مرگ بر اعراب!یورش، دستگیری، کشتار و ویرانی در کرانه باختری اشغالی. خصومت های نژادپرستانه علیه شهروندان عرب

نوشته گریت هوکمن
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

در سایه جنگ غزه، نیروهای اشغالگر اسرائیل در کرانه باختری اشغالی نیز به طور وحشیانه ای علیه مردم فلسطین اقدام می کنند. به گزارش خبرگزاری رسمی فلسطین، وفا، در شب و صبح روز یکشنبه، در جریان یورش های نظامی به بیت ریما، طوباس و اردوگاه آوارگان عسکر در نابلس، سه نفر کشته شدند. با این حساب، تعداد کشته شدگان از ۷ اکتبر به ۱۱۶ نفر رسید.

ارتش اسرائیل از روز شنبه، ۲۳ نفر را بازداشت کرد، از جمله چهار نفر مظنون به عضویت در حماس. بر اساس اعلام اسرائیل، از ۷ اکتبر تاکنون بیش از ۱۰۰۰ نفر بازداشت شده اند که حدود ۷۰۰ نفر از آنها ظاهرا عضو حماس هستند. اما خبرگزاری فلسطینی مان، در شب یکشنبه دست کم از بازداشت ۳۴ مرد و یک زن خبر داد. به گفته مان، از ۷ اکتبر تاکنون دست کم ۱۵۰۰ فلسطینی بازداشت شده اند. همچنین، تعداد زندانیان در زندان های نظامی اسرائیل در این مدت دو برابر شده و به بیش از ۱۰۰۰ نفر رسیده است. از این تعداد، حدود ۴۰۰۰ نفر از ساکنان غزه هستند که در اسرائیل کار می کردند و اکنون در پایگاه های نظامی نگهداری می شوند.

علاوه بر یورش های ارتش اشغالگر، ساکنان کرانه باختری همچنان باید با حملات شبه نظامیان (شهرک‌نشینان) افراطی اسرائیلی نیز مقابله کنند. به گزارش وفا، در شب یکشنبه، تحت حمایت نظامیان اسرائیل، این شبه نظامیان در چندین روستا به خانه ها حمله کرده، ساکنان را مورد ضرب و شتم قرار داده و دامها و ادوات کشاورزی را سرقت کرده اند. در جنوب نابلس، اسرائیلی ها از شهرک الی وارد روستای قریوت شده و نرده ها را تخریب، درختان را ریشه کن و یک مخزن آب را تخریب کرده اند. وفا در روز یکشنبه انگیزه این حملات را چنین توضیح داد: «شایان ذکر است که این حملات روزانه و سیستماتیک به شهروندان فلسطینی و اموال آنها در مناطق روستایی کرانه باختری، در راستای طرح گسترش شهرک سازی اسرائیل، به طور خشونت آمیزی آنها را از سرزمین خود بیرون می راند.»
در اسرائیل، جایی که حدود ۱٫۲ میلیون شهروند عرب زندگی می‌کنند، در روز شنبه شب، چند صد یهودی خشمگین در نتانیا یک خوابگاه دانشجویی را محاصره کردند. به گزارش روزنامه آنلاین تایمز اسرائیل، آنها شعار «مرگ بر اعراب» سر می‌دادند. برخی از آنها سعی کردند وارد ساختمان شوند. رولا داوود، هم‌بنیانگذار گروه اعتراضی یهودی-عرب «با هم ایستاده‌ایم»، این حادثه را در گفتگو با این روزنامه یک «تلاش برای لینچ کردن» از سوی افراطیون یهودی خواند. ساکنان محل این اتهام را رد کردند.

پیش از این، به گفته پلیس، صبح زود روز شنبه، نمازگزاران پس از عبادت شنبه‌ای در یک کنیسه مجاور با دو تخم‌مرغ مورد حمله قرار گرفتند.

پلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد، «در پایان شنبه، درگیری‌ها شدت گرفت و پلیس به دانشجویان دستور داد که در اتاق‌های خود در اتاق‌های خود بمانند. هر طرف ادعا کرد که طرف دیگر آغازگر درگیری بوده است».

به گزارش تایمز اسرائیل در روز یکشنبه، شهردار نتانیا اکنون خواستار تخلیه خوابگاه شده است. مقامات اسرائیلی خاطرنشان کردند که «هر کس که از دشمنان اسرائیل حمایت کند، بلافاصله از تحصیل تعلیق خواهد شد».
در همین حال، در روز شنبه، در سوریه، اردن، لبنان، مالزی و اندونزی تظاهرات‌های بزرگی در حمایت از فلسطین برگزار شد، همچنین در پاریس، بروکسل، برلین، روتردام و استکهلم. تنها در بریتانیا، طبق برآوردها، بیش از ۱۰۰٫۰۰۰ نفر دوباره به خیابان‌ها رفتند. در استانبول، چند صد هزار شرکت‌کننده پایان جنگ را خواستار شدند.

رئیس‌جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان در سخنرانی خود در این تظاهرات گفت، «اسرائیل از ۲۲ روز پیش جنایات جنگی مرتکب می‌شود، اما رهبران غربی حتی قادر به درخواست آتش‌بس از اسرائیل نیستند».
اردوغان – که حمایت غربی را برای سیاست جنگی ضدکردی خود تضمین کرده است – همچنین حمایت بی‌قید و شرط بسیاری از شرکای ناتو از اسرائیل را مورد انتقاد قرار داد. به دلیل این اظهارات، رهبری اسرائیل سفیر خود را از آنکارا فراخوانده است.