نتانیاهو آتش بس در نوار غزه را رد کردترجمه مجله هفته

نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، به طور قاطع ایده آتش بس در نوار غزه را رد کرد و در کنفرانس خبری روز دوشنبه هرگونه وقفه در خصومت ها را به پیروزی حماس تشبیه کرد.

نتانیاهو در مقابل خبرنگاران گفت: “ندای آتش بس ندای تسلیم اسرائیل در برابر حماس، تروریسم و بربریت است.” “این اتفاق نخواهد افتاد.”

وی ادامه داد: “همانطور که ایالات متحده پس از بمباران پرل هاربر یا حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر به آتش بس رضایت نمی دهد، اسرائیل پس از حملات وحشتناک ۷ اکتبر به توقف خصومت ها با حماس رضایت نخواهد داد.”

نتانیاهو توضیح داد: “امروز ما مرزی بین نیروهای تمدن و نیروهای بربریت ترسیم می کنیم.” وی استدلال کرد که کشورهایی که با اسرائیل در “جنگی برای آینده مشترک ما” متحد نمی شوند، خود را در معرض خطر قرار می دهند.

وی هشدار داد: “اگر حماس و محور شرارت ایران پیروز شوند، شما هدف بعدی خواهید بود.” و قول داد تا زمانی که گروه شبه نظامی فلسطینی نابود شود، بجنگد.

نتانیاهو در مقابل، تأکید کرد که نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) برای جلوگیری از کشته شدن غیرنظامیان فلسطینی همه تلاش خود را می کنند. “حتی در عادلانه ترین جنگ ها، تلفات غیرنظامی وجود دارد،” او گفت.

ناظران حقوق بشر بین المللی بارها اسرائیل را به دلیل مجازات جمعی غیرنظامیان در نوار غزه محکوم کرده اند و حملات عمدی به بیمارستان ها، مدارس و سایر زیرساخت های غیرنظامی و همچنین محرومیت از غذا، آب، دارو و برق را نقض قوانین بین المللی بشردوستانه خوانده اند. اسرائیل ادعا کرده است که حماس از تاسیسات غیرنظامی به عنوان سپر انسانی استفاده می کند و کمک های بشردوستانه را ضبط می کند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز شنبه قطعنامه ای را تصویب کرد که خواستار آتش بس فوری در نوار غزه شد. تنها ۱۴ عضو، از جمله اسرائیل و ایالات متحده، با این اقدام مخالفت کردند، در حالی که ۴۵ کشور رای ممتنع دادند. اسرائیل از آن زمان تانک ها را به نوار غزه اعزام کرده است که بخشی از یک تهاجم زمینی برنامه ریزی شده است.

از زمان اعلام جنگ علیه حماس پس از حمله غافلگیرانه گروه شبه نظامی در 7 اکتبر، اسرائیل به گفته گزارش ها بیش از ۸۳۰۰ فلسطینی را کشته است. شورای حقوق بشر سازمان ملل به اسرائیل اتهام جنایت جنگی، از جمله نسل کشی، وارد کرده است و دستور تخلیه بیش از یک میلیون نفر از ساکنان شمال نوار غزه را به عنوان تلاشی پنهان برای پاکسازی قومی توصیف کرده است.

هفته گذشته، دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترش، در سخنرانی خود در شورای امنیت خاطرنشان کرد که حمله حماس “در خلاء” رخ نداده است و اسرائیل را به دلیل “اشغال ۵۶ ساله خفه کننده” که بر مردم فلسطین تحمیل کرده است، محکوم کرد. اسرائیل متعاقباً قول داد که درخواست های ویزا از مقامات سازمان ملل را رد کند و گوترش را متهم کرد که می خواهد حمله حماس را توجیه کند.