اسرائیل گروگان دروغین را »آزاد« می‌کند و به گروگان‌های واقعی کاری ندارد

گروگان ها در مقابل زندانیان

حماس می‌گوید در ازای آزادی فلسطینی‌های زندانی در اسرائیل، می‌خواهد افرادی را که در غزه نگهداری می‌شوند، آزاد کند. اسرائیل بلوکه می کند

نوشته اینا سمبدنر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

گردان‌های القسام، شاخه نظامی حماس، روز دوشنبه ویدئویی منتشر کردند که در آن به گفته این گروه، زندانیانی که در نوار غزه نگهداری می‌شوند، دیده می‌شوند. یکی از سه زنی که در این ویدیو فیلمبرداری شده‌اند، به نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، حمله می‌کند و به او اتهام می‌زند که از آتش‌بس با حماس که آزادی آنها را امکان‌پذیر می‌کند، خودداری می‌کند.

«دیروز مذاکرات آتش‌بس و آزادی همه [زندانیان] وجود داشت، اما نتانیاهو عقب‌نشینی کرد»، او به گفته وب‌سایت میدل ایست آی به زبان عبری توضیح داد.» «نتانیاهو از نظر سیاسی و نظامی شکست خورده است، و ما آزادی فوری همه زندانیان را مطالبه می‌کنیم، همین حالا، همین حالا، همین حالا.»
این ویدئوی منتشر شده در اینترنت تا زمان پایان کار تحریریه یهودیش ویک به تأیید نرسیده است.

به گفته ارتش اسرائیل، طبق آخرین آمار، ۲۳۹ گروگان در اختیار فلسطینی‌ها هستند. بر اساس گزارش‌های قبلی، بیش از نیمی از آنها پاسپورت از ۲۵ کشور مختلف دارند. تصور می‌شود که بسیاری از آنها همچنین دارای تابعیت اسرائیلی هستند.

روز شنبه، سخنگوی گردان‌های القسام اعلام کرد که ما در آستانه توافقی با اسرائیل در مورد گروگان‌های بازداشت شده بودیم. با این حال، اسرائیل این امکان را «مسدود» کرد، ابو عبیدا در یک سخنرانی ویدئویی گفت. او در این سخنرانی تأکید کرد که گروگان‌ها تنها در صورتی آزاد می‌شوند که در ازای آن همه فلسطینیان بازداشت شده توسط اسرائیل آزاد شوند. با این حال، او همچنین برای گفتگو در مورد یک «توافق جزئی» نیز ابراز آمادگی کرد.

اندکی بعد، در شب شنبه، یاسر سنوار، رهبر حماس در غزه، نیز اعلام کرد که ما آماده هستیم تا گروگان‌ها را در ازای آزادی «همه زندانیان ما در زندان‌های شما» تحویل دهیم. این اولین بیانیه او از زمان عملیات نظامی به رهبری حماس علیه اسرائیل در ۷ اکتبر بود که بر اساس گزارش‌های اسرائیلی، ۱۴۰۰ نفر کشته شدند و ۲۳۹ گروگان به غزه منتقل شدند. تاکنون چهار نفر از آنها آزاد شده‌اند.
سخنگوی ارتش اسرائیل، دانیل هاجاری، پس از آن این بیانیه را به عنوان «ترور روانی که توسط حماس به‌طور ریاکارانه برای ایجاد فشار استفاده می‌شود» محکوم کرد. هاجاری گفت که سنوار نمی‌تواند اظهارات صادر کند، «او از طریق واسطه‌ها صحبت می‌کند»، او افزود. «حماس مستقیماً با اسرائیل ارتباط برقرار نمی‌کند، و ما تمام تلاش‌های خود را – هم مدنی و هم اطلاعاتی – برای بازگرداندن گروگان‌ها ادامه خواهیم داد.»

در همین حال، رویترز گزارش داد که مذاکرات میان اسرائیل و حماس که توسط قطر میانجی‌گری می‌شد، روز شنبه نیز ادامه یافت. حماس یک دفتر سیاسی در این کشور عربی دارد. به نقل از یک منبع آگاه به مذاکرات که خواست نامش فاش نشود، گفته شد که مذاکرات شکست نخورده است، اما با «سرعت بسیار کندتری» نسبت به قبل از تشدید اوضاع در شب جمعه در حال انجام است. با کمک قطر، دو گروگان اول – شهروندان آمریکایی – یک و نیم هفته پیش آزاد شدند.

نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو در یک کنفرانس خبری – در پاسخ به بیانیه‌های حماس – گفت که این موضوع در کابینه مورد بحث قرار گرفته است، اما ترجیح می‌دهد در این مورد بیشتر توضیح ندهد. وزیر دفاع او، یوآو گلانت، نیز در روز یکشنبه در پاسخ به خانواده‌های گروگان‌ها از «بازی‌های روانی» صحبت کرد و به گفته تایمز اسرائیل، درخواست‌های برخی خانواده‌ها را که می‌خواستند «پیشنهاد ادعایی» را بپذیرند، رد کرد. «اگر فشار نظامی علیه حماس وجود نداشته باشد، پیشرفتی حاصل نخواهد شد»، گلانت گفت.
(در دو روز گذشته اخباری را اسرائیل منتشر کرد که گویا یک سرباز زن اسرائیلی را در عملیات نظامی زمینی که در غزه انجام داده است آزاد کرده است روزنامه‌های مختلف اسرائیل اعلام کردند که اصلاً اسم این زن در بین کسانی که تا به حال به عنوان گروگان به غزه منتقل شده‌اند وجود نداشته است.
روزنامه‌های اسرائیلی اعلام کردند که انتشار خبر آزادی این زن احتمالاً ساختگی و این زن هرگز گروگان گرفته نشده و فقط برای استفاده تبلیغاتی می‌باشد. مترجم)