شترگاوپلنگ واگنکنشت هرچه هست سوسیالیستی نیست!

ترجمه مجله هفته

اهداف سیاسی “ائتلاف سارا واگنکنشت” مشخص‌تر می‌شود. این ائتلاف با حزب راست افراطی “آلترناتیو برای آلمان” (AfD) و حزب سبزها از بنیان مخالف است، اما با «اعضای پایه» حزب سوسیال دموکرات آلمان (SPD) همکاری خواهد کرد. علاوه بر موضع پوپولیستی و راست کنترل ورود پناهندگان، بنیانگذار این ائتلاف خواستار بررسی اشتباهات دولت در طول “بحران کرونا” نیز شده است.

سارا واگنکنشت، سیاستمدار سابق حزب چپ، با اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان “لاس” میزند. او به شبکه حکومتی”MDR” گفته است که در صورتی که حزب سوسیال دموکرات به حزبی تبدیل شود که “یکبار بوده است”، می‌تواند با آن همکاری کند. او معتقد است که حزب سوسیال دموکرات هنوز دارای ارزش‌های خاصی است، اما این ارزش‌ها در رهبری حزب و دولت وجود ندارد. اینکه منظور واگنکنشت از این سخنان دقیقاً چیست، مشخص نیست. او احتمالاً به حزب سوسیال دموکرات قبل از برنامه “۲۰۱۰” صدراعظم سابق آلمان، گرهارد شرودر، اشاره دارد.

واگنکنشت، ۵۴ ساله، حزب سبزها را “متکبر و نخبه‌گرا” خوانده است. او معتقد است که این حزب به مسائل اجتماعی توجهی ندارد و حتی برای موضوع اصلی خود، یعنی مقابله با تغییرات آب و هوایی، برنامه‌ای منسجم ندارد. واگنکنشت همچنین بارها به حزب راست افراطی “آلترناتیو برای آلمان” انتقاد کرده است. او معتقد است که این حزب دارای یک جناح راست افراطی است و برنامه‌های اقتصادی و اجتماعی آن باعث نابرابری بیشتر در کشور می‌شود.

در مصاحبه‌ای با روزنامه “برلینر تسایتونگ”، واگنکنشت بر روی سایر “پروژه‌های سیاسی” سال‌های اخیر تمرکز کرده است. او به‌ویژه از “رژیم کرونا” انتقاد کرده و خواستار بررسی آن شده است. واگنکنشت معتقد است که بسیاری از مردم شرق آلمان حس خوبی نسبت به اینکه توسط حاکمان خود فریب می‌خورند، ندارند.
“من فکر می کنم که مردم شرق آلمان به ویژه حساس هستند وقتی احساس می کنند آزادی آنها «دوباره» محدود می شود. وقتی می خواهند آنها را تحت سرپرستی یا تربیت قرار دهند. وقتی سیاستی را تجربه می کنند که سعی می کند به طور تبلیغی به آنها بگوید که چگونه صحبت کنند یا گرمایش کنند یا به طور کلی چگونه رفتار کنند. در زمان کرونا، فشار شدیدی برای پیروی از دستورات وجود داشت. سیاستی تجاوزکارانه در مقیاسی که من بعد از سال ۱۹۸۹ دیگر نمی توانستم تصور کنم. خبرچینی که در طول قرنطینه ها ایجاد شد. برخی احتمالاً به یاد بخشداران بخش از زمان DDR افتادند. (در اینجا بار دیگر واگنکنشت بشکلی پوپولیستی به حکومت آلمان دمکراتیک اشاره دارد و آن را مورد حمله قرار میدهد) و دادگستری هم همه چیز را رد کرد. کمپین علیه افراد واکسینه نشده هرگز نباید در یک جامعه آزاد امکان پذیر باشد. این باید فوراً مورد بررسی قرار گیرد.”

واگنکنشت در مورد سیاست مهاجرت دولت فدرال نیز صریح صحبت می کند و می خواهد از الگوی دانمارک پیروی کند: “اینکه آیا اروپا واقعاً تصمیم به اقدام مشترک می گیرد، مشخص نیست. حتی اخراج های جدی تر نیز فقط بخشی از راه حل هستند. مشکل صدها هزار نفری است که می آیند. بنابراین باید انگیزه ها را کاهش دهیم. چرا تقریباً همه کسانی که وارد اتحادیه اروپا می شوند به آلمان می آیند؟ زیرا مزایای اینجا به طور قابل توجهی بالاتر است. زیرا چشم انداز خوبی وجود دارد که بتوانید در کشور بمانید، حتی اگر ادعای پناهندگی نداشته باشید. در اینجا باید از دانمارک پیروی کنیم. باید روشن باشد که فقط کسانی حق حمایت دارند که در وطن خود تحت تعقیب سیاسی قرار می گیرند.”

این امر به طور قابل توجهی صلح اجتماعی در آلمان را نیز مختل می کند. واگنکنشت تأکید می کند:

“۷۰۰ هزار مسکن، هزاران معلم و مهدکودک بسیاری در آلمان کم داریم. اگر در این شرایط اجازه دهیم مهاجرت بالایی داشته باشیم، زیرساخت های ما کاملاً از کار می افتد. و این به ویژه به ضرر فقرا است.”

واگنکنشت می خواهد با حزب جدید خود به همه این مشکلات بپردازد. با این حال، او با اشاره ای به حزب سابق خود Die Linke و توسعه آن از زمان ادغام PDS و WASG در سال ۲۰۰۷ نیز روشن می کند: “من می خواهم حزبی را راه اندازی کنم که دارای یک پروفایل خاص باشد، و ما همه چیز را برای جلوگیری از آن انجام خواهیم داد. نیروهایی که می خواهند در جهت کاملاً متفاوتی حرکت کنند. حزب ما نباید توسط آدم های احمق نیز منحرف شود. همه اینها یک چالش است. Die Linke نیز در طول زمان به شدت تغییر کرده است و اکنون بسیار از یک حزب عدالت اجتماعی که زمانی بود دور شده است. […] متأسفانه، به ویژه احزاب جوان اغلب فرصت طلبان، خودشیفته ها یا افراطی ها را نیز جذب می کنند.”

1 Comment

 1. او هیچگاه سوسیالیست نبوده و برعکس کاملا در اردوگاه فاشیسم و صهیونیسم المانی قرار داشته و دارد و تنها عوام و خام اندیشان رسانه پرست فریب این شارلاتان و حزب او را خورده و به دام آن افتاده و میافتند .
  هرچه که زمان میگذرد ماهیت فاشیستی تفکر چپ المانی بر همگان آشکار میگردد و ازین بابت باید که بسیار خوشحال بود .
  اینان چیزی بیش از مشتی بازیگر دست چندم روحوضی صحنه سیاست المان نیستند و حقیقتا فاقد هرگونه اصالت و مشروعیت میباشند.
  علف های هرز سیاست و اجتماع و تاریخ .
  انگل‌ها و ویروسهایی که بدلیل نبود بهداشت عمومی رشد می‌کنند .

  چشمه خورشید چو پنهان شود
  شب پره بازیگر میدان شود ❤️

  این همه دلیل وجودی این انگل‌های اجتماعیست که در نبود یک جریان حقیقی سوسیالیستی خود را به معرکه هالیوود سیاست المان پرتاب نموده اند.

  هرگز نباید اینان را جدی گرفت .

Comments are closed.