اوکراین به حاشیه رانده میشود.

رسانه‌های غربی در تلاشند تا با پوشش گسترده جنایات اسرائیل در غزه، جنگ اوکراین را به حاشیه برانند

گزارش‌های بی‌رویه رسانه‌های غربی در مورد وقایع هولناک غزه در سه هفته گذشته تا حد زیادی ناشی از نیاز فوری برای منحرف کردن توجه از رسوایی و فاجعه جنگ نیابتی ناتو در اوکراین است.

خشونت و رنج وحشتناک در غزه تیتر اخبار جهانی شده است. این امر غیر عادی نیست، زیرا این فاجعه در سه هفته گذشته بیش از ۷۰۰۰ نفر، عمدتاً غیرنظامیان و تقریباً نیمی از آنها کودکان، در اثر بمباران و محاصره اسرائیل کشته شده‌اند.

تعداد تلفات در عرض یک روز به سرعت بالا می رود، زیرا درجه ویرانی عمدی که رژیم اسرائیل انجام میدهد بسیار زیاد است. با این حال، جو بایدن و سایر سیاستمداران غربی سعی می‌کنند این جنایات را با تلاش برای زیر سوال بردن آمار تلفات، کم‌اهمیت جلوه دهند. این امر بسیار قابل تأمل است که بایدن و همدستان غربی او در این نسل‌کشی چه نقشی بازی میکنند.

اما در ضمن حذف ناگهانی اوکراین به عنوان موضوعی در رسانه‌های غربی نیز قابل توجه است. سقوط کامل علاقه به اخبار و وقایع اوکراین واقعاً حیرت‌انگیز است. کاهش سریع پوشش در رسانه‌های غربی نشان می‌دهد که جنگ نیابتی در اوکراین همیشه یک دستور کار (آگندا) ژئوپلیتیکی جعلی بوده است که با هیچ اصل ادعایی دموکراسی غربی مطابقت نداشت.

به مدت ۱۹ ماه، خصومت‌ها در اوکراین هیستری در رسانه‌های غربی همه‌گیر بود. این درگیری به عنوان بزرگترین درگیری در اروپا از پایان جنگ جهانی دوم توصیف شد. دولت‌ها و رسانه‌های غربی روسیه را به صراحت به دلیل ادعایی تجاوز به اوکراین محکوم کردند و به صورت هیستریک اعلام شد که اگر اوکراین دفاع نشود، کل اروپا توسط یک تهاجم احتمالی روسیه تهدید خواهد شد.

خشونت در اوکراین به عنوان بیان خونین “داستان بزرگ” جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، در مورد یک نبرد مانیکائی جهانی بین “دموکراسی و اتوکراسی” به تصویر کشیده شد. به عموم مردم غربی تعلیم داده شد که صرفاً ضروری است صدها میلیارد دلار و یورو برای حمایت از اوکراین در برابر جنگ ادعایی روسیه هزینه شود، زیرا این درگیری یک مرز برای ارزش‌های دموکراتیک ادعایی و تمدن غرب است.

این روایت همیشه یک تراژدی هالیوودی بود. همانطور که بسیاری از افراد آگاه به درستی تشخیص داده‌اند (کسانی که به پروپاگاندای رسانه‌های خبری غربی تکیه نمی‌کنند)، درگیری در اوکراین یک جنگ نیابتی علیه روسیه است که توسط ایالات متحده و وسیله نظامی ناتو آن دستور داده شده است. این جنگ بخشی از یک مبارزه ژئوپلیتیکی گسترده‌تر از بلوک امپریالیستی غرب به رهبری ایالات متحده علیه روسیه، چین و سایر ملت‌های یک جهان چندقطبی در حال ظهور است که هژمونی تحت سلطه ایالات متحده را رد می‌کند.
متأسفانه، شواهد این تحلیل با خشونت وحشیانه نسل‌کشی در خاورمیانه ارائه می‌شود. در سه هفته گذشته، رژیم اسرائیل تحت حمایت غرب، غیرقانونی و بدون مجازات، غیرنظامیان فلسطینی را کشته است. ایالات متحده و اتحادیه اروپا این جنایت را تحت پوشش «حق دفاع مشروع» اسرائیل تأیید کرده‌اند و رسانه‌های غربی این کلاهبرداری را با پوشش خبری تحریف‌شده خود تقویت کرده‌اند.

البته، این تجاوز جنایتکارانه و تکان‌دهنده، چرخه خبری جهانی را تحت سلطه خود قرار داده است. همه رسانه‌های سراسر جهان، با وجود اختلاف نظر در مورد اینکه تا چه حد این جنایت متوجه رژیم اسرائیل یا گروه تندروی فلسطینی حماس است که با کشتار دسته‌جمعی ۱۴۰۰ اسرائیلی در ۷ اکتبر، تشدید خشونت را آغاز کرد، از این وحشیگری مسحور شده‌اند. (اکنون مشخص شده است که بسیاری از این تلفات در واقع توسط ارتش اسرائیل ایجاد شده است که خشونت مرگبار بیش از حد را به طور تصادفی اعمال کرده است.)

با این حال، قابل توجه است که رسانه‌های غربی ناگهان دیگر در مورد جنگ در اوکراین گزارش نمی‌دهند. در سه هفته گذشته، به ندرت به این درگیری اشاره شده است. این غیبت اجباری، شگفت‌انگیز است. ماه‌ها بود که به طور مداوم و به طور گسترده‌ای در مورد جنگ در اوکراین گزارش می‌شد، اگرچه با یک جهت‌گیری ضدروسی تبلیغاتی، و سپس ناگهان هرگونه توجهی به آنچه قبلاً به عنوان یک بحران وجودی برای اروپا و تمدن دموکراتیک غربی توصیف می‌شد، ناپدید شد.

اینطور نیست که درگیری‌ها در اوکراین واقعاً کاهش یافته باشند. برعکس، درگیری‌ها بین نیروهای طرفدار ناتو رژیم کی‌یف و ارتش روسیه به همان شدت ماه‌های گذشته است. تنها در هفته گذشته، تخمین زده می‌شود که بیش از ۲۰۰۰۰ سرباز اوکراینی توسط نیروهای روسی در جبهه‌های مناطق دونتسک، خارکف و زاپوروزیا کشته شده‌اند.

چگونه می‌توان این فقدان در رسانه‌های غربی را توضیح داد؟ «محو» درگیری اوکراین در پوشش خبری رسانه‌های غربی تا حدی به دلیل شکست ضدحمله پشتیبانی‌شده ناتو است که در اوایل ژوئن آغاز شد.
این شرکت نظامی در آن چیزی که انتظار داشت شکست خورد. تا بحال ۹۰ هزار سرباز اوکراینی در چهار ماه گذشته جان خود را از دست داده‌اند، که تعداد کل نیروهای نظامی اوکراینی را در کل درگیری تاکنون به ۴۰۰ هزار نفر می‌رساند. بزرگترین عملیات ناتو به یک فاجعه تبدیل شده است. خطوط دفاعی روسیه در امتداد کل قلمرو سابق شرق اوکراین (اکنون بخشی از فدراسیون روسیه) که تا کریمه و دریای سیاه امتداد دارد، هنوز به طور چشمگیری دست نخورده و آسیب‌ناپذیر است.

هزینه‌های ۲۰۰ میلیارد دلاری ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای کمک‌های نظامی و دیگر کمک‌ها برای حمایت از یک رژیم نازی فاسد در کی‌یف اکنون می‌تواند به عنوان بزرگترین رسوایی و بزرگترین فریب عصر جدید تلقی شود. بنابراین، دولت‌های غربی و رسانه‌های مطیع آنها نمی‌توانند اجازه دهند که افکار عمومی غرب این اتلاف گزاف پول و جان انسان‌ها را ببیند. باید به نحوی توجه عمومی را منحرف کرد تا از پیامدهای سیاسی فاجعه‌بار جلوگیری شود.

کشتار فلسطینی‌ها در نوار غزه و کرانه باختری اشغالی یک ننگ جهانی است که قطعاً شایسته توجه فوری است. باید فوراً آتش‌بس اعلام شود و کشتار جمعی و محاصره پایان یابد. از حقوق فلسطینی‌ها باید دفاع شود و باید فوراً به دنبال یک راه‌حل صلح‌آمیز مناسب برای این درگیری بود، و آن هم در یک چارچوب قانونی و دیپلماتیک واقعی و میانجی‌گری شده – نه در آن فرآیند ناصادقی که واشنگتن و اتحادیه اروپا از دهه‌ها پیش تبلیغ می‌کنند.

با این حال، حتی اشتغال شدید رسانه‌های غربی به خشونت در غزه نیز ناشی از علاقه واقعی به حقایق، چه رسد به حقیقت یا عدالت نیست. این، همانطور که معمول است، پوشاندن جنایات رژیم اسرائیل و همدستی کشورهای غربی در نسل‌کشی چند دهه‌ای فلسطینی‌ها است. نسل‌کشی‌ای که از زمان تأسیس دولت اسرائیل در سال ۱۹۴۸ توسط فریب انگلیس و آمریکا ۷۵ سال ادامه دارد، همانطور که ستون‌نویس ما فینیان کانینگهام این هفته خاطرنشان کرد.

نه، پوشش گزاف رسانه‌های غربی از وقایع هولناک نوار غزه در سه هفته گذشته تا حد زیادی ناشی از نیاز فوری برای منحرف کردن توجه از رسوایی و شکست جنگ نیابتی ناتو در اوکراین است.

سرعت و هدفمندی که رسانه‌های غربی و دولت‌های آنها اوکراین را به عنوان موضوع کنار گذاشتند، اثباتی قانع‌کننده از این موضوع است. نگرانی‌های ادعایی درباره اوکراین هرگز به اصول یا ادعای دفاع از دموکراسی مربوط نبود. اگر در این داستان هیچ ماده قابل اعتمادی وجود داشت، چگونه می‌توان آن را اینقدر سریع کنار گذاشت؟ واقعاً شگفت‌انگیز است که رسانه‌های غربی اوکراین را به سادگی دور انداخته‌اند، انگار کالایی آسیب‌دیده است که دیگر قابل استفاده نیست، یا بدتر از آن، یک دستمال کثیف.

این یک تراژدی شیطانی دیگر در تاریخ طولانی رنج مردم فلسطین است. آنها نه تنها توسط رژیم اسرائیل که از سوی غرب حمایت می‌شود، نابود می‌شوند، گرسنگی می‌کشند و از حقوق اساسی خود محروم می‌شوند. رنج آنها همچنین گواهی گریه‌آوری بر فریب و جنایت بی‌حس آمریکا و شرکای غربی آن در اوکراین است.