ماشین خر رنگ کنی کشورهای عربی راه افتاد.آمریکا و اسرائیل در حال بررسی اعزام نیروهای صلح به غزه هستند

ترجمه مجله هفته

بر اساس گزارش خبرگزاری بلومبرگ، مقامات آمریکایی و اسرائیلی در حال بررسی اعزام یک نیروی صلح بین‌المللی به نوار غزه هستند، در صورتی که اسرائیل موفق به سرنگونی حماس شود.

در حالی که اسرائیل حملات زمینی خود به غزه را تشدید می‌کند، این دو کشور در حال بررسی «گزینه‌هایی» برای آینده این منطقه هستند، از جمله چندین اقدام حفظ صلح.

بلومبرگ گزارش داد که یکی از گزینه‌ها این است که کشورهای منطقه به طور موقت کنترل نوار غزه را بر عهده بگیرند، با حمایت نیروهایی از ایالات متحده، بریتانیا، آلمان و فرانسه. در حالت ایده‌آل، کشورهای عربی مانند عربستان سعودی یا امارات متحده عربی نیز باید در این نیرو حضور داشته باشند.

مقامات آمریکایی و اسرائیلی تأکید کردند که این مذاکرات هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد، اما این موضوع در اظهارات اخیر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، مطرح شده است.

بلینکن در یک جلسه استماع در سنا گفت: «ما نمی‌توانیم به وضعیت موجود بازگردیم که حماس بر نوار غزه حکومت می‌کند. ما همچنین نمی‌توانیم اجازه دهیم اسرائیل نوار غزه را اداره یا کنترل کند. بین این دو باتلاق، تعدادی از ترکیبات احتمالی وجود دارد که ما و سایر کشورها در حال حاضر آنها را به دقت بررسی می‌کنیم.»

بلومبرگ گزارش داد که یکی دیگر از گزینه‌ها ایجاد یک نیروی صلح مشابه توافقنامه صلح بین اسرائیل و مصر در سال ۱۹۷۹ است که در آن نیروی چند ملیتی و ناظران (MFO) مناطقی را در شبه‌جزیره سینا رصد می‌کنند. دولت اسرائیل این ایده را «قابل بررسی» می‌داند.

گزینه سوم این است که کنترل نوار غزه به طور موقت به سازمان ملل واگذار شود، اگرچه مقامات اسرائیلی به گزارش‌ها مبنی بر اینکه از این طرح کمتر استقبال می‌کنند و آن را «غیرعملی» می‌دانند، اشاره کرده‌اند.

در اعلامیه عملیات زمینی اسرائیل در این منطقه، یوآو گالانت، وزیر دفاع، گفت که این کشور قصد دارد «حماس را نابود کند» و یک «رژیم امنیتی جدید» ایجاد کند. او تأکید کرد که اسرائیل نباید مسئول «زندگی روزمره در نوار غزه» باشد و اشاره کرد که قصد دارد قدرت حکومت را به یک حزب ثالث واگذار کند.

به گفته بلومبرگ، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، هنوز از اعزام «حتی یک گردان کوچک نیروهای آمریکایی به خطر» خودداری می‌کند و هنوز راه زیادی تا اتخاذ تصمیم نهایی باقی مانده است. اگرچه کاخ سفید ضرورت ایجاد یک دولت فلسطینی مستقل پس از درگیری کنونی را مورد بحث قرار داده است، اما به گفته مقامات آمریکایی، بحث زیادی در مورد چگونگی دستیابی به این هدف صورت نگرفته است.

درگیری اخیر در نوار غزه پس از یک حمله تروریستی حماس در ۷ اکتبر که حدود ۱۴۰۰ اسرائیلی، بیشتر آنها غیرنظامی، کشته شدند، آغاز شد. نیروهای دفاعی اسرائیل (ارتش تهاجمی اسرائیل) در هفته‌های اخیر حملات هوایی بی‌رحمانه‌ای را علیه این منطقه انجام داده‌اند که در آن بیش از ۸۰۰۰ نفر کشته شده‌اند و به تدریج یک حمله زمینی بزرگ‌تر را آغاز کرده‌اند که به گفته مقامات رسمی ممکن است ماه‌ها طول بکشد.