کتاب عهد عتیق


تهدید عمالقیان نتانیاهو

نوشته کنوت ملنتین
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

از بیش از سه هفته پیش، نیروهای نظامی اسرائیل علیه مردم نوار غزه میجنگند. تاکنون، تمرکز حملات بر نیروی هوایی است که بدون تبعیض، مراکز نظامی، مناطق مسکونی، مدارس، مراکز اجتماعی و بیمارستان‌ها را هدف قرار داده و تخریب کرده است. تا روز جمعه، تعداد کشته‌شدگان بیش از ۸۰۰۰ نفر بود که از این تعداد، ۳۲۰۰ نفر کودک بودند. بیش از نیمی از ۲.۳ میلیون نفر ساکن، اکنون بی‌خانمان شده‌اند، مواد غذایی کم شده است، تأمین آب، برق و سوخت در آستانه فروپاشی است. آخر هفته، مردمی که از ناامیدی رنج می‌بردند، انبارهای کمک‌رسانی سازمان امدادی سازمان ملل متحد، UNRWA را تصرف کردند.

اما برای مردمی که اکنون در منطقه‌ای به هم فشرده شده‌اند که تنها یک سوم مساحت شهر-ایالت آلمانی هامبورگ را دارد، اوضاع بسیار بدتر خواهد شد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز شنبه در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: «ما تازه در ابتدای راه هستیم.» او گفت: «جنگ سخت و طولانی خواهد بود، اما اسرائیل برای آن آماده است.» او به طور رمزآلود اضافه کرد: «این دومین جنگ استقلال ماست.» اسرائیل «جنگی برای کل بشریت» می‌جنگد، «جنگی از انسانیت علیه بربریت»، «جنگی از نور علیه تاریکی، از زندگی علیه مرگ». «این مأموریت زندگی ما و زندگی من است.»
به همراه پیش‌بینی خود بنیامین نتانیاهو مبنی بر اینکه این جنگ «برای نسل‌ها طنین‌انداز خواهد شد» و اعلامیه‌های وزیر دفاع او، یوآو گالانت، مبنی بر اینکه درگیری‌های کنونی، شکل‌دهنده درگیری‌های بعدی در ۵۰ یا ۷۵ سال آینده خواهد بود، این سخنان باعث نگرانی از طرح‌های نظامی فراتر از نوار غزه و زمان حال می‌شود. نخست‌وزیر اسرائیل و شاید فقط یک حلقه کوچک از «مطلعان» همفکر او، ظاهراً قصد دارند با جنایات وحشتناک، به شخصیت‌های تاریخی تبدیل شوند. سیاستمداران ائتلاف غربی که به طور دائم به نتانیاهو اعلام همبستگی و حمایت مادی می‌کنند، به نظر می‌رسد از او در مورد قصدش سؤال نمی‌کنند. اما واضح است که عواقب اقدامات او لزوماً فقط بر اسرائیل را تحت تأثیر قرار نخواهد داد، بلکه در برخی موارد حتی می‌تواند باعث جنگ جهانی شود.

نتانیاهو در کنفرانس مطبوعاتی روز شنبه همچنین به فرمان کتاب مقدس اشاره کرد که «باید به یاد داشته باشیم که عمالقیان چه بر سر اسرائیلیان آوردند». او ادامه داد: «ما به یاد می‌آوریم و می‌جنگیم». سیاستمدارانی که این اشاره را نمی‌فهمند، باید آگاه شوند: این یک دستور خدای فرضی است که قوم عمالقه، که در گذشته در مرز جنوبی اسرائیل امروزی زندگی می‌کردند، به طور کامل نابود شوند. نتانیاهو بنابراین چیزی به جز نسل‌کشی را اعلام نکرده است. اما شاید او فقط می‌خواهد «بازی» کند؟