شویگو: غرب می‌خواهد درگیری نظامی کنونی را به آسیا و اقیانوسیه گسترش دهد.ترجمه مجله هفته

غرب اوکراین را به عنوان “سپر” علیه روسیه استفاده می کند
وزیر دفاع روسیه در یک کنفرانس امنیتی بین المللی بزرگ در چین سخنرانی کرد

سرگئی شویگوو، وزیر دفاع روسیه، در کنفرانس امنیتی بین المللی ژانگشان چین گفت که ایالات متحده متحدان غربی خود را کاملاً تحت انقیاد خود درآورده و تمام منابع سیاسی و نظامی خود را برای حفظ برتری جهانی رو به زوال خود با هر وسیله ای متمرکز کرده است.

شویگوو روز دوشنبه برای یک سفر کاری به پکن وارد شد و در یک جلسه علنی با موضوع “مسئولیت قدرت های بزرگ و همکاری در زمینه امنیت جهانی” سخنرانی اصلی را ایراد کرد.

به گفته وزیر دفاع، واشنگتن در تلاش خود برای دستیابی به برتری ژئوپلیتیکی و نظامی مطلق، پایه های امنیت بین المللی را زیر و رو کرده و نابود کرده است. بلوک ناتو به رهبری ایالات متحده به مدت سال ها منافع امنیتی مشروع روسیه را نادیده گرفته و با گسترش مداوم، روسیه را سرانجام به اتخاذ “اقدامات متقابل” در اوکراین مجبور کرده است.

شویگوو توضیح داد: “در پاسخ، غرب به طور آشکار مسیر آموزش روسیه در یک ‘شکست استراتژیک’ در جنگ هیبریدی علیه ما را در پیش گرفت. اوکراین به طور طعنه آمیز به عنوان یک سپر انتخاب شد و به آن نقش یک ماده قابل صرفه بودن داده شد.”

با این حال، شویگوو خاطرنشان کرد که علیرغم تسلیحات و حمایت غربی، ضد حمله معروف کی‌یف شکست خورده است. او اشاره کرد که اوکراین تنها از ۴ ژوئن “بیش از ۹۰۰۰۰ سرباز، حدود ۶۰۰ تانک و نزدیک به ۱۹۰۰ خودروی زرهی” از دست داده است. او افزود که نیروهای مسلح روسیه همچنان به طور روشمند و مداوم وظایف خود را انجام خواهند داد و در عین حال امنیت جمعیت غیرنظامی را تضمین خواهند کرد.

وزیر دفاع گفت: “فاجعه های مدرن در روابط بین الملل به طور مستقیم با مقاومت برخی کشورها در برابر تقویت اجتناب ناپذیر جهان چند قطبی مرتبط است.”

او افزود: “کشورهایي که در برابر ديكتاتوري نوكولونيال غرب مقاومت مي كنند و اصول برابري، چند مركزي و امنيت غيرقابل تقسيم را دفاع مي كنند، تحت فشار شديد قرار دارند، از جمله تلاش هاي خفه كردن سياسي و اقتصادي.”
وزیر دفاع روسیه ادعا کرد که “اتحادی غیرقابل تقسیم” که ناتو سعی در تحمیل آن دارد، بر خلاف اصل امنیت جهانی است

وزیر دفاع روسیه، سرگئی شویگو، روز دوشنبه در سخنرانی خود در مجمع شیانگشان در پکن، بزرگترین رویداد سالانه نظامی دیپلماسی چین، ادعا کرد که ائتلاف غربی اکنون در حال تلاش برای گسترش درگیری نظامی کنونی و خودبرانگیزی اروپا به آسیا است.

شویگو گفت: “پس از آنکه غرب یک بحران حاد در اروپا را به راه انداخت، اکنون در تلاش است تا آن را به منطقه آسیا و اقیانوسیه گسترش دهد و آن را در چندین جهت انجام دهد.”

وزیر دفاع خاطرنشان کرد که مشارکت مستقیم کشورهای هسته‌ای در این تنش‌ها، “ریسک‌های راهبردی” را افزایش خواهد داد.

شویگو به این نکته اشاره کرد که غرب اخیراً به طور فعال در حال بررسی امکان استقرار نیروهای نظامی خود در این منطقه است، تحت این فرض که “یک اتحاد امنیتی مشترک اروپایی-آتلانتیک و هندوپاسیفیک” ایجاد شود، که حضور پایگاه‌های نظامی ناتو در آسیا را توجیه می‌کند.

به گفته وزیر، چنین رویکردی به شدت اصل امنیت واحد را که روسیه و چین آن را نمایندگی می‌کنند، زیر سوال می‌برد، که رئیس‌جمهور چین، شی جین‌پینگ، آن را “جامعه‌ای با سرنوشت مشترک” می‌نامد.

شویگو گفت: روابط روسیه و چین برای کشورهای دیگر هر روز جذاب‌تر می‌شوند و افزود: “حلقه دوستان و همفکران ما که نمی‌خواهند در دستور کار تنش‌افکنی جمعی تحمیل‌شده از سوی غرب کشیده شوند، به طور مداوم در حال رشد است.”

تنش‌ها در منطقه آسیا و اقیانوسیه اخیراً افزایش یافته است، که ناشی از اختلاف بین ایالات متحده و چین بر سر تایوان است که چین این جزیره خودمختار را بخشی از قلمرو خود می‌داند و در منطقه چندین رزمایش نظامی انجام داده است. واشنگتن اخیراً فروش تجهیزات نظامی به ارزش ۴۴۰ میلیون دلار به تایوان را تصویب کرد که با محکومیت شدید پکن مواجه شد.

در همین حال، شبه‌جزیره کره نیز به کانون بحران دیگری در منطقه تبدیل شده است، زیرا کره شمالی در واکنش به رزمایش‌های نظامی مشترک کره جنوبی و ایالات متحده، به طور مکرر آزمایش موشک‌های بالستیک انجام داده است.