، گوستاوو پترو، سفیر خود در اسرائیل، مارگاریتا الیانا منجارز، را برای مشورت به کشور فراخواند. پترو گفت: «اگر اسرائیل کشتار مردم فلسطینی را متوقف نکند، ما نمی‌توانیم در آنجا حضور داشته باشیم.»

رئیس‌جمهور شیلی، گابریل بوریک، نیز سفیر خود در اسرائیل، خورخه کارواخال، را به دلیل «نقض‌های غیرقابل قبول حقوق بشر بین‌الملل» در نوار غزه برای مشورت فراخواند. دولت شیلی در بیانیه‌ای، مخالفت خود را با عملیات نظامی اسرائیل که به دلیل «بیش از ۸۰۰۰ قربانی غیرنظامی، عمدتاً زنان و کودکان»، «تنبیه جمعی جمعیت غیرنظامی فلسطینی» است، ابراز کرد. بوریک در شبکه اجتماعی X یادآور شد که بر اساس گزارش صندوق کودکان سازمان ملل، «روزانه ۴۲۰ کودک در نوار غزه مجروح یا کشته می‌شوند». وی با انتقاد از برخی سیاستمداران و رسانه‌ها، گفت که این کودکان «تلفات جانبی نیستند».

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل، نیز به عملیات نظامی اسرائیل اعتراض کرد

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل، نیز در شبکه اجتماعی X گفت: «برای اولین بار شاهد جنگی هستیم که اکثر کشته‌شدگان آن کودکان هستند.» وی به دولت تل‌آویو التماس کرد: «لطفاً، لطفاً، دست نگه دارید.»

واکنش اسرائیل

سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل، پس از آن که دولت بولیوی اعلام کرد که روابط دیپلماتیک خود را با اسرائیل قطع می‌کند، گفت اقدام بولیوی نشان دهنده سرسپردگی اش به تروریسم و رژیم ایران است.