جنگ بقا در غزهسازمان ملل: “نظم مدنی در آستانه فروپاشی”. خاموشی در آخر هفته، تشدید بمباران و نیروهای زمینی در محاصره

نوشته اینا سمبدنر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

انسانیت زدایی از جمعیت فلسطینی برای «توجیه» نسل‌کشی اسرائیل که ظاهراً از سوی اسرائیل برنامه‌ریزی شده است، بی‌وقفه ادامه دارد: روز یکشنبه گزارش شد که ساکنان غزه اردوگاه های سازمان ملل را “غارت” کرده اند. بر این اساس، مردمی – که سه هفته است تمام آذوقه‌هایشان قطع شده‌اند – آرد گندم و سایر موارد مانند محصولات بهداشتی را با خود بردند که به گفته آژانس امدادرسانی سازمان ملل متحد آنروا از کاروان‌های بشردوستانه مصر می‌آیند.
تاکنون ۸۰ کاروان از این دست وجود داشته است و این سیستم به گفته توماس وایت، مدیر UNRWA مسئول غزه، «محكوم به شكست» است. او از «کامیون‌های بسیار اندک، فرآیندهای کند، بازرسی‌های سختگیرانه» و کالاهایی که به نیازها پاسخ نمی‌دهند، سخن گفت. به‌ویژه، ممنوعیت تحویل سوخت باعث «شکست این سیستم» می‌شود که اسرائیل آن را با سوءاستفاده احتمالی حماس توجیه می‌کند. وایت همچنین از فروپاشی نظم مدنی پس از سه هفته جنگ و «محاصره شدید» هشدار داد و گفت که نیازهای مردم بسیار زیاد است، آنها «از ترس، ناامید و مأیوس هستند».

اسرائیل از جمعه شب حملات شدیدی را در غزه را تشدید کرد: آنچه به طور رسمی «مرحله دوم» جنگ علیه حماس نامیده می شود، بیش از ۳۰ ساعت قطعی ارتباط در این منطقه ایجاد کرد. در شدیدترین بمباران تاکنون، حدود ۱۰۰ جنگنده نیروی هوایی اسرائیل ابتدا اینترنت و خطوط تلفن را قطع کردند. سازمان هایی مانند صلیب سرخ فلسطین، سازمان بهداشت جهانی و یونیسف تماس خود را با تیم های زمینی خود از دست دادند، شماره های اضطراری کار نمی کردند و آمبولانس ها جرات نمی کردند مجروحان را منتقل کنند. به خبرگزاری های رویترز و خبرگزاری فرانسه گفته شد که نمی توان از امنیت خبرنگاران آنها اطمینان حاصل کرد. در اوایل یکشنبه، سپس خبر وب سایت نظارت بر شبکه Netblocks در X منتشر شد: «داده های شبکه در زمان واقعی نشان می دهد که اتصال اینترنت در نوار غزه در حال بازیابی است.» وزارت بهداشت غزه روز یکشنبه اعلام کرد که صدها فلسطینی کشته و زخمی شده اند.

شبان احمد، یک مقامی که علیرغم هشدار اسرائیل مبنی بر تخلیه به جنوب، در شهر غزه مانده است، به خبرگزاری رویترز گفت: «اسرائیل ما را از جهان قطع کرده است تا ما را نابود کند، اما صدای انفجارها را می شنویم و به این افتخار می کنیم که مبارزان مقاومت آنها را در چند متری دیوار غزه متوقف کرده اند.» او با این سخنان به درگیری های مداوم بین نیروهای زمینی اسرائیل که از جمعه شب از سه طرف وارد غزه شده اند، اشاره کرد که به گفته گردان های القسام آنها موفق شدند اسرائیلی ها را با موشک های ضد زره «کورنت» متوقف کنند. سپس در روز یکشنبه از سوی ارتش اعلام شد که اسرائیل عملیات زمینی خود را در نوار غزه گسترش می دهد و جنگنده هایش صدها هدف دیگر حماس را هدف قرار داده اند.

با وجود بمباران مداوم اسرائیل و درگیری های زمینی، روز یکشنبه نیز از سوی فلسطینی ها موشک هایی به داخل خاک اسرائیل شلیک شد.

مجمع عمومی سازمان ملل روز جمعه (به وقت محلی) با اکثریت ۱۲۰ کشور به نفع آتش بس فوری بشردوستانه رای داد. ایالات متحده و اسرائیل طبق انتظار به حفاظت از غیرنظامیان در غزه رای منفی دادند و آلمان رای ممتنع داد.