نیویورک‌تایمز: ایران نتانیاهو را فریب داد.نتیجه گیری عملی، ایران و نیروهای نیابتی اش سر دولت افراطی اسرائیل را گرم کردند تا حماس در آرامش کامل آماده شود و دست به حمله بزند و رهبری سیاسی اسرائیل به طور کامل به دام ایران افتاد.

ترجمه مجله هفته

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز در روز یکشنبه، سرویس‌های امنیتی اسرائیل ماه‌هاست که به نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو هشدار می‌دهند که سیاست‌های داخلی وی موجب ناآرامی‌های سیاسی خطرناکی می‌شود. مقامات گفته‌اند که اختلافات داخلی امنیت کشور را تضعیف می‌کند و دشمنان اسرائیل را تقویت می‌کند.

این گزارش بخشی از یک تحقیق در مورد این موضوع بود که چه چیزی به درگیری‌های اخیر بین اسرائیل و نوار غزه منجر شد. گفته می‌شود که نخست‌وزیر در ماه ژوئیه از ملاقات با یک ژنرال ارشد خودداری کرده است که می‌خواست بر اساس اطلاعات محرمانه، هشدار تهدید را منتقل کند.

در همین حال، نیویورک تایمز خاطرنشان کرد که نمایندگان امنیتی اسرائیل خود نیز تهدید ناشی از حماس را به طور مداوم دست‌کم می‌گرفتند، حتی در هفته‌های پیش از حمله به خاک اسرائیل در تاریخ ۷ اکتبر که منجر به کشته شدن تا ۱۴۰۰ نفر شد.

این روزنامه گزارش داد که سرویس اطلاعات نظامی اسرائیل از ماه مه ۲۰۲۱ بر این باور بود که گروه شبه‌نظامی علاقه‌ای به حملات گسترده از نوار غزه ندارد، بلکه به جای آن، حمله‌ای در کرانه باختری را برنامه‌ریزی می‌کند، جایی که تشکیلات خودگردان فلسطینی که با حماس رقیب است، کنترل را در دست دارد.

به گزارش این روزنامه، مقامات نیز تهدید حماس را دست‌کم گرفتند و به جای آن بر ایران و حزب‌الله تمرکز کردند.
به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور، و مقامات ارشد امنیتی اسرائیل، تهدید حماس را دست کم گرفته و منابع کافی برای مقابله با آن اختصاص نداده‌اند، زیرا معتقد بودند که ایران و گروه حزب‌الله لبنان خطری بزرگ‌تر برای اسرائیل هستند.

در ماه سپتامبر، مقامات ارشد اسرائیلی به این نتیجه رسیدند که اسرائیل در هفته‌ها یا ماه‌های آینده ممکن است از چندین جبهه توسط شبه‌نظامیانی که از سوی ایران حمایت می‌شوند، مورد حمله قرار گیرد. اما در آن زمان، هیچ صحبتی از یک حمله احتمالی از نوار غزه نشده بود.

یکی دیگر از دلایل موفقیت حمله غافلگیرانه اوایل ماه جاری، این واقعیت بود که سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده به طور گسترده‌ای تعقیب این گروه را متوقف کرده بودند، زیرا معتقد بودند که اسرائیل می‌تواند تهدید ناشی از آن را کنترل کند.

در حالی که بسیاری از مقامات ارشد اسرائیلی مسئولیت اشتباه‌شان را بر عهده گرفته‌اند، بنیامین نتانیاهو در انجام این کار تردید کرده و به جای آن، به طور مکرر به سراغ رهبران نظامی و اطلاعاتی خود رفته است، زیرا آنها نتوانسته بودند طرح‌های حماس را پیش‌بینی کرده و او را هشدار دهند.

او روز یکشنبه پست دیگری در X (که قبلاً توییتر بود) منتشر کرد که در آن کابینه خود را متهم کرد که از جلوگیری از حمله ۷ اکتبر غفلت کرده است. اما پس از اینکه نتانیاهو با واکنش‌های منفی مواجه شد، این پست را حذف کرد و پیام دیگری منتشر کرد که در آن گفت: “من اشتباه کردم” و قول داد که از رهبران سازمان‌های امنیتی اسرائیل به طور کامل حمایت کند.

منبع نیویورک تایمز و روسیه امروز