مقام اسپانیایی: اتحادیه اروپا می‌تواند “به همدست نسل‌کشی تبدیل شود”وزیر حقوق اجتماعی اسپانیا، ایون بلارا، از رهبران اروپایی خواسته است که در پی تشدید حملات و گسترش عملیات زمینی علیه شبه‌نظامیان حماس در نوار غزه، اقدامات فوری علیه اسرائیل انجام دهند. این اقدامات شامل قطع روابط دیپلماتیک و اعمال تحریم‌های اقتصادی است.

بلارا همچنین خواستار محاکمه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به اتهام جنایات جنگی علیه غیرنظامیان در غزه شد.

بلارا روز شنبه در یک پیام ویدئویی پرشور در پلتفرم X (پیش‌تر توییتر) گفت: «پس از این شب جهنمی در غزه، پیامی بسیار ساده اما بسیار مهم برای سیاستمداران اروپایی دارم. ما را شریک نسل‌کشی نکنید. اقدام کنید. نه به نام ما.»

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت نوار غزه، بیش از ۸۰۰۰ فلسطینی، از جمله ۳۳۴۲ کودک، از آغاز حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه کشته شده‌اند.
وزیر در اشاره به وضعیت وخیم در نوار غزه و اقدامات تلافی‌جویانه نامتناسب اسرائیل، قطع خدمات اینترنت و تلفن در نوار غزه را برجسته کرد و گفت که این اقدام «هدفی بسیار روشن» دارد و آن تضمین این است که «اسرائیل بدون هیچ عواقبی مرتکب جنایات علیه بشریت شود».

وزیر تأکید کرد که «بی‌عملی ما ما را به همدست تبدیل می‌کند» و استدلال کرد که «اسرائیل معتقد است که اتحادهای بین‌المللی‌اش مصونیت او را برای هر جنایاتی تضمین می‌کند».

او ادامه داد: «ما باید اکنون اقدام کنیم، فردا دیر خواهد شد.» بلارا پیام خود را خطاب به رهبران اتحادیه اروپا قرار داد: «روابط دیپلماتیک خود را با دولت اسرائیل قطع کنید. تحریم‌های اقتصادی تنبیهی علیه مسئولان این نسل‌کشی اعمال کنید. و بدون شک باید نتانیاهو را به دادگاه کیفری بین‌المللی ببریم تا به عنوان آنچه هست محکوم شود: یک جنایتکار جنگی.»

او همچنین از شهروندان اتحادیه اروپا خواست که به خیابان‌ها بروند و صدای خود را بلند کنند تا «این نسل‌کشی» پایان یابد.