به گفته طرف فلسطینی، پیشروی اسرائیل به داخل غزه دفع شدنوشته اینا سمبدنر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

تعداد فلسطینی‌هایی که در حملات هوایی اسرائیل کشته شدند، روز دوشنبه به گفته مقامات رسمی به حداقل ۸۳۰۶ نفر رسید، از جمله ۳۴۵۷ کودک و نوجوان. به گفته سازمان نجات کودکان، تعداد کودکان کشته شده در نوار غزه در تنها سه هفته، از تعداد کودکان کشته شده در تمام مناطق درگیری جهان از سال ۲۰۱۹ بیشتر است. بر اساس گزارش وزارتخانه‌های بهداشت غزه و اسرائیل، از هفتم اکتبر تاکنون حداقل ۳۱۹۵ کودک در نوار غزه، ۳۳ نفر در کرانه باختری و ۲۹ نفر در اسرائیل کشته شده‌اند.
نبرد برای شهر غزه

نیروها و تانک‌های اسرائیلی جنگ زمینی خود را علیه این سرزمین محاصره شده که از روز جمعه آغاز شده بود، گسترش دادند و روز دوشنبه از دو طرف به شهر غزه حمله کردند. به گفته وزارت اطلاعات غزه، نیروهای اسرائیلی پس از پیشروی تا خیابان صلاح‌الدین که شمال و جنوب نوار غزه را به هم متصل می‌کند، مجبور به عقب‌نشینی شدند. ساکنان شمال نوار غزه بارها از آنها خواسته شده است که به جنوب غزه بروند. تنها در بیمارستان القدس در غزه شهر، صدها بیمار تحت درمان قرار می‌گیرند و ۱۲ هزار آواره دیگر با امکانات اولیه تأمین می‌شوند. سازمان جهانی بهداشت این درخواست تخلیه از بیمارستان را «بسیار نگران‌کننده» توصیف کرد. خبرگزاری روسی تاس روز دوشنبه گزارش داد که اسرائیل علاوه بر این از تمام خبرنگاران بین‌المللی خواسته است که بلافاصله شمال نوار غزه را ترک کنند.
از آنجا، درگیری‌های بیشتری در بیت لاهیا گزارش شد. گردان‌های القسام اعلام کردند که خودروهای اسرائیلی را در شمال غربی شهر با خمپاره هدف قرار داده‌اند. «وظیفه ما امروز این است که بجنگیم و بجنگیم»، جنبش جهاد اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرد و افزود که اکنون زمان آتش‌بس نیست. حملات موشکی «در واکنش به حملات به غیرنظامیان» از نوار غزه به اسرائیل نیز در روز دوشنبه ادامه یافت و به گفته ارتش، در اورشلیم هشدار موشکی اعلام شد.